Další rekord na obzoru

24. května 2012, 13:26 - Dkfm. Dr. Nikolaus Seiwald
24. května 2012, 13:26

Rakousko si v posledních letech drží pozici největšího zahraničního investora v České republice. Vzájemná obchodní výměna směřuje k historicky nejvyšším číslům

Poté, co se obchod mezi Rakouskem a Českou republikou v roce 2009 propadl o celou pětinu, mohl loni navázat na předkrizové úspěchy: rakouský vývoz do Česka stoupl téměř o pětinu na 4,1 miliardy eur, naopak dovoz z České republiky se zvýšil o necelých 23 procent na 4,15 miliardy eur. Obchodní výměna mezi oběma našimi státy se tak ve srovnání s rakouským zahraničním obchodem s dalšími státy vyvíjela nadprůměrně dobře a celkovou hodnotou ve výši 8,25 miliardy eur se téměř vyrovnala rekordu z roku 2008. A rovněž letos obchod mezi Českem a Rakouskem dále strmě roste: jenom za leden a únor se dovoz z Rakouska zvýšil o 34 procent a český vývoz opačným směrem dokonce o 37 procent. Pokud tato dynamika vydrží, tak vzájemná česko-rakouská obchodní výměna dosáhne nového rekordu.

Důležitá pozice

Růst vzájemného obchodu je přitom tažen celou širokou bází v nejrůznějších průmyslových odvětvích a sahá od dopravních prostředků, automobilových součástek, elektrických strojů, elektrotechnického zboží přes minerální paliva, suroviny, ocelové výrobky až po spotřební zboží (sportovní potřeby, nábytek, svítidla a další). Také struktura zboží vzájemného obchodu je poměrně vyrovnaná. Velký podíl strojů, dopravních prostředků, průmyslových a hotových výrobků – tyto komoditní skupiny tvoří přes 70 procent výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchod mezi dvěma rozvinutými průmyslovými státy. Dle výsledků za loňský rok bylo Česko šestým nejdůležitějším vývozním teritoriem pro rakouské firmy hned po Německu, Itálii, Švýcarsku, USA a Francii. A v oblasti dovozu do Rakouska se Česká republika dostala dokonce na páté místo. Celkově je Česko pro Rakousko celosvětově čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem hned po Německu, Itálii a Švýcarsku. Pochopení významu pozice ČR v rakouském zahraničním obchodě napomůže i to, že Česko se svým čtvrtým místem předstihlo v pozici obchodního partnera mnohonásobně větší a lidnatější Čínu.

Největší investor

Ekonomické vztahy se však neomezují jen na zahraniční obchod. Česko je tradičně velmi atraktivní pro rakouské investory. Doby, kdy byla vaše země jen výrobní základnou pro zahraniční firmy, jsou ale už dávno pryč. I dnes mnohé rakouské podniky samozřejmě využívají relativně nižší české mzdové náklady, ale vyrábí zde zboží s vyšší přidanou hodnotou nebo do místních poboček přenášejí náročnější úkoly z oblasti vývoje a výzkumu. Řada rakouských společností již navíc zjistila, že se Česko díky rostoucí životní úrovni obyvatelstva stalo zajímavým odbytovým trhem, a postupně zde buduje i své odbytové cesty. Za povšimnutí stojí skutečnost, že příliv rakouských investic do Česka nezastavila ani ekonomická krize: dle České národní banky investovaly rakouské firmy jen vloni 1,1 miliardy eur, a Rakousko se tak s podílem téměř 22 procent stalo – stejně jako předloni – největším investorem v Česku. Celkový objem přímých rakouských investic do české ekonomiky dosahuje hodnoty 11,7 miliardy eur, což řadí Rakousko s podílem 12,7 procenta na třetí místo mezi zahraničními investory po Nizozemsku a Německu. Dle našich odhadů – oficiální statistiky v této oblasti neexistují – působí v Česku kolem čtyř tisíc firem s rakouským kapitálem, z toho jich přibližně 1750 aktivně podniká. Přitom zejména od rozšíření Evropské unie v roce 2004 hrají kromě velkých investorů (například banky, pojišťovny, výrobci stavebních materiálů, maloobchodní a realitní společnosti) velmi důležitou roli i malé a střední podniky.

Opatrní Češi

Přestože české podniky do Rakouska významně exportují, jejich angažmá, pokud jde o přímá zastoupení, je poněkud slabší – nyní jich v Rakousku působí asi dvě stovky. Nicméně od rozšíření Evropské unie v roce 2004 zájem o založení rakouské pobočky ze strany českých firem vzrostl. Nejčastěji se jedná o podniky, které mají dobrý produkt a již nasbíraly první mezinárodní zkušenosti v zemích, jako je Slovensko nebo Polsko. Při cestě na trhy „staré patnáctky EU“ je pro mnohé české společnosti vstup do Rakouska logickým milníkem. V posledních letech se významně zvýšil i zájem rakouských a českých firem o přeshraniční spolupráci. A tento trend bude ještě posilovat. Důvod je zřejmý – od 1. května Rakousko plně otevřelo svůj pracovní trh i státům, které do EU vstoupily v roce 2004. Tento krok nenabízí možnosti jen české straně, ale otevírá také další prostor pro přeshraniční kooperaci a podporuje hospodářskou soutěž a inovace. Těší mne, že nynější velké propojení mezi našimi sousedními zeměmi se v budoucnosti ještě prohloubí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít