Dárek vdovy Clicquotové

10. července 2008, 13:27 - Martin Mašek
10. července 2008, 13:27

Krátké zprávy

Víno
Dárek vdovy Clicquotové
Rok 1772 zdánlivě nebyl ničím příliš významný. V českých zemích je opět hladomor, v Rusku povstání, které vede Jemeljan Pugačov. Rakousku nadále vládne Marie Terezie, Francii Ludvík XV., Anglii Jiří III. a Prusku Fridrich II. Veliký. A přece se datum zapíše mezi ta významná, a to díky jakémusi Philippu Clicquotovi, který začal vyrábět šampaňské. Tomu ovšem náležitou pověst pomohla získat až po jeho smrti vdova Nicole-Barbe. A to takovou, že se po ní dokonce jmenuje Veuve Clicquot, když veuve francouzsky značí vdova. Veuve Clicquot se v roce 1814 začalo vyvážet do Ruska, kde již byl Pugačev dávno poražen a kam před ním zamířila i Napoleonova vojska. Z Ruska se věhlas vdovina šampaňského šířil do dalších evropských zemí, v nichž se brzy stalo oblíbeným nápojem evropské šlechty a smetánky. V současnosti je Veuve Clicquot ve světě druhou nejprodávanější značkou šampaňského vína.
Výrobce letos přišel se zajímavou novinkou, sadou luxusního šampaňského Veuve Cluiquot Brut Yellow Label se dvěma skleničkami v cestovním isotermickém balení. V isotermické cestovní kabele víno vydrží řádně vychlazené dvě hodiny, a to i v letním vedru. Martin Mašek

A zase crocsy To, že crocsy budou v módě i toto léto, jsme již psali. A aby to nebyla nuda, vymyslela firma Crocs tři nové modely. Vzor Tikali má dva nastavitelné kožené pásky a jeho základ tvoří patentovaný antibakteriální materiál Croslite. Tikali se dělá v khaki, zelené, modré, černé a oranžové barvě. Model Baya vychází z klasických crocsek Cayman a charakterizuje ho nepřehlédnutelný perforovaný nápis CROCS. Vedle střízlivějších barev, jako zelené, béžové a modré, je k dostání také v růžovém, červeném a oranžovém provedení. Také vzor Yukon je tvarem podobný Caymanu, ovšem materiál croslite doplňuje kůže na zadním pásku a v horní části. Ta je prodyšná díky ventilačním otvorům, které doplňují klasické dírky na spodní části. Yukony jsou k mání v hnědé, zelené, černé a béžové variantě. Popisky:
Tikali
Baya
Yukon

Mladí sochaři v Karlíně
Dvakrát nevstoupíš do téže řeky je název výstavy prací studentů atelieru Sochařství II Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Třináct ukázek figurální tvorby a instalací je umístěno v interiéru Danube House a exteriérech River City Prague na Rohanském ostrově. „Při projektování našich staveb se snažíme nejen o kvalitu a energetickou úspornost, ale klademe důraz také na kvalitní design. Proto spolupráci s mladými umělci vítáme a vidíme v ní přínos nejen pro uměleckou obec, ale zejména pro obyvatele a návštěvníky River City Prague,“ odpovídá ředitel správcovské společnosti Europolis Petr Urbánek, proč umožnila mladým sochařům vystavovat v jejích prostorách. Výstava bude instalována do konce září. Popisek:
Jiří Němec: Krok do neznáma

Popisek
V samém středu Prahy, na náměstí Republiky, je instalováno dvaadevadesát velkoformátových fotografií. Jsou dílem uznávaného francouzského fotografa přírody Yana Arthuse-Bertranda a jeho kolegů. Výstava Alive, která má upozornit na otázky spojené s trvale udržitelným rozvojem, bude otevřena do 5. října. Jejím hlavním partnerem je švýcarská firma poskytující privátní bankovnictví Lombard Odier Darier Hentsch & Cie, založená již roku 1796.

Popisek
Tyto a další francouzské lahůdky nabízí 14. července trh na Kampě u příležitosti nejvýznamnějšího francouzského svátku, výročí dobytí Bastily v roce 1789. Na pódiu pod širým nebem vystoupí šansoniér Mathieu Vermeulen, známý svými chytlavými nostalgickými baladami, a jazzové duo Richard Galliano a Michel Portal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít