Další události měsíc po měsíci

03. ledna 2005, 00:00 - admin
03. ledna 2005, 00:00

LEDEN Společnosti Eurotel a T-Mobile by měly podle podmínek licence začít UMTS nabízet na 90 procentech území Prahy nejpozději v lednu 2005.

LEDEN

Společnosti Eurotel a T-Mobile by měly podle podmínek licence začít UMTS nabízet na 90 procentech území Prahy nejpozději v lednu 2005.

České finanční úřady získají od ledna novou zbraň v boji proti neplatičům daní. Společně s berními úřady v dalších zemích Evropské unie budou moci u rizikových firem provádět souběžné kontroly ve všech státech, kde společnosti působí.

Měly by nabýt účinnosti novely zákona opojistné smlouvě a pojišťovacích zprostředkovatelích. Má nabýt účinnosti zákon o povinném značení lihu.

Účinnosti má nabýt také zákon o registračních pokladnách. Registrační pokladny by měli od ledna používat živnostníci, kteří provozují obchody a restaurace.

Mimosoudní vyřizování sporů mezi klienty, pojišťovnami a pojišťovacími zprostředkovateli by měl od příštího roku řešit nezávislý úřad. Vznik takovéto instituce by mohl umožnit zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích asamostatných likvidátorech, který by měl platit od ledna 2005.

Od ledna se bude moci pod názvem džus na pultech obchodů objevit již jen stoprocentní ovocná šťáva. Stanoví to vyhláška ministerstva zemědělství onealkoholických nápojích, která nabyla platnosti 12. července.

České aerolinie zavedou od ledna servisní poplatek 800 korun ke každé letence. Poloviční částku zaplatí cestující, kteří si ji pořídí přes internet. Konečná cena pro zákazníka se v průměru nezvýší.

Poštovné od ledna podraží o víc než 14 procent. Známka za dopis a pohlednici bude okorunu dražší abude stát 7,50Kč. Poplatek za některé druhy složenek by se mohl zvýšit až na dvojnásobek.

ÚNOR

Podniky, které produkují nebezpečné látky, budou muset od února vstoupit do Integrovaného registru znečišťování. Ten umožní odborníkům i veřejnosti získat detailní přehled o množství látek, které průmyslové firmy vypouštějí do přírody.

Letečtí dopravci nebudou platit cestujícím tisícové kompenzace za zpoždění, ale jen za zrušené lety. Nové nařízení Evropské unie, které s kompenzacemi ve výši až 600 eur (asi 19 000 korun) za zrušené lety počítá, začne platit na území celé Unie, a tedy i v ČR, od 17. února.

BŘEZEN

Vláda by měla do konce března vybrat vítěze soutěže o 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu. V případě, že vláda nenajde vhodného kupce celého podílu, následoval by prodej akcií firmy na kapitálových trzích.

Pravidelnou linku na trase Žilina-Praha a zpět otevřou 27. března 2005 České aerolinie. Po Bratislavě, Košicích a Sliači jde už o čtvrtou slovenskou destinaci s pravidelnou leteckou přepravou, kterou zajišťují ČSA.

Evropská unie prodloužila zákaz dovozu drůbeže z některých asijských zemí o více než tři měsíce, protože si není jistá, zda se výskyt ptačí chřipky v tomto regionu dostal pod kontrolu. Konec omezení dovozu byl přesunut na 31. března 2005.

DUBEN

Začne platit vyšší spotřební daň na tabák. V dubnu by měl přijít první růst cen cigaret asi o šest korun na krabičku. V lednu 2006 by se měla cena zvýšit o dalších sedm korun. Ceny porostou iu tabáku a doutníků.

Zájemci budou mít šanci registrovat si evropské doménové jméno, protože by měla být zavedena internetová doména snovou koncovkou .eu.

Nová rozhlasová stanice Rádio Student začne od 1. dubna vysílat v Brně.

Provoz jihočeských sezonních hraničních přechodů s Rakouskem Koranda/Sankt Oswald a Ježová/Igellbach bude znovu zahájen 1. dubna 2005. Sezonní hraniční přechod Zadní Zvonková/Schöneben obnoví provoz 15. dubna 2005.

KVĚTEN

Ověřené výpisy z rejstříků, jako jsou katastr nemovitostí či obchodní rejstřík, již nebudou vydávat pouze příslušné úřady, ale od května i pošty a notáři.

Největší tuzemská soukromá letecká společnost Travel Service, která pod značkou Smart Wings provozuje nízkonákladovou leteckou dopravu, začne od května pravidelně létat z P rahy do čtyř evropských přímořských letovisek u Středozemního moře. Linky směřují do destinací Heraklion, Palma de Mallorca, Soluň a Larnaca.

Provozovatel akciového trhu Euronext chce do května spustit nový trh s názvem Alternext. Ten by byl méně regulovaný a jeho smyslem by bylo přilákat nové podniky, které si kvůli vyšším poplatkům inárokům nemohou dovolit registraci na klasických burzách.

Zemědělské podniky právnických osob se musí od 1. května zaevidovat u obecních úřadů obcí s tzv. rozšířenou působností. Povinnost stanovuje novela zákona o zemědělství pro všechny zemědělské podnikatele. Samostatně hospodařící rolníci se mohou evidovat do jednoho roku od nabytí účinnosti normy, tedy do 1. května 2005.

Producent nebo obchodník může Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) nabídnout pšenici, ječmen a kukuřici setou v množství od 80 tun výše, a to až do 31. května.

ČERVEN

Zavedení přímých vlaků z Českých Budějovic až k lipenské přehradě bude od června 2005 jedním z výsledků připravované investice Českých drah.

Řidičům jedoucím z Pardubic do Prahy přes Chlumec nad Cidlinou bude až do konce června 2005 komplikovat jízdu stavba dálnice D11.

ČERVENEC

Vláda počítá s tím, že od července budou muset výrobci a dovozci kolkovat všechny lahve s alkoholem, jež prodají v domácích obchodech. Bez kontrolní pásky by se do konce roku 2005 mohly doprodat pouze existující zásoby lihu.

V rámci celé EU bude zavedena směrnice o zdaňování úroků z úspor. Smyslem úpravy, která se rodila osm let, je umožnit členským státům zdaňovat úroky z úspor, jež si jejich občané uložili v zahraničí.

Měla by začít platit státní podpora výstavby družstevních bytů. Jejím cílem je zvýšit dostupnost nových nájemních bytů lidem se středními příjmy.

SRPEN

Nejpozději od srpna budou muset občané Evropské unie a tedy i Česka platit za likvidaci dosloužilých spotřebičů. Podle nových pravidel budou staré elektrospotřebiče končit ve zvláštních sběrnách a poté projdou maximální možnou recyklací.

ZÁŘÍ

Americká mediální společnost Dow Jones & Co. Inc. začne vydávat víkendovou verzi listu Wall Street Journal. Víkendová verze listu vyjde prvně 10. září roku 2005 a předplatitelé ji dostanou bez zvýšení ceny.

ŘÍJEN

Největší stavební firma českém trhu Skanska CZ postaví na pražském Chodově moderní obchodní a společenské centrum. Komplex, který bude zahrnovat hypermarket i menší obchody, restauraci i multikino, by měl být dokončen na konci října 2005.

LISTOPAD

V Jablonci nad Nisou má být hotova přestavba výstaviště na Centrum obchodní spolupráce Euroregionu Nisa. Na financování stavby za téměř 110 milionů korun se velkou měrou podílí Evropská unie, která slíbila přispět 2,25 milionu eur (72 milionů Kč).

PROSINEC

Řidičské oprávnění si musí obnovit všichni motoristé, kteří řidičský průkaz získali do konce roku 2000. O výměnu musí požádat do 31. prosince 2005.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít