Daňové úlevy jsou téměř jisté

07. listopadu 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
07. listopadu 2005, 00:00

SNÍŽENÍ DANÍ Snížení daní z příjmu fyzických osob úspěšně prošlo Poslaneckou sněmovnou. Pro vládní návrh zákona nakonec hlasovali všichni přítomní poslanci - nejenom z koalice, ale i z obou opozičních stran. Takové hlasování již dlouho dolní komora českého parlamentu nezažila.

SNÍŽENÍ DANÍ Snížení daní z příjmu fyzických osob úspěšně prošlo Poslaneckou sněmovnou. Pro vládní návrh zákona nakonec hlasovali všichni přítomní poslanci - nejenom z koalice, ale i z obou opozičních stran.

Takové hlasování již dlouho dolní komora českého parlamentu nezažila. Pro snížení daní a zvýšení paušálů živnostníkům se zvedly všechny poslanecké ruce. Pokud zákon stejně hladce projde i Senátem a Hradem, mohou se na snížení daní těšit více než čtyři miliony zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, jejichž měsíční příjem je nižší než 30 tisíc korun. ODS, která má v Senátu většinu, zde chce opět zopakovat své návrhy, které neprošly ve sněmovně. Především ty, které měly proporcionálně snížit daně všem příjmovým skupinám. Bez jejich přijetí by se měly daně snížit zhruba 90 procentům poplatníků.

To, že z daňových úlev nebudou moci čerpat i nejlépe placení pracovníci, tedy například top manažeři, kteří táhnou ekonomiku, vadí i Hospodářské komoře. Její prezident Jaromír Drábek upozorňuje například na to, že tito nejvýše ohodnocení odborníci mohou odcházet třeba na Slovensko, kde je pro všechny příjmové skupiny rovná daň ve výši 19 procent.

Živnostníci si již za letošní rok mohou odečíst větší paušální náklady než za předešlé zdaňovací období. Kolik ale ušetří opravdu, to je otázka. Podle předsedy Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy totiž stejně stále platí ustanovení o minimální dani. „Pokud by se živnostník po odečtení zvýšených paušálů dostal pod zdanitelné minimum, stejně musí zaplatit minimální daň,“ komentuje faktický dopad zvýšených paušálů.

Jiného negativního dopadu se obává ODS. Finanční úřady nebudou podle ní schopny odlišit u poplatníků s více druhy podnikatelské činnosti jednotlivé profese s různými paušály.

DALŠÍ ZMĚNY V ZÁKONĚ Vedle snížení daní byly přijaty i některé další úpravy zákona o dani z příjmu fyzických osob: * snížení základu daně o náklady zaměstnavatele vynaložené za účelem přepravy zaměstnanců do místa výkonu práce, které mají charakter hromadných dopravních prostředků * jako výdaje lze i posoudit prostředky na zajištění, dosažení a udržení příjmů úhrady zaměstnavatele - fyzické i právnické osoby za zaměstnance i výdaje vynaložené v souvislosti s jejich přechodným ubytováním v hromadných ubytovacích zařízeních do 3500 korun * zrušení osvobození úrokových příjmů z hypotečních zástavních listů * daňová podpora pro pořízení registračních pokladen či jejich technického zhodnocení * rozšíření možnosti požádat finační úřad o závazné posouzení použitého postupu v daňovém přiznání (editační povinnost) VÝDAJOVÉ PAUŠÁLY (údaje v procentech)kategorie podnikatelů|dříve |nově** |

 zemědělci5080
 řemeslné živnosti (kovář, zámečník, pekař)2560
 neřemeslné živnosti (projektant, masér)2550
 nezávislá povolání (notář, lékař, sportovec, tlumočník) 3040
 pronajímatelé2030

Pramen: ministerstvo financí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít