Dáme pozemky, dejte byty - Euro.cz

Přihlášení

Dáme pozemky, dejte byty

, Hana Boříková,
Dáme pozemky, dejte byty
Zdroj: Euro.cz

Do projektu magistrátu se mohou zapojit developeři i bytová družstva

Město Praha připravuje v oblasti bytové výstavby systém spolupráce se soukromým sektorem (PPP – Public Private Partnership). Investorům hodlá nabídnout pozemky se zpracovanými rezidenčními projekty až do fáze územního rozhodnutí nebo stavebního povolení a privátní subjekty by za ně městu předaly část bytových komplexů. Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister je toho názoru, že město by tímto způsobem mohlo získat až třetinu plánovaného počtu bytů. „Samozřejmě bude záviset na nabídkách investorů, které se odvinou například od atraktivity lokality,“ upřesnil Bürgermeister.
Pražský magistrát už zmapoval možnosti pilotní výstavby více než dvou tisíc bytů. Necelá tisícovka bytů by měla tímto způsobem vyrůst v Kyjích, další projekty se připravují na Černém mostě nebo v Praze 3, v lokalitách Vítkov a Parukářka. První soutěž, jejímž kritériem bude počet nabídnutých bytů, by měla být vyhlášena do konce letošního roku. Do výběrových řízení by se mohla hlásit i bytová družstva. Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček tvrdí, že takovou iniciativu družstva uvítají. „Potenciálně zájem máme, o konkrétním projektu jsme zatím neslyšeli. Družstva se soustředí na výstavbu bytů pro nižší příjmovou skupinu, proto si nemohou dovolit kupovat pozemky v některých lokalitách,“ řekl. „Jiné tuzemské radnice zatím takto v bytové výstavbě nepostupují, v Evropě je to ale obvyklé. Obce tímto způsobem ovlivňují podobu infrastruktury a sídel. Podobně města spolupracovala s bytovými družstvy už před rokem 1989,“ doplnil Vaníček. Vyjádření zástupců developerských společností naznačují, že se do „pokusu“ radnice zapojí. „Už jsme o projektu slyšeli. Vzhledem k atraktivním pozemkům, které město vlastní, by pro nás mohl být zajímavý,“ uvedl Jiří Frkal, obchodní náměstek divize developerských aktivit Metrostavu.
Pokud se pilotní projekty osvědčí, město disponuje dostatečným množstvím pozemků pro další výstavbu. „Můžeme takto s developery spolupracovat, dokud bude zájem. Tedy než skončí stavební boom. Cykly nenasycenosti trhu jsou poměrně krátké,“ řekl Bürgermeister. Pražská radnice plánuje využít takto získaný bytový fond pro nájemní bydlení. „Dosáhnout by na něj měli lidé, kteří se ocitnou nezaviněně v nouzi. Získat nájemní byt by mohly i mladé rodiny nebo představitelé prospěšných profesí, jako jsou policisté, vědečtí pracovníci či učitelé,“ dodal. V žádném případě však prý město nebude poskytovat byty neplatičům.
Praha staví ročně zhruba 700 bytů. Letošní „bytový rozpočet“ dosahuje zhruba miliardy korun. Kdyby se radnici podařilo nastartovat spolupráci s investory, část těchto prostředků by mohla přesunout do zlepšování kvality bytových zón a občanské vybavenosti.