DALŠÍ ŠANCE NA MLADÝCH TRZÍCH - Euro.cz

Přihlášení

DALŠÍ ŠANCE NA MLADÝCH TRZÍCH

, Igor Bielik,
DALŠÍ ŠANCE NA MLADÝCH TRZÍCH
Zdroj: Euro.cz

Analytici hodnotí to, co se u nás ještě nestalo

David Soden, manažer fondu Mercury Emerging Markets, se domnívá, že akcie na rozvíjejících se trzích dosáhnou lepšího zhodnocení než na vyspělých trzích nejen v roce 2000, ale také v dalších dvou až třech letech. Má k tomu tři podstatné důvody:

1. Silné ekonomické oživení, což

je dobré pro zotavení firem z krize.

2. Příliv zahraničního kapitálu, který má zájem o nákup akcií.

3. Předchozí oslabení místních měn, což oživí exporty.

Podle Philipa Ehrmana z Gartmore stojí za loňským velmi dobrým výsledkem rozvíjejících se trhů „upřímná snaha vlád napravit politické chyby minulosti a fundamentální restrukturalizace na úrovni firem . Jeho fond Gartmore Emerging Markets preferuje telekomunikační tituly a ostatní high–tech firmy. Očekává, že právě tyto společnosti budou hrát stále důležitější roli na rozvíjejících se trzích, protože nabízejí silný růstový potenciál za zlomek ceny podobných firem z rozvinutých trhů.

Mark Mobius, expert na nové trhy z Templetonu, radí investorům své naděje na zisky z akcií zmírnit, protože jinak budou zklamáni. Optimisticky se však staví právě k emerging markets, kde je po–dle něj možné dosáhnout stejně dobrých výsledků jako v roce 1999.

Investoři by si měli uvědomit, že názory manažerů jsou většinou optimistické právě vůči trhům, kde investují jejich fondy. Nové trhy jsou atraktivním místem pro investory s vysokou tolerancí k riziku (možné ztráty i v řádu 50 procent). Přes–tože výhled je pozitivní, v případě nutnosti dále zvyšovat úroky v USA lze očekávat, že investoři budou požadovat vyšší rizikovou prémii za vstup na rozvíjející se trhy. To znamená výrazný pokles cen akcií.

Diskuze