Dámy a pánové, vsaďte si v Asii - Euro.cz

Přihlášení

Dámy a pánové, vsaďte si v Asii

, Kateřina Menzelová,
Dámy a pánové, vsaďte si v Asii
Zdroj: Euro.cz

Macao je hlavní světovou destinací pro gamblery, předčilo Las Vegas

Asijci jsou jako malé děti. Tedy alespoň pokud jde o jejich vášeň pro hry, zvláště pak hazardní. Peníze, které jsou ochotni v hernách utratit, vynesly Macao na první příčku světových gamblerských destinací. Co do objemu tržeb předčila tato zvláštní administrativní oblast Číny daleko proslulejší americké Las Vegas. Získat část z finančních toků, které plynou do kasin a v podobě daní i do státního rozpočtu, chtějí i další asijské země. Z analýzy gamblerského průmyslu Betting on success, již zpracovala mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield a jenž exkluzivně poskytla týdeníku EURO, vyplývá, že své „Las Vegas“ chtějí vybudovat i státy jako jsou Vietnam, Kazachstán, Severní Korea či Kambodža. Vidina tučných výnosů přesvědčila tamní vlády, aby změnily doposud rigidní legislativu spojenou s gamblerstvím. Otázkou je, zda všechny projekty heren najdou dostatečnou klientelu. Analytici jsou však přesvědčeni, že rulety v nových hernách se budou točit naplno.


===== V OBLEKU I V KRAŤASECH

Číňané mají hráčské geny v krvi. List Beijing Mornig Post nedávno uvedl, že globální sázkové herny v průběhu minulého světového šampionátu ve fotbale přijaly sázky v hodnotě deseti miliard eur. Odhaduje se, že 60 procent z této částky vsadili Číňané a další obyvatelé zemí jihovýchodní Asie. O Macau, jež má postavení zvláštní administrativní oblasti Číny, lze s trochou nadsázky říci, že každý druhý objekt je hernou. Návštěvníci si mohou vybrat, zda zavítají do luxusního kasina, do něhož je předepsáno patřičné oblečení, nebo do heren, kde jsou v tomto ohledu požadavky skromnější. Stačí do skříňky u vchodu uložit své věci a projít skenerem, aby někdo neměl u sebe zbraň. Kasina v Macau připomínají velké obchodní domy. Hraje se v několika patrech a stoly jsou obsazeny do posledního místa. Kromě tradičních her, jako jsou ruleta či poker, se hrají i méně obvyklé hry, které vycházejí z tradičních čínských zábav. Dle statistických údajů zavítá ročně do Macaa 20 milionů návštěvníků. A valná většina z nich tam míří kvůli sázení.
Kromě kasin je však nabídka další zábavy v Macau značně limitovaná. Macao generuje 97 procent ze svých celkových tržeb právě z hazardních her, v případě Las Vegas jde o 42 procent. Již v roce 2006 ale výší tržeb z hazardních her Macao předčilo Las Vegas. Macao dosáhlo 7,2 miliardy dolarů, Las Vegas „pouhých“ 6,6 miliardy dolarů. Ještě větší rozdíly jsou patrné, pokud se porovnávají tržby připadající na jeden stůl. V Macau vydělal jeden stůl bezmála 18 tisíc dolarů, v Las Vegas 2537 dolarů. Odhady hovoří o tom, že ekonomika Macaa spojená s gamblerstvím bude do roku 2010 přesahovat částku 12 miliard dolarů.

**PRAGMATIČTÍ ČÍŇANÉ**

Až do roku 1999 spadalo Macao pod portugalskou správu, poté se navrátilo Číně. Číňané se ukázali jako pragmatici. Přestože v ČLR jsou hazardní hry ilegální, nejenže zachovali postavení Macaa jako hráčského ráje, ale do destinace přilákali další investory. Až donedávna držel monopol na provozování kasin v Macau podnikatel Stanley Ho. V současné době tam již působí šest nezávislých provozovatelů. Ceny, za něž se prodávaly licence, dokreslují, jaké příjmy plynou Macau z kasin. První přišla na 200 milionů dolarů, v březnu roku 2006 se cena vyšplhala již na 900 milionů dolarů. Ekonomové očekávají, že mezi roky 2005 až 2010 investují provozovatelé kasin přibližně patnáct miliard dolarů. „V Macau byla vždy nedostatečná nabídka na trhu. Před rokem se mě někdo zeptal, jak velký je tamní trh? Odpověděl jsem, že nemám ponětí, protože zatím nebyl trh nasycen,“ konstatoval David Green, který se zabývá hazardními hrami ve společnosti PricewaterhouseCoopers.
Někteří odpůrci hazardních her poukazují na jejich odvrácenou stranu. „Mladí lidé dávají přednost práci v kasinu a nehledají pracovní příležitosti, protože místa v hernách jsou velmi dobře placená,“ uvedl pro televizi CBN Harold Bruning, výkonný ředitel Macao Post. Většina obyvatel Macaa ale tvrdí, že díky novým hernám přibyla pracovní místa a přitekly peníze do rozpočtu. „Životní standard, kterého si užíváme v Macau, je nejen jeden z nejvyšších v Asii, ale na celém světě. To by bez hazardního průmyslu bylo nemožné,“ dodal Bruning.
Studie společnosti Cushman & Wakefield uvádí, že Macau rostou v jeho okolí konkurenti. „Aby byly nové projekty úspěšné, musí splňovat několik kritérií: být dopravně snadno dostupné, zábavné, s výbornými hotely a kvalitními službami,“ uvedla pro týdeník EURO Megan Waltersová, regionální ředitelka výzkumu a analýz v singapurské pobočce společnosti Cushman & Wakefield. Jedním z konkurentů Macaa chce být Singapur. Ten má několik předpokladů pro to, aby projekty heren byly úspěšné: je považován za bezpečnou destinaci, je kosmopolitní, přívětivý vůči turistům, kteří cestují s dětmi, a dopravně snadno dostupný. Do Singapuru v roce 2006 zavítalo kolem devíti milionů turistů. Státní instituce usilují o to, aby se do roku 2015 tento ukazatel vyšplhal na 17 milionů. Singapurští provozovatelé kasin se kromě turistů mohou navíc spolehnout na místní obyvatele, kteří jsou příznivci hazardních her. Cushman & Wakefield cituje statistiky ABM Amro a americké konzultantské společnosti The Innovation Group, jež odhadují, že Singapurci ročně utratí v zahraničních hernách 900 milionů dolarů.


===== POVOLÍME I KOUŘENÍ

Singapurci chtějí nalákat návštěvníky vedle heren také na turistické atrakce. Narozdíl od Macaa hodlají umožnit, aby se mohlo kouřit na veřejných místech. „Čínský hráč, jenž nemůže kouřit při utrácení peněz, to není dobrý marketing,“ konstatuje zpráva Cushman & Wakefield. Navíc Singapur slibuje, že stanoví daň z výher hazardních her na pět procent, což je méně než v Las Vegas, kde jsou daně osmiprocentní, a podstatně méně než v Macau. Tam se odvádí 35 procent. Americký gigant Las Vegas Sands již v Singapuru začal budovat velká kasina, která by měla být zprovozněna v příštím roce. Další projekty připravují malajsijská společnost Genting International a Star Cruises. Jejich obří komplex bude kromě heren zahrnovat i největší oceanárium na světě a tématický park.
O přízeň hráčů se chce ucházet i Japonsko. Vládní liberální demokratická strana již sestavila takzvanou Casino Study Group, jež má připravit potřebnou legislativu. Projekty spojené s hazardními hrami připravují i další země. Spekuluje se o tom, že by nová kasina měla vyrůst na filipínském ostrově Bintan. Filipínská vláda sice nedávno zavřela dvě velká kasina, v současné době ale hledá zájemce o tři až čtyři licence pro operátory heren. O legalizaci hazardních her uvažují také v Thajsku a vláda hovoří o výstavbě pěti komplexů v turistických lokalitách. „Thajci, kteří chtějí hrát, ať mají kde. Policie se může věnovat jiným problémům než zavírat nelegální kasina,“ konstatoval thajský premiér Samak Sundaravej. I když hazardní hry byly až doposud v Thajsku zakázané, neodradila tato skutečnost Thajce od toho, aby sázeli v kasinech v Kambodži či Barmě. Legalizovat herny chce také Vietnam, kde jsou všechny formy hazardních her také ilegální. Výjimku měly pouze herny v luxusních hotelích, kam mohli pouze držitelé zahraničních pasů. Server People’s Daily Online odhaduje, že vietnamský ilegální trh hazardních her představuje jednu miliardu dolarů.
Velkolepé plány pro gamblery má také Kazachstán. Ten chce v blízkosti hlavního města Almaty vybudovat vlastní verzi Las Vegas. Čínská společnost Talented Dragon Investment a hongkongský developer Shun Tak Holdings uvádějí, že společně investují deset miliard dolarů. Komplex bude zahrnovat 1991 stop vysokou Miracle Tower, jejíž výška je identická s rokem, kdy země získala nezávislost, dále restaurace, obchody, kanceláře, luxusní apartmány a repliku London Bridge. V blízkosti tohoto areálu bude ještě další komplex, jenž staví korejská firma Rehoboth Group. Ta, dle Cushman & Wakefield, utratí kolem 20 miliard dolarů.


===== KRIZE NEHROZÍ

Kromě příjmů do státního rozpočtu znamenají legální herny i další pozitiva. Zvyšuje se hodnota nemovitostí, klesá nezaměstnanost, rostou maloobchodní tržby. Aby tomu tak skutečně bylo, musí plánovaná kasina zajistit dostatečný příliv návštěvníků. Skupina lidí – gamblerů – je v určitém ohledu limitovaná. Vášniví hráči již navštěvují Macao, Spojené státy nebo Austrálii. Zvláště Macao je pro Asijce snadno dostupnou destinací. Analytici se ale o budoucnost hazardního průmyslu neobávají. „Co se týká ekonomického růstu, Asie si vede velmi dobře. Rozšiřuje se skupina s vyššími disponibilními příjmy, což podporuje expanzi volnočasových aktivit a turistiky,“ tvrdí Waltersová. A nouzi o klientelu prý nebudou mít ani herny v exotičtějších destinacích, jako jsou Kambodža či Kazachstán. Waltersová vidí dva důvody. „Prvním je větší popularita neobvyklých destinací mezi Evropany a druhým důvodem je nárůst bohatství v Asii.“ Studie PricewaterhouseCoopers odhaduje, že mezi roky 2005 až 2010 vzroste regulovaný hazardní průmysl o čtrnáct procent. Právě díky tomu, že asijský hazardní průmysl vděčí za růst převážně Asijcům, neovlivní sektor důsledky americké hypoteční a úvěrové krize.
Navíc nové herny by mohli naplnit Číňané z ČLR, kde jsou hazardní hry zakázané. Čínská vláda dokonce nabádá sousední země, aby neumožňovaly provozovatelům otvírat kasina u hranic. Například Severní Korea byla „přemluvena“ zavřít hernu ve městě Račin v blízkosti hranic s Čínou a Ruskem. Čínské Public Security Bureau uvádí, že v roce 2005 jich bylo v blízkosti čínských hranic v provozu 149. Dnes z nich zbylo pouze 28 heren. Číňané z ČLR zatím utrácejí peníze v ilegálních hernách nebo jezdí za touto zábavou do zahraničí. Profesoři z Pekingské univerzity odhadují, že v roce 2006 Číňané prosázeli 104 miliard dolarů. To je desetkrát více, než kolik utržily státem povolené loterie.

Tabulka:
Jedničkou je Macao
Tržby z hazardních her v roce 2006
Místo Miliardy dolarů
Macao 7,2
Las Vegas 6,6
Atlantic City 4,8
Austrálie 2,2
Jižní Korea 1,5
Malajsie 0,6
Kambodža 0,5
Filipíny 0,5
Pramen: Cushman & Wakefield

SOUVISLOSTI
Singapur slibuje, že stanoví daň z výher hazardních her na pět procent, což je méně než v Las Vegas, kde jsou daně osmiprocentní, a podstatně méně než v Macau; tam se odvádí 35 procent.