Další rok na straně podnikatelů

31. prosince 2007, 00:00 - Tomáš Stingl
31. prosince 2007, 00:00

PROFIT V ROCE 2007 - Týdeník Profit byl i v předešlých dvanácti měsících vždy na straně podnikatelů. Přehled toho, o čem jsme psali, je vlastně ucelenou kronikou podnikání předchozího roku. Která klíčová témata přinesla uplynulá sezona?

Podnikatelská sezona 2007 byla hodně bouřlivá. Přinesla především dlouho očekávanou reformu veřejných financí. Naplno se také rozjel boj o evropské dotační stamiliardy. Ekonomiku začal vážně trápit nedostatek pracovníků. Vedle toho přinesl rok i desítky menších novinek, které ovlivnily vaše každodenní podnikání.

Profit se snažil být tím médiem, které o nich informuje jako první. Mnohokrát se nám to povedlo. Jen agentura ČTK převzala na šest desítek exkluzivních informací, které jsme zjistili dřív než ostatní. Snažili jsme se přitom o podnikatelských těžkostech nejenom psát, ale také vyprovokovat úřady k nápravě nebo rozvířit celospolečenskou diskuzi o dosud přehlížených tématech.

Po formální stránce jsme se přidrželi grafického řešení, které jsme s pozitivním čtenářským ohlasem zavedli už v roce 2006. Zvýšili jsme ovšem počet stran, kterých má nyní průměrné vydání osmdesát. Zvolená podoba a obsah časopisu pak přinesl v letošním roce dva velmi příjemné výsledky. V pololetí proběhl průzkum mezi čtenáři, kteří konstatovali, že Profit je v nynější podobě přesně tím časopisem, který je jim užitečným průvodcem v podnikání. A nedávná statistika čtenosti ukázala, že za pouhých dvanáct měsíců přibylo Profitu téměř 50 procent čtenářů. Co všechno jste si mohli na stránkách vašeho časopisu přečíst?

LEDEN

Dotace jsou zlodějna

První měsíc roku přinesl mírné rozčarování podnikatelům ve stavebnictví. V Profitu jsme představili nový stavební zákon, který jim příliš neulehčil od administrativních povinností. Mnohé čtenáře naopak potěšil článek o vrácení dalších miliard korun někdejším klientům zkrachovalých bank a kampeliček. Zaujal i méně známý fakt, že některé přeživší kampeličky stále a celkem s úspěchem fungují. Letošní diskuzi o dotacích odstartoval senátor a starosta Teplic Jaroslav Kubera, který nám v rozhovoru řekl, že každá dotace je vždycky zlodějna.

ÚNOR

Vichřice v normách i v lesích

V únoru jsme zjistili, že stát se chystá získat zpět do svého vlastnictví přístavní nemovitosti v Hamburku, které mohou být ideální šancí pro mnohé exportní nebo loďařské firmy. Hoteliéry jsme varovali, že jim znovu hrozí nepříjemná povinnost platit poplatky za televizory v pokojích.

Článkem o neúnosně drahých technických normách jsme vyvolali řetězovou reakci. Tématu se chytla i ostatní média a výsledkem veřejného tlaku bylo, že normalizační institut přišel s nabídkou levného paušálu za přístup k normám.

Upozornili jsme, že firmy už mohou žádat o výpis z katastru nemovitostí Českou poštu, ale dosud toho málo využívají.

České lesy smetla vichřice, ale zpracovatelé dřeva si zamnuli ruce nad poklesem cen vstupní suroviny.

BŘEZEN

Jedna novela za druhou

Restauratérům jsme představili návrh novely takzvaného protikuřáckého zákona, který měl zpřísnit regulaci kouření v barech, kavárnách či restauracích. V předstihu jsme získali také návrh nového daňového řádu a podrobili ho důkladné kritice odborníků. Ještě ve fázi připomínkového řízení jsme vás upozornili i na zákon o kontrolách, abyste se k němu mohli včas vyjádřit.

V rozsáhlé skládačce materiálů jsme přinesli netradiční pohled na zemědělství. Na příběhu mladých lidí, kteří začali na venkově podnikat, jsme zmapovali aktuální možnosti agroturistiky i dalších oborů. Šéf Asociace realitních kanceláří v rozhovoru podotkl, že v Česku je to někdy jako na perském trhu.

DUBEN

Batoh se otevírá

Konečně zahřmělo magické slovo: reforma. Ministr financí Miroslav Kalousek spíše jen pootevřel před veřejností batoh opatření, jehož obsah byl původně jen tušen a v následujících týdnech se měl ještě stokrát proměnit. Podnikatelé nám v prvních reakcích řekli to, co se nakonec potvrdilo: že reforma nebude velkým skokem, ale jen malým krokem.

Vláda také s velkou pompou odstartovala projekt Czech Pointů, tedy míst pro komunikaci se státní správou. Profit služby Czech Pointu prověřil a zjistil, že je ještě co zlepšovat. Podnikatele jsme varovali před podvodnými katalogovými firmami, které neoprávněně požadují vysoké platby za nevyžádané služby. Provozovatelé lyžařských středisek uzavřeli katastrofální zimní sezonu. Na stránkách Profitu si pak vyměnili názory, jestli náhodou není slabá zima vlastně kýženým sítem, které pročistilo dosud málo liberalizovaný trh lyžařských sportů.

KVĚTEN

Bursík i Jančura pod palbou

Ministr životního prostředí Martin Bursík podráždil obchodníky i výrobce nápojů, když Profitu řekl, že by se měly zavést zálohy za PET lahve v rozmezí tří až pěti korun za kus. Kritické ohlasy čtenářů pak nebraly konce.

V pořádnou názorovou přestřelku se proměnilo i téma o konkurenci v autobusové dopravě. Oslovili jsme všechny velké dopravce, kteří se svorně pustili do žlutého žraloka – společnosti Student Agency podnikatele Radima Jančury, jež je lídrem trhu.

Cestující, kteří preferují raději letadla, jsme potěšili zprávou, že aerolinky budou muset začít uvádět koncové ceny letenek včetně všech poplatků.

ČERVEN

Zákoník práce stále s chybami

Profit objevil velký developerský průšvih – blížící se krach megalomanského projektu výstavby 350 domků v Sibřině u Prahy, za kterým stála problematická firma Lidové domky. Naše informace převzala velká média, 250 poškozených klientů to ale již nezachránilo.

Profit postupně mapoval chystanou novelu zákoníku práce, odborníci k ní měli desítky připomínek. Českými obchody se stále více šířil cashback, tedy výběr hotovosti v některých prodejnách. Ukázali jsme, jaké přednosti i nevýhody má z pohledu zákazníka a především z pohledu prodejce.

Europoslanec a někdejší šéf odborářů Richard Falbr na stránkách našeho týdeníku pohrozil, že boháčům by mohl kvůli nedostatečné sociální politice hrozit život v oplocených ghettech.

ČERVENEC

Cestovky opět v problémech

Profit oslavil v červenci 17 let existence. Ukázal čtenářům vzory řidičských průkazů, jejichž platnost končí, a také mapy chystaných silnic a železničních koridorů. Spojili jsme se s pořadateli mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku a na Ukrajině a zjistili, kde se otevírají obchodní možnosti českým firmám. Podnikové pokladníky jsme potěšili zprávou, že výrazně zlevní internetové domény.

Bouři kolem Bursíkova návrhu na zálohované PET lahve ještě posílilo velké téma, které jsme tomuto nápadu v červenci věnovali. Přišlo opět mnoho ohlasů z obou stran – jak od podnikatelů tak i ze samotného ministerstva. Jako každé léto krachlo pár cestovních kanceláří, stát nachystal cestovkám zpřísnění pravidel a Profit úpravy představil podnikatelské veřejnosti.

SRPEN

Reforma je tady, ale daně neplaťte

Reforma veřejných financí sněmovnou prošla a Profit mohl začít zevrubně mapovat, jaké dopady mohou podnikatelé čekat. Snažili jsme se hledat i zdánlivě okrajová témata, jež jiná média přehlédla. Tak jsme například začali analyzovat dopad reformy na leasing nebo celkové zdanění živnostníků s ohledem na to, že už si nebudou moci dát pojištění do nákladů.

Ženám podnikatelkám jsme zkusili udělat radost rozsáhlou skládačkou materiálů o jejich aktivitách v tuzemském byznysu. Na Moravu jsme se zajeli podívat na unikátní stroj, který tam poprvé kosil ve velkém úrodu technického konopí.

Sdružení Oběti konkurzních podvodů prostřednictvím Profitu podnikatelům vzkázalo, ať ze vzdoru přestanou platit daně.

ZÁŘÍ

Brusel zatápí vinařům

Vinařskou sezonu jsme uvedli tématem, které upozornilo na novinky z Evropské unie, jež zřejmě poškodí české pěstitele. Další série článků popsala chystané změny exekučního řádu, které mají zabránit divokým exekucím. Nejsou lidi – tak zněl titulek třetího zásadního tématu, které jsme si v září vzali na mušku. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas zase pohrozil, že z práce na černo udělá trestný čin, za který může jít zaměstnavatel dokonce do vězení.

ŘÍJEN

Evidence exekucí naostro

Profit se obrátil na ministerstvo spravedlnosti s požadavkem části podnikatelů, aby zákonodárci omezili povinnost zveřejňovat účetnictví v Obchodním rejstříku. Stát to odmítl s tím, že opatření si žádají regule Evropské unie, zrušil ale alespoň povinnost zveřejňovat citlivé údaje v Obchodním věstníku. Exekuční tematika pokračovala i v říjnu – mohli jsme přinést zprávu, že začne ostrý provoz Centrální evidence exekucí.

Otestovali jsme vlaková spojení na tratích, na nichž často jezdí podnikatelé. Vlaky směřující do Brna, Ostravy, Plzně, Budějovic i dalších velkých měst jsme srovnali s dopravou autem. Skončilo to většinou remízou. Cesty po republice nás zavedly také do továren, kde se vyrábějí letecké součástky. Ukázalo se, že český letecký průmysl se po delší době rozmáchl k velké expanzi. Totéž jsme zjistili i při návštěvě u výrobců kol.

U senátorů jsme zase pokusili orodovat za podnikatele, aby nemuseli v sousedství svých obchodů uklízet chodníky, které jim nepatří. Na příslušné právní úpravě se již pracuje. V dalším testu jsme zkoušeli, zda najde podnikatel na webu aktuální znění zákonů. Ukázalo se, že hledání je pravým martyriem a stát dělá pro nápravu málo. Na ministerstvu dokonce ani neznali adresu portálu, který sami pro zveřejňování zákonů provozují.

Houba na obálce jednoho ze říjnových vydání znázornila žampion, jehož obrovská polská produkce drtí české pěstitele.

LISTOPAD

Číňané přijíždějí, připravte se

Na přetřes přišla další reforma. Tentokrát ta justiční, kterou chystá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jak si na poslední šanci zajistit nižší daně ještě před příchodem té daňové reformy, to bylo jedním z nosných témat v půli listopadu.

Na stránkách věnovaných autům jsme museli přinést závažnou zprávu, že v Česku se začnou prodávat první čínské vozy. Zkusili jsme zhodnotit, co to znamená pro tuzemský automobilový průmysl. Jeden z jeho čelných představitelů, majitel táborské firmy Brisk, která vyrábí autosoučástky, ale zůstává klidný. Mojmír Čapka ve svém portrétu prozradil, že si má správný podnikatel občas jen tak dát nohy na stůl a v klidu přemýšlet o budoucnosti firmy.

PROSINEC

Účet vládě a vánoční komerce

Na začátku zimy jsme se podívali na další dosud pozapomenuté obchodní téma – příležitosti českých firem v oblasti vesmírného výzkumu. Také jsme se snažili rozšifrovat, kdo bude vlastně podle nové definice Evropské unie malou firmou. Dolar klesal na nová a nová historická minima. Zjistili jsme u analytiků prognózu dalšího vývoje a poradili, jak se nyní proti kurzovým výkyvům jistit.

Náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Toušek ubezpečil, že ještě do konce roku budou schváleny dva další dotační programy. Nepřímo také vyplísnil dřívější vedení úřadu, že vyhodilo miliony korun za zbytečné analýzy.

Před Vánocemi jsme se podívali na perspektivy oborů, které se na tyto svátky vážou. Tradiční skleněné ozdoby sice vytlačuje levná asijská produkce plastových odlitků, naopak řezbáři se ale s ruční výrobou betlémů stále drží. Podnikatelskou šancí par excellence je pak pěstování vánočních stromků, kterých je v Česku produkováno málo a zatím se musejí dovážet.

Koncem roku jsme za pomoci odborníků shrnuli dosavadní činnost vlády a vystavili jí účet z pohledu podnikatelů. Má ještě co dohánět, protože mnohé sliby zatím splnila jen částečně nebo nesplnila vůbec. Profit tak bude mít i v příštím roce spoustu námětů na články o podnikatelských peripetiích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít