Další úlet expremiéra Topolánka

27. června 2011, 12:57 - Jaromír Bartůněk
27. června 2011, 12:57

Podle nedávno provedeného výzkumu je 76,9 procenta obyvatel naší země přesvědčeno, že republika je v politickém rozkladu. Není divu. Politici (ale i expolitici) tento jejich postoj hojně stimulují nejen svými činy, ale i slovy.

 Foto: Profimedia.cz

Bývalý šéf vládní Rady pro výzkum a vývoj poslal minulý týden jisté novinářce textovou zprávu: „Nečtu ty vaše sra*ky a lži nekomentuji. Žádná z těchto ‚mr*ek‘ se neodváží sama a beze svědků přiblížit na pět metrů.“ Vichřice bohapustého klení pokračovala: „To mi stačí. Respekt! To, že české mr*ky útočí řadu let na mé rodinné příslušníky, to je vaše vizitka, ne moje. Pokud se chcete štvanice zúčastnit, pozorně si odkrokujete pět metrů. Mr*ka totiž nemá pohlaví.“

Kdyby šlo o zuřivý výlev zahořklého neurotika, jenž je na mizině, protože mu osekali o 10 procent plat, platí hypotéku, troje alimenty a k tomu všemu má dřít jako mezek snad až do sedmdesátky, dalo by se nad oním vulgárním blábolem přimhouřit možná i oko. Autorem esemesky je nicméně expremiér. Člověk, jenž dokonce předsedal Evropské unii. Ale také muž, který netře bídu s nouzí, když jeho syn prý studuje za 19 670 eur ročně v americké International School of Prague v Nebušicích, kam údajně jezdí BMW sportovního designu.

Takový muž by tedy měl být asi psychicky v pohodě, zvlášť vzhledem k životním zkušenostem, dávajícím mu nadhled. A redaktorka se přeci jen zeptala (věřím, že slušně), kdeže na to bývalý předseda ODS všechno bere. A je přeci legitimní (není-li to dokonce povinností žurnalisty) zaslat bývalému veřejnému činiteli takový dotaz, když ten má poněkud vyšší životní náklady (luxusní dovolené, cesty, pronájem vily a tak dále), které mohou být v rozporu s jeho bývalými i současnými příjmy, respektive veřejně dostupnými údaji o příjmech. Mirka Topolánka by taková otázka opravdu takto rozhodit neměla; nadto vše, co se týká jeho financí, je zajisté v pořádku tak, jak má být.

Může za to glykémie?

Tak proč ten opětný výbuch? Za prvé: Ano, každému přirozeně vadí, když se někdo (zejména bulvár) šťourá v jeho soukromí, zvláště pak, jde-li o děti, byť dospělé; informaci o studiu syna přinesl Blesk; redaktorka se poté dotazovala v návaznosti na tuto zprávu.

Za druhé: Člověk, jenž se stane premiérem, musí počítat rovněž s tím, že se veřejnost dozví i fakt, že má glykémii druhého typu, tedy cukrovku. Typickým příznakem bývá vedle podrážděnosti i zvracení. Možná též mediální. Ano, i tak lze vysvětlit Topolánkův výbuch.

Jenže co když to nebyla cukrovka či alkohol, ale za třetí: Obava, že se opět vrátí ta či ona kauza – obava, jejímž důsledkem byla agresivita? Pořád zde platí: Jde o bývalého premiéra, který ještě nedávno v médiích vysvětloval: Za gripeny, pandury a tatry nemohu. Jsou dílem mých předchůdců; už jen to, že musel „vysvětlovat“, vzbuzuje jisté pochybnosti.

Augiášův chlív

Nechci zde expremiéra ani obhajovat, ani být mravokárcem. Stejně tak se nechci nyní šťourat v jeho majetkových poměrech. Chci jen říct, že takto se prostě člověk nevyjadřuje, takto zkrátka chlap, jenž jezdí v současné době se svým nástupcem a předsedou vlády Nečasem na státní návštěvy do Bagdádu, nemluví. Proč?

Ačkoli Nečasovi už asi může být jedno, jestli na jeho vládu někdo vrhá špatné světlo svými výroky (vezmeme-li v potaz výzkum společnosti SANEP, kdy 76,9 procenta lidí je toho názoru, že republika je v politickém rozkladu), tak politici (i ex) přispívají takovými slovy dílem tomu, že jsou lidé otráveni a často i zděšeni, kdože jim to tady vládl. A nejen to, zároveň se okamžitě stanou podezřelé všechny návrhy zákonů i reforem, které takovýto člověk prosadil či zastřešoval.

Vzpomeňme si na Řecko. Aby se pak totiž nestalo, že stávku a demonstraci nezastaví báseň: Odboráři, odboráři, vezli sračky na trakaři (M. Kalousek) a podání k soudu. Aby se pak jen tak náhodou neudálo něco horšího. Historie, jak je známo, se opakuje a napětí ve společnosti nyní vzrůstá, až sem tam již začíná pomalu připomínat papiňák.

Politik, a i bývalý, se musí chovat zodpovědně a slušně. Vyplývá to z jeho funkce a postavení. Podobné výroky totiž bývají obvykle polínkem do ohně pod onen pomyslný hrnec. A asi lze předpokládat, co se může stát, když vybuchne. Tím nechci stranit těm, co podle básně vezou „píp“. Jen jsem blízek názoru, že není nereálné, že se příště objeví titulky: Česko ochromila generální stávka. Pod kotlem je totiž už naloženo docela slušně. A Topolánek Augiášův chlív, jak kdysi hřímal, opravdu nevyčistil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít