DALŠÍ ROZTRŽKA V ZEMANOVĚ VLÁDĚ - Euro.cz

Přihlášení

DALŠÍ ROZTRŽKA V ZEMANOVĚ VLÁDĚ

, Jaroslav Plesl,
DALŠÍ ROZTRŽKA V ZEMANOVĚ VLÁDĚ
Zdroj: Euro.cz

Kavan se bojí Nomury, Mertlík chce bojovat

Jan Kavan se zřejmě minul povoláním. Možná by se mu lépe než v diplomacii pracovalo na ministerstvu financí. Tam však už jeden ministr sedí. A Pavlu Mertlíkovi se Kavanovy ambice vůbec nelíbí. Před útokem vedeným z kanceláří ministerstva zahraničí musel Mertlík před pár týdny chránit svého náměstka Jana Mládka. Nyní se Kavan začíná výrazně angažovat ve sporu s japonskou bankou Nomura Securities. Z dostupných informací vyplývá, že se ministerstvo zahraničí obává mezinárodní arbitráže, kterou Nomura hrozí státu za údajné škody způsobené loňským převzetím Investiční a Poštovní banky a jejím následným prodejem pod křídla ČSOB.
Postup ministerstva financí prý Kavan považuje za nekompetentní. Ale v pražských podnikatelských kruzích se šíří i jiné teorie. Například Kavanův přátelský vztah k Robinu Cookovi, britskému ministru zahraničí v labouristické vládě, vyvolává otázku, nakolik českému ministru zahraničí vadí Mertlíkův rezervovaný postoj k plánu na nákup nadzvukových stíhaček pro českou armádu. Není totiž žádným tajemstvím, že britská firma BAE Systems má eminentní zájem prodat v Praze letouny Gripen, které vyrábí spolu se švédskou společností Saab.
Olej do ohně spekulací přilila i údajná korespondence mezi zástupci BAE Systems a belgickou bankou KBC. Hospodářské noviny citovaly před deseti dny z e–mailu, v němž měl James Caldwell z BAE Systems žádat u KBC audienci pro Vladimíra Železného. Ten si potřebuje ulevit od tlaku, který na něj kvůli úvěrům pro TV Nova vyvíjí ČSOB, a tak je prý ochoten ve své televizi propagovat i nákup gripenů. Na první pohled politický konflikt mezi ministry Kavanem a Mertlíkem proto může být jen projevem neobvykle složitého spletence domácích a nadnárodních podnikatelských zájmů.

Pozor, Monti.
„Nechceme s Nomurou vyjednávat za Mertlíka. Jenom upozorňujeme na rizika, která souvisejí s případnou arbitráží, říká nejmenovaný Kavanův spolupracovník. Argumenty ministerstva zahraničí jsou celkem srozumitelné. „Nomura nás bude pomlouvat na každém kroku. Japonci jsou neuvěřitelně silní. Když Kavan někam přijede, každý se ho na to ptá, už ho to unavuje, vysvětluje člověk z Černínského paláce.
Na ministerstvu zahraničí panuje přesvědčení, že případný spor s Nomurou nemůže Česká republika vyhrát. „Před soudem neobstojíme. Vůbec nemáme připravené argumenty a na některé otázky prostě nebudeme mít odpověď. Nebudeme schopni vysvětlit, proč stát pomáhá Komerční bance, ale IPB znárodnil, pokračuje úředník ministerstva.
Nejpádnější argument Kavanova ministerstva se ovšem týká pokračujících jednání s Evropskou unií. „Letos musíme uzavřít kapitolu o volné soutěži. Když se nám to nepodaří, můžeme se rozloučit s představou, že půjdeme do Evropské unie v první skupině, říká nejmenovaný Kavanův spolupracovník.
Informace z Černínského paláce říkají, že případ IPB je předmětem intenzivního zájmu proslulého evropského komisaře Maria Montiho. Ten má v Bruselu na starosti ochranu hospodářské soutěže a bude mít výrazný vliv na to, zda se Česku podaří dojednat uzavření kapitoly o volné soutěži. „Říkají nám, že loňský rok byl důležitý, ale ten letošní je klíčový. A nebudeme si nic namlouvat, spousta lidí v Bruselu by nás z první skupiny ráda vykopla. Budou hledat každý důvod, aby to mohli udělat, tvrdí Kavanův blízký spolupracovník.

Pod vlivem vzteku.
Pro podporu svých argumentů používá ministerstvo zahraničí i další mezinárodní skandál související s českou státní administrativou. V Londýně začala minulý týden mezinárodní arbitráž, v níž se americký podnikatel Ronald Lauder domáhá na Česku bezmála dvaceti miliard korun. O takovou sumu prý přišel, protože české úřady nedokázaly ochránit jeho investici do televize Nova.
Z arbitrážního slyšení zatím na veřejnost nepronikly žádné informace. „Nikdo nic neví. Jednání je neveřejné a obě strany jsou vázány absolutní mlčenlivostí, říká Michal Donath z agentury Donath-Burson–Marsteller, která hovoří jménem americké společnosti CME, jejímž majitelem je právě Lauder. Známo je jen to, že až do čtvrtka vypovídali svědci předvolaní advokátem Ronalda Laudera. V pátek měly přijít na řadu argumenty českého státu.
Největší rozruch tak minulý týden vyvolal článek Roberta Andersona, pražského zpravodaje britského listu Financial Times. „Pokud pan Lauder vyhraje, dodá to odvahu několika dalším zahraničním investorům, kteří uvažují o podobném kroku, píší Financial Times a dodávají, že Nomura požaduje na českém státu odškodnění ve výši 800 milionů dolarů za ztrátu investice do IPB. „Oba případy spojuje obvinění, že čeští politici, soudci, policisté a regulátoři podléhají tlaku lokálních podnikatelských zájmů a rozhodují proti zahraničním investorům, konstatují Financial Times.
Ministr financí Pavel Mertlík však tvrdí, že pozice České republiky je v obou případech silná a prohra nehrozí. Na ministerstvu zahraničí ovšem převládá názor, že Mertlík pro takové tvrzení nemá pádné argumenty. „Problém s lidmi z financí je v tom, že když se před nimi řekne Nomura, zatmí se jim před očima. Vykládají, že Nomura vytunelovala IPB, ale když chcete slyšet, jaké pro to mají důkazy, řeknou, že to udělali chytře, takže není možné nic dokázat, říká zdroj z ministerstva zahraničí.

Zklamali Italové, odešli Němci.
Z informací týdeníku EURO vyplývá, že ministr Kavan by byl rád, kdyby se do jeho kompetence převedl i chystaný nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. Premiér Zeman to však rezolutně odmítá.
V této hře prý jde také o zájmy Vladimíra Železného. Ředitel TV Nova potřebuje rychle sehnat peníze, aby mohl svým někdejším partnerům vyplatit více než
27 milionů dolarů, které jim ve svém nálezu přiznala mezinárodní arbitráž. Týdeník EURO má informace, že proto k prodeji nabízí zhruba čtvrtinový podíl ve společnosti CET 21, která drží licenci na vysílání TV Nova. To ovšem není žádné tajemství, neboť o novém zahraničním partnerovi nedávno mluvil sám Železný. O probíhajících námluvách však už nic neprozradil. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že dosavadní zahraniční zájemci o podíl v TV Nova se po provedení hloubkové kontroly v této televizi se Železným rozloučili. Jeden zájemce má pocházet z Itálie, druhý z Německa.
Korespondence mezi BAE Systems a belgickou bankou KBC, z níž nedávno citovaly Hospodářské noviny, dává tušit, že Vladimír Železný teď hledá akutní pomoc hlavně v Česku. „Rádi bychom zorganizovali schůzku mezi panem Železným a odpovídajícím vyšším manažerem v KBC, stojí v textu e–mailu, z nějž citují Hospodářské noviny. „O úvěrování podniků pana Železného se dříve starala IPB. Po převzetí IPB Československou obchodní bankou má (Vladimír Železný) s ČSOB problémy a nyní hledá pomoc u KBC, aby tyto problémy vyřešil, stojí dále v dopise, pod nímž je podepsán zástupce BAE Systems James Caldwell.

Sledujte ředitele.
BAE Systems chce údajně využít vliv Železného televize v české společnosti. „TV Nova je dominantní stanice. Její hlavní večerní zprávy mají tržní podíl 74 procent, stojí dále v Caldwellově údajném mailu. „Pan Železný má pochopení pro cíle naší kampaně na podporu Gripenu. Než se Česká republika připojila k NATO, TV Nova vysílala sérii
pořadů na podporu vstupu Česka (do
NATO), což zvýšilo podporu tohoto kroku v řadách veřejnosti. Vzhledem k současné situaci v České republice, kde nyní probíhá debata o podmínkách nákupu nadzvukových letadel, bychom pro náš projekt neměli podcenit význam zabezpečení podpory pana Železného, uvádí dále text e–mailové zprávy.
Týdeník EURO se minulý týden snažil ověřit pravost dokumentu zveřejněného v Hospodářských novinách, avšak na
e–mailovou žádost zaslanou na adresu Jamese Caldwella do páteční uzávěrky nikdo nereagoval. Nebylo tak možné potvrdit ani informaci, že se KBC podílí na přípravě offsetových programů souvisejících s nabídkou letounů Gripen.
ČSOB však v tuto chvíli nemá potřebu Železnému ustupovat. Převzetím úvěru pro servisní Česká produkční 2000 má ČSOB Vladimíra Železného do jisté míry pod kontrolou. V centrále největší české banky také panuje docela pevné přesvědčení, že se jí nakonec podaří ovládnout druhou soukromou stanici s celostátním pokrytím – televizi Prima. Pokud by se

  1. čistě teoreticky a z jakéhokoli důvodu
  2. potřebovala KBC zapojit do kampaně na podporu Gripenu, mohla by to udělat přímo. Železnému v tuto chvíli rozhodně ustupovat nemusí.

Schůzka mezi Železným a zástupci KBC by se podle e–mailu zveřejněného Hospodářskými novinami mohla konat už tento týden. Ze Železného výrazu v televizním pořadu Volejte řediteli pak bude možné docela dobře vyčíst, zda se mu podařilo peníze sehnat.

Diskuze