Další supermarket už asi nepřežijeme

13. června 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
13. června 2005, 00:00

POTRAVINY DUO Už to pomalu není k uživení, říkají spolumajitelky firmy Potraviny Duo. Mělník má totiž v České republice primát - nejvíc velkoplošných prodejen na počet obyvatel. Majitelky firmy Potraviny Duo - Olga Rybářová a Helena Stočková -spolu podnikají už třináct let.

POTRAVINY DUO Už to pomalu není k uživení, říkají spolumajitelky firmy Potraviny Duo. Mělník má totiž v České republice primát - nejvíc velkoplošných prodejen na počet obyvatel.

Majitelky firmy Potraviny Duo - Olga Rybářová a Helena Stočková -spolu podnikají už třináct let. Štafetu převzaly od spotřebního družstva Jednota, které jim pronajalo svou typickou předrevoluční „sámošku“. Prodejna má na první pohled skvělé umístění - je v dosahu malého sídliště na okraji Mělníka, přímo na příjezdové silnici od Prahy. V rostoucí konkurenci supermarketů však i tato výhoda přestává stačit.

Ve dvacetitisícovém Mělníku je dnes sedm velkoplošných prodejen a všechny jsou blízko u sebe. K těm nejvzdálenějším - Kauflandu nebo Albertu je to od samoobsluhy Duo sotva patnáct minut pěší chůze. To ale ještě není všechno. Nová prodejní hala supermarketu Discount Plus vyroste ve vedlejší ulici. A do stejné lokality míří i Interspar.

Podnikatelky přitom už nejméně tři roky s obavami sledují, jak jim ubývá zákazníků. Na velký týdenní nákup již nechodí ani lidé z okolí. Útrata přesahující 600 korun je čím dál větší vzácnost.

JAKO HOUBY PO DEŠTI Majitelky se shodují, že nástup prvních „levných“ supermarketů jakž takž přežily. Nová konkurence sice měla větší sortiment zboží, ale prodávala hlavně z palet a neměla pultový prodej lahůdek. Discount Plus se objevil v Mělníku v roce 1995. I když je prakticky na stejném silničním tahu a blíž centru města, drobné prodejce ještě příliš neohrozil. „Po jeho otevření jsme pocítili odliv zákazníků, ale trvalo to dva nebo možná tři měsíce a pak se k nám mnozí vrátili,“ vzpomínají podnikatelky. Koncem devadesátých let se hned vedle Discountu objevil Penny Market a v polovině roku 2003 ještě prostorově mnohem větší Lidl. Majitelky malé prodejny se snažily. Snižovaly náklady - místo dřívějších osmi zaměstnanců dnes v obchodě pracují jen čtyři lidé. Firma Potraviny Duo patřila mezi zakládající členy družstva Eso Market - sdružení malých prodejen a výrobců, které funguje zároveň jako velkoobchod. Dnes ale připouští, že ani spojení s dalšími menšími podnikateli nestačilo na agresivní prodejní politiku, s níž přišly do Mělníka koncem roku 2003 Kaufland a vloni Tesco. „Mají moderní vybavení, pěkné prostory a ceny, kterým nemůže drobný prodejce konkurovat,“ konstatují podnikatelky. Připomínají, že tyto hypermarkety mají v regálech některé zboží za ceny, za které je ony do svého obchodu ani nepořídí. „Nevíme za kolik ho nakupují, ale u spousty výrobků je jejich prodejní cena nižší než naše vstupy,“ dodávají. CUKROVAR NÁM CHYBÍ

Samoobsluha nepochybně doplatila i na to, že vloni ukončil výrobu místní cukrovar. Vstup do závodu je totiž jen pár kroků od prodejny. Nakupovat do ní chodili nejen stálí zaměstnanci, ale na podzim i sezonní dělníci bydlící v nedaleké ubytovně. „Celou tu dobu jsme se snažily mít širokou nabídku, větší počet zboží od jednoho sortimentu a také jsme vybíraly to, co chutnalo i nám. V konkurenci supermarketů jsme se soustředily na uzeninu nebo dobré pečivo z menších pekáren v okolí,“ přibližují obě ženy krizovou strategii své prodejny. Přesto jim tržby v posledních dvou letech klesly o třetinu a zákazníci dál ubývají.

Další podnikatelka, která rovněž prodávala v pronajaté prodejně Jednoty nedaleko nynějšího Kauflandu, už v Mělníku skončila. Ve městě připadá přes 400 metrů čtverečních „supermarketové“ plochy na tisíc obyvatel - a to je skutečný unikát. „Ze sledování jednotlivých městských aglomerací vyplývá, že na počátku letošního roku byl podle prodejní plochy hypermarketů relativně nejlépe vybaven Mělník,“ potvrzuje společná analýza renomovaných poradenských firem Incoma a GfK.

**RADNICE NEMÁ PÁKY

Avšak ve městě na soutoku Vltavy a Labe ještě expanze nadnárodních supermarketů neskončila. Nová prodejní hala řetězce Discount Plus bude mnohem větší rozlohou než ta dosavadní. Má mít moderní podobu: už to nebude prodej z palet a v nabídce má být i čerstvé maso, krájená uzenina, sýry a další lahůdky.

Hala Discount vyroste na rozsáhlém pozemku, který dřív patřil cukrovaru. A starosta Mělníka Miroslav Neumann letos na jaře potvrdil, že na vedlejší parcele, která dřív rovněž sloužila jako překladiště a sklad řepy, chce stavět Interspar.

Majitelky prodejny Duo už příliš nevěří, že prodejnu v příštích letech udrží. „Ta práce nás vždycky bavila, jinak bychom to snad ani nedělaly. Jenže ta radost se v poslední době úplně vytratila,“ říkají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít