Data na CD nejsou nezničitelná

26. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. července 2004, 00:00

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

UCHOVÁVÁNÍ DAT Při používání CD-ROMů se vyplatí dodržovat zásady, které prodlouží životnost uložených dat.

CD-ROMy zůstávají nejlepším zálohovacím médiem současnosti v poměru cena/výkon. Kompaktní disk však přesto nezaručuje, že data na něm uložená vydrží navždy.

* Kvalitní CD. V první řadě je důležité si pro vypalovaní vybrat kvalitní disk. Není třeba vybírat super značková média za desítky korun, ale také nejsou dobrou volbou disky za pouhých pět korun. Objevují se totiž názory, podpořené již několikaletými zkušenostmi, že levné disky po čase přestanou fungovat a data jsou nenávratně ztracena.

* Neškrábat. Důležitou zásadou je vyhnout se poškrábání disku. Ovšem nikoliv pouze té části s daty, ale i rubové strany s barevným potiskem. Ta je totiž mnohem důležitější. Odráží čtecí laser zpět a pokud je zničená - třeba protrhnutá nebo odřená - laser se neodráží a CD se nedá přečíst. Proto pokládejte disky datovou stranou dolů, kdy poškrábání zabrání malý výstupek na spodní straně disku. Pokud přece jen dojde k poškrábání, existují nejrůznější vosky, které dokáží rýhy zcela dokonale zahladit.

* Popisování. Poškrábání se vyhněte i při popisování disku. Nikdy nepište na datovou stranu (tu bez potisku). K popisování lícové strany si vyberte fix s měkkou špičkou. Ke koupi jsou i speciální popisovací fixy na CD za zhruba třicet korun.

* Nesahat. Na samotné disky nikdy nesahejte. Mastnota na datové straně totiž nedělá čtecímu laseru dobře. Stejně tak mu neprospívá ani špína na potištěné straně. Mastné otisky prstů mohou totiž rozpustit odrazovou vrstvu a zase bude problém se čtecím laserem.

* Mastnota. Mastnota na disku je vůbec horší než poškrábání. Berte proto disky zásadně za nepotištěný střed a okraje. Mastnotu z disku spolehlivě odstraníte vlažnou mýdlovou vodou. Nemyjte ale CD kruhovými pohyby, mohli byste na něm vytvořit kruhové rýhy, které „zblbnou“ čtecí zařízení. Stírejte prach a nečistoty od středu ke kraji.

* Čistá mechanika. V čistotě musí zůstat také mechanika. Pokud ji dlouho nepoužíváte, nechte v ní disk. Prach bude usedat na disk a ne do citlivých částí mechaniky. Jednou za čas je nutné mechaniku pořádně vyčistit od špíny. Kromě mechanických částí je nejdůležitější čočka laseru. Na tu platí obyčejná vata a líh, případně methanol.

* Sucho a tma. Pro prodloužení životnosti dat nebo hudby na CD je důležitý také způsob jejich uchování. Musí být uschovány v suchu a především ve tmě. Nikdy je nenechávejte na přímém slunci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít