Daniel Kozel: Intervenovat a snížit úroky do mínusu

05. srpna 2015, 10:14 - Daniel Kozel
05. srpna 2015, 10:14

Čím déle bude ČNB intervenovat, tím méně koruna po opuštění intervenčního režimu posílí. Explicitní deklarování záměru dostat inflaci k horní hranici cílovaného pásma, tedy ke třem procentům, by spolu s negativními sazbami zredukovalo objem nákupů cizích měn, které budou v dalších měsících patrně nezbytné.

Po zahájení intervencí ČNB jsme byli svědky poměrně ploché a místy až úsměvné debaty o jejich dopadu a smyslu. Po počátečním komunikačním zaváhání se centrální banka až sisyfovsky snažila vysvětlit triviální ekonomickou zákonitost, že v exportní ekonomice vede oslabení měny k vyššímu růstu, zvýšení zaměstnanosti a zrychlení růstu cen. Překvapivě, i když byla po roce z makrodat zjevná účinnost intervencí, bylo stále mnoho těch, kteří platnost uvedené zákonitosti zpochybňovali. Nyní rok a půl od zahájení intervencí a při oživení ekonomiky na tempo mezi třemi a čtyřmi procenty přichází pro centrální bankéře obtížnější část intervenční epizody. Budou muset odrážet kritiku dalších nákupů cizích měn vysvětlením ekonomické zákonitosti daleko méně intuitivní. Totiž že dosažení vyšší dynamiky růstu cen a mezd v Česku než v eurozóně povede k menšímu tlaku na posílení měny po ukončení intervencí.

Pro jednoduchost si představme, že domácí cenová hladina vzroste o dvě procenta, cenová hladina v zahraničí se nezmění a domácí měna nominálně oslabí o dvě procenta. Ačkoli došlo k oslabení domácí měny, reálný měnový kurz – a o ten v ekonomii jde především – zůstane nezměněn. To je zjednodušeně popis cesty, kterou se ČNB vydává. Mechanismus reálného měnového kurzu by měl zabránit nutnosti skokového posílení měny na hodnoty před intervencemi.

Abychom však růst mezd a cen v Česku dostali dostatečně nad růst inflace/mezd v eurozóně, je třeba v držení koruny nad 27 pokračovat a rozhodně horizont intervencí nezkracovat ani v případě lepšího než očekávaného výkonu ekonomiky. Dočasné necílování dvouprocentního středu inflačního cíle, ale tříprocentní horní hranice inflačního cíle a explicitní komunikace tohoto faktu by pomohly k tomu, abychom se dříve a natrvalo vrátili k řízení měnové politiky kladnými úrokovými sazbami.

Aktivně neintervenovat a mít kurz nad 27 byl pro ČNB ideální stav, který podle všeho skončil. Kombinace zrychlující ekonomiky a zkracujícího se času do konce intervencí povedou hráče na finančních trzích a zajišťující se exportéry k prodejům deviz. Snížení úrokových sazeb do mínusu může být efektivním nástrojem pro snížení objemu intervencí nutných pro udržení koruny nad 27 až do druhé poloviny roku 2016. V Evropě negativní sazby již jsou, a tak je zúročení korunových prostředků 0,05 procenta v ČNB nad úročením negativní úrokovou sazbou v euru. Není nač čekat.

Intervenovat teď musíme, abychom se z intervenčního režimu nadobro dostali. Záporné sazby objem intervencí srazí a cílování inflace na tři procenta, při růstu mezd o čtyři až pět procent, bude redukovat posílení měny po ukončení intervenčního režimu. Této správné cesty bychom se neměli vzdávat, pokud proti němu hovoří pouze obava z obnovení veřejné kritiky, spíše než naše chápání ekonomických závislostí.

Autor je portfolio managerem Generali Investments CEE


Čtěte také:

Intervence ČNB zlevnily vládní financování

ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji

ČNB by prý mohla intervence prodloužit až do roku 2017

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít