Dáma, která se jen tak nevzdává!

13. srpna 2007, 00:00 - admin
13. srpna 2007, 00:00

HELENA KUBARTOVÁ , DAŇOVÁ PORADKYNĚ A MAJITELKA STUDIA NA TVAROVÁNÍ POSTAVY SNELLAPodnikat se učila na chybách. Cena za ně byla vysoká. Přesto ji špatné zkušenosti neodradily. Dnes řídí úspěšnou daňovou kancelář a provozuje studio pro tvarování postavy.

HELENA KUBARTOVÁ , DAŇOVÁ PORADKYNĚ A MAJITELKA STUDIA NA TVAROVÁNÍ POSTAVY SNELLA Podnikat se učila na chybách. Cena za ně byla vysoká. Přesto ji špatné zkušenosti neodradily. Dnes řídí úspěšnou daňovou kancelář a provozuje studio pro tvarování postavy.

Na rozhraní pražských čtvrtí Žižkov a Karlín podniká drobná a energická padesátnice Helena Kubartová. Začátky neměla lehké. Vlastní mravenčí pílí a s notnou dávkou optimismu vybudovala daňovou kancelář se slušným renomé. Nedávno se pustila do dalšího projektu. Se zápalem realizuje studio pro tvarování postavy, které nemá v Česku obdoby. Co si zažila a jaké zkušenosti jí podnikání přineslo?

O OBORU ROZHODL MANŽEL

„Po osmdesátém devátém chtěli mou pracovní pozici zrušit. Začala jsem proto přemýšlet o podnikání. Obor tehdy manžel rozhodl za mne. Řekl mi že jsem inženýrka ekonomie, a proto budeme realizovat podnikání v mém oboru. Domníval se, že »účtařina« mě baví. Ale mě to právě vůbec nebavilo, jen jsme se s mužem špatně domluvili. Vždyť zkoušku na VŠE z účetnictví jsem udělala, ale jen pod jednou podmínkou. Když slíbím, že se tomu nikdy věnovat nebudu,“ líčí a je přitom viditelně vlastním osudem pobavena.

Účetnictví se opravdu po studiích dlouho nevěnovala, až do revoluce. Čistě náhodou se krátce nato přihlásila společně s manželem na kurz a posléze se oba zúčastnili řady školení. Zprvu nabízeli účetní služby. Jejich společné úsilí vyústilo v roce 1993 zkouškou daňových poradců. A nato začali daňové poradenství nabízet. Podnikat začali téměř od nuly. V té době k tomu nebylo potřeba velkých investic.

CHYBY ZA MILIONY

Do podnikání šli s nadšením, nicméně Helena Kubartová přiznává, že také s dávkou naivity. Za šestnáct let prožila více pádů než úspěchů. Zkušenosti ji stály několik ztracených milionů. Na začátku nepředpokládala, že by ji někdo hodlal ošidit. Vystřízlivění však přišlo brzy. „V době, kdy se privatizovaly velké státní podniky, oslovil naši daňovou kancelář neznámý muž a požádal nás o pomoc s procesem privatizace jedné továrny. Celý rok jsme s ním pracovali od rána do večera, soboty i neděle. Prostě byly to nervy. Byli jsme nezkušení, ale za to zapálení pro věc. Podcenili jsme jednu zásadní záležitost: neudělali jsme s ním smlouvu, šlo to takříkajíc per pusa. V momentě, když už tu fabriku získal, zabouchl za sebou dveře. Za naši práci jsme nedostali ani korunu. Chtěli jsme za ty peníze koupit síť počítačů, dokonce jsme je i objednali z Ameriky. Zachránil nás náš dlouhodobý klient, který nám tehdy na ty počítače půjčil milion bez smlouvy. Splatili jsme mu jej do roka a do dne i s úroky,“ líčí trpkou zkušenost.

K DANÍM PŘIDALA TVAROVÁNÍ TĚLA

Po jedenácti letech v poradenství se Helena Kubartová cítila velmi unavena. Vadili ji čím dál víc nepříjemní klienti, kteří navíc neplatili. „Stálo mě to spoustu nervů, ale i postavu. Začala jsem hledat způsob, jak si resty napáchané na svém těle vynahradit,“ popisuje. Čirou náhodou narazila na výrobce strojů pro tvarování postavy, které v Česku ještě nikdo neměl. „Našla jsem díru na trhu. A chtěla být první,“ objasňuje. Za čtyři měsíce nato otevřela studio pro tvarování postavy Snella.

Vzala si na něj úvěr. Aby jej získala, musela zastavit vlastní byt. Dnes by to už neudělala. První provozovnu otevřela v Ústí nad Labem. Jenže i tentokrát neprobíhalo vše tak, jak si představovala. „Myslela jsem si, že otevřu studio a ženy se jen pohrnou,“ konstatuje. I když investovala do reklamy 400 tisíc, moc se obchody nerozběhly. Po roce se rozhodla provozovnu z Ústí přestěhovat do Prahy. „Ta se v Praze začala rozbíhat, až když jsme angažovali odborníka na reklamu. Ještě ani tak nemáme vyhráno. Pořád nás ohrožuje letní sezona, kdy jsou všichni Pražané na chalupách a dovolené,“ dodává.

Její pracovní den čítá čtrnáct hodin, pracuje o sobotách i nedělích. Přesto by podnikání neměnila ani za velmi dobře placené zaměstnání. Říká, že nemusí „být za vodou“, ke spokojenosti jí stačí, aby obchody prosperovaly mnoho let. „Ale být mladší, tak rozjíždím další aktivity,“ uzavírá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít