Datové přenosy - služby budoucnosti

15. května 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
15. května 2006, 00:00

Budoucností telekomunikačních sítí jsou datové přenosy. Zatímco na hlasových přenosech není kromě jejich digitalizace co vylepšovat, tak u datových služeb nyní procházíme obdobím masivních změn. Co nás tedy v příštích letech čeká?

Budoucností telekomunikačních sítí jsou datové přenosy. Zatímco na hlasových přenosech není kromě jejich digitalizace co vylepšovat, tak u datových služeb nyní procházíme obdobím masivních změn. Co nás tedy v příštích letech čeká?

I přes mohutný nástup mobilních sítí, které jsou momentálně takříkajíc „in,“ je dobré se poohlédnout také po budoucím vývoji v oblasti sítí fixních. Vývoj fixních sítí je přitom o to zajímavější a podstatnější, o co více se začíná hovořit o jejich slučování se sítěmi mobilními, tedy o FMC (Fixed Mobile Convergence). V budoucnu by totiž už nemělo docházet k tomu, čeho jsme v Česku mimořádně častým svědkem - tedy využívání mobilních sítí coby pevného domácího připojení k internetu. Budoucnost je naopak v tom, že se obě technologie budou navzájem vhodně doplňovat.

KRÁLOVSTVÍ MOBILŮ NEPŘIJDE

Česká republika je, jak jsme již naznačili, velice atypickou zemi, kde většinu takzvaného broadbandového připojení (připojení s rychlostí vyšší než 256 kilobitů za sekundu) obstarávají systémy k tomu ne zcela vhodné -tedy mobilní, WiFi a FWA sítě. V budoucnu budou ale hned dva velké důvody, proč to změnit. Tím prvním bude razantní nárůst přenosových rychlostí u xDSL a kabelových televizí, a tím druhým bude HDTV distribuované pomocí IPTV (televize přes IP sítě) v případě telekomunikačních operátorů a DVB-C v případě kabelových operátorů. Pokud HDTV uspěje, o což se budou výrobci televizí a HDDVD přehrávačů velmi snažit, uspějí i fixní sítě se svými přenosovými rychlostmi v řádu desítek megabitů.

METALICKÁ KABELÁŽ A NOVÉ MOŽNOSTI

Metalická kabeláž je v současné době v podstatě tím jediným, co se v masovém měřítku používá v přístupové části fixních sítí. Fixními sítěmi se přitom nerozumí jen síť telefonní, nýbrž také síť určená pro distribuci kabelové televize.

Právě operátoři kabelových televizí byli v Česku těmi, kdo přinášel vysokorychlostní internet. V blízké budoucnosti přitom čeká kabelové sítě obrovský skok: přechod na digitální vysílání neboli DVB-C. Televize v analogové formě totiž s dostupným spektrem i v případě kabelové televize zachází velice nešetrně. Přechodem na digitální vysílání se však značná část spektra ušetří a bude ji možné využít pro rychlý internet. Do budoucna tak můžeme očekávat nárůst rychlostí až na desítky megabitů.

Stejně jako je analogová televize pro kabelové operátory poskytující přístup k internetu spíše rušením, tak je rušením i analogový telefonní kanál, který obsahuje vaše domácí telefonní linka (pokud nemáte ISDN). Kvůli tomuto rušení jednak dochází k zhoršení parametrů xDSL a jednak k omezení dostupného pásma. To zabraňuje nasazení některých novějších technologií. Tento problém v blízké budoucnosti velmi efektivně odstraní nástup IP telefonie. Teprve poté bude možné zavést moderní xDSL technologie, které v současné době nabízejí přenosové rychlosti na hranici 50 megabitů za sekundu.

Nicméně již nyní se můžeme těšit na příchod ADSL2+, které i při koexistenci se stávající telefonní službou přináší přenosové rychlosti až 25/2 megabitů za sekundu a je podmínkou nutnou pro spuštění projektu IPTV, který má přichystaný (nejen) Český Telecom.

OPTIKA ZAHÝBÁ TRHEM Velkou změnou v oblasti fixních sítí bude bez pochyby nástup optických komunikací. Ty již v současné době běžně nabízejí přenosové rychlosti v řádech desítek gigabitů za sekundu, a to i na poměrně velké vzdálenosti. V současné době se s nimi však setkáváme bohužel pouze v oblasti páteřních sítí a nově u velkých firem či kulturních a sportovních center. Důvodem, proč nejsou nasazovány již nyní v masovém měřítku, je především cena koncových prvků sítě. Ty se totiž skládají z poměrně drahých součástek, z nichž nejdražší částí jsou fotoelektrické prvky. Jejich cena se však radikálně snižuje a technologický vývoj zde postupuje neuvěřitelnou rychlostí. Možným stavebním prvkem jsou zde totiž vysoce svítivé LED (Light Emitting Diode), na jejichž vývoj tlačí také výrobci osvětlovací techniky, automobilový průmysl a zejména výrobci TV a displejů. Optické komunikace jsou tedy pouze jedním z mnoha silných odvětví, které nové LED potřebuje, což je v tomto případě spíše výhodou. Po roce 2010 je tedy možné, že se postupně budeme setkávat s nástupem optiky. Metalická kabeláž, která v zemi leží teď, má totiž omezenou životnost a je téměř jisté, že až doslouží, bude vyměněna právě za kabeláž optickou. KDYŽ 3G NESTAČÍ Mobilní sítě třetí generace byly jednou z největších bublin telekomunikačního trhu za poslední roky. Po jejich faktickém a několik let opožděném nástupu nepřišly ani superfuturistické telefony, ani netušené služby a každodenní videotelefonování, ale ani dvoumegabitové přenosové rychlosti. Změnit to mají nové verze těchto sítí. UMTS R6, které je již standardizované a přijde na přelomu let 2007 a 2008, přinese maximální přenosové rychlosti 14,4/2 megabitu za sekundu s tím, že později dojde k urychlení uplinku (směru od uživatele) až na 5,6 megabitu. Bude to sice zlomek toho, co nabídne už letos ADSL2+, ale na mobilní připojení to nebude špatné. Další varianta sítí 3G - sítě CDMA2000 1xEV-DO pak ve verzi Revize B, taktéž na přelomu let 2007 a 2008, přinesou při využití 20 MHz kanálu přenosové rychlosti až 73,5 megabitu za sekundu. Po roce 2010 by pak měly přijít sítě čtvrté generace s maximálními přenosovými rychlostmi na hranici jednoho gigabitu za sekundu. Tou dobou už ale možná budou k dispozici i levné optické komunikace. WIMAX A TI DRUZÍ

Velice zajímavým trendem do budoucna je přechod některých původně FWA (Fixed Wireless Access) technologií do mobilní oblasti. Nejvíce nadějí se v tomto případě vkládá do technologie WiMax, která má ovšem několik let zpoždění a zatím nepodává příliš přesvědčivé výsledky. Mobilní varianta WiMaxu - IEEE 802.16e -by měla být standardizována na konci letošního roku a do komerčního nasazení by se měla dostat taktéž na přelomu let 2007 a 2008.

Rychlost má být až 75 megabitů za sekundu na 20megahertzový kanál. Velkou výhodou WiMaxu oproti mnohým 3G sítím je však již od počátku orientace na VoIP, relativně velký dosah základnových stanic a hlavně to, že ji budou moci nasadit i dosavadní fixní operátoři, což by mohlo zajímavě zamíchat s trhem, službami i cenami. WiMax přitom není jedinou technologií, která má takovéto ambice. Skupina méně známých výrobců okolo standardu IEEE 802.20 známého též jako MBWA (Mobile Broadband Wireless Access) by totiž mohla přijít také se zajímavými řešeními.

MOBILY DATŮM VLÁDNOUT NEBUDOU

Naprosto deformovaný trh v České republice se velice brzy začne narovnávat a mobilní připojení bude používáno opravdu jen k mobilním účelům anebo tam, kde nebude k dispozici ADSL2+ či kabelová TV. Mobilní operátoři se však jen tak nevzdají a bude zajímavé sledovat, co podniknou - očekávat lze pokles cen či příchod zajímavého obsahu. Horší to bude s desítkami povětšinou amatérských WiFi sítí - ty přežijí jen v místech, kde nebude alternativa. Technologie WiFi je totiž pro tvorbu radiové přístupové sítě naprosto nevhodná, nebyla k tomu určena a není schopná rychlostmi konkurovat ani ADSL, ani kabelové TV a v blízké budoucnosti dokonce ani mobilním operátorům.

Pokud bychom tedy měli shrnout budoucnost datových sítí - nejprve poskočí rychlosti na desítky megabitů, a až po roce 2010 dožije stávající infrastruktura, přijdou optické sítě a mobilní sítě čtvrté generace, a hlavně zcela nový životní styl, podobně jako tomu bylo při příchodu mobilů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít