Další trable Radima Jančury. Slováci chystají jízdné zdarma i v autobusech - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další trable Radima Jančury. Slováci chystají jízdné zdarma i v autobusech

,
Další trable Radima Jančury. Slováci chystají jízdné zdarma i v autobusech
Zdroj: Mladá fronta

V rámci boje se soukromým dopravcem RegioJet zvažuje slovenská vláda zavedení bezplatných jízdenek pro důchodce a studenty také v autobusech. Pro firmu Radima Jančury to může znamenat nové potíže.

O možnosti zavedení bezplatného jízdného pro cestující v autobusech mluví slovenský ministr dopravy Árpád Érsek. V rozhovoru pro slovenské Hospodárske noviny přitom potvrzuje, že by jízdné za nula eur zavedl právě na trasy, kde jezdí žluté autobusy RegioJet Radima Jančury.

„Filozofie autobusů zdarma vznikala na ministerstvu, ještě když jsem tu já nebyl. Idea byla, že když sladím vlaky a autobusy a odstraním neefektivní souběhy, tak díky ušetřeným penězům budu moci rozšířit sociální program i na autobusy,“ řekl Árpád Érsek.

Pro Radima Jančuru nejde o dobrou zprávu. Už teď totiž na Slovensku prodělává a podle posledních informací ve vlakové dopravě škrtá počty vagonů na slovenských tratí. Může za to kromě jiného obnovení dotovaných prodělečných státních vlaků jezdících mezi Košicemi a Bratislavou.

Na plány státní firmy v minulosti reagoval Jančura slibem, že sníží cenu jízdného tak, aby „naplnil vlaky po strop“. Nehodlá přitom vycouvat ani z linek Bratislava – Košice a Bratislava – Komárno, kde je největší konkurence. Podle posledních zpráv sice vlaky plní, ale celkový počet cestujících kvůli menšímu počtu vozů klesá.

RegioJet za loňský rok ohlásil růst tržeb o 22 procent na 2,7 miliardy korun. Dopravce však výsledky z Česka a Slovenska prezentuje jako celek. O slovenské realitě vypovídají data agentury Finstat, která za rok 2015 eviduje nárůst ztráty RegioJetu na Slovensku o 827 procent na 5,6 milionu eur, tedy asi 151 milionů korun.

Podobné výsledky zaznamenává od počátku války se soukromníkem také státní dopravce, který však ztráty překrývá dotacemi. Železniční společnost Slovensko zaznamenala loni pokles tržeb o 18 procent a ztrátu 5,2 milionu eur (cca 140 milionů korun).


Čtěte také:

Student Agency zaplatí 5 milionů za vytlačování rivala, potvrdil ÚS

Jančura přijme 400 lidí, chce i propuštěné z OKD

Radim Jančura: Po Berlínu přijdou vlaky do Brna

Ohodnoťte tento článek
Diskuze