Další realitní aféra

04. června 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
04. června 2007, 00:00

LIDOVÉ DOMKY V obci Sibřina nedaleko Prahy měl vyrůst obrovský areál levných domků. Vystavit ho chtěla firma podnikatele Pavla Hrice. Obec se ale proti projektu postavila. Hric mezitím vybral nemalé zálohy od zájemců o bydlení. Teď je prý nechce vracet. Kauzou se začínají zabývat policie a soudy.

LIDOVÉ DOMKY V obci Sibřina nedaleko Prahy měl vyrůst obrovský areál levných domků. Vystavit ho chtěla firma podnikatele Pavla Hrice. Obec se ale proti projektu postavila. Hric mezitím vybral nemalé zálohy od zájemců o bydlení. Teď je prý nechce vracet. Kauzou se začínají zabývat policie a soudy.

Ondřej Ešner chtěl koupit cenově přijatelný dům. Loni v září našel v jednom realitním katalogu inzerát firmy Lidové domky (LD). Ta nabízela velmi levné

bydlení v obci Sibřina-Stupice. Šlo o lokalitu v těsném sousedství Prahy. Zdánlivě výhodná nabídka Ondřeje Ešnera zaujala a firmu hned oslovil. „Uzavřeli jsem smlouvu o obstarání věci - pozemku s novostavbou čtyřpokojového domku. Ten měla firma postavit a předat nejpozději k červnu letošního roku,“ uvádí Ešner.

Domek mu ale firma určitě nepředá. Na zmíněné parcele se totiž ani nekoplo do země a místo řady domů se tam jen zelená prázdné pole. Celý miliardový projekt, který mluvil o stavbě 340 rodinných domů na ploše 27 hektarů, je už několik let pouze na papíře. Proti výstavbě se totiž postavili obyvatelé Sibřiny a také tamější občanské sdružení SOSák. Jednatel Lidových domků Pavel Hric teď po obci žádá náhradu nákladů ve výši 22 milionů korun. Naopak na podnikatele a jeho firmu se valí žaloby ze strany klientů, kteří zaplatili vysoké zálohy, ale své domky nikdy nedostali.

Složitá kauza představuje jakýsi trojúhelník. V jednom jeho pomyslném vrcholu je obec. Ve druhém firma a její majitel Pavel Hric. A ve třetím zákazníci firmy. Všechny tři skupiny mají na případ rozdílný pohled.

ZAČÁTEK SPORU O ÚZEMNÍ PLÁN

Jak nešťastný příběh začal? V roce 2004 začala firma LD s obcí o projektu předběžně jednat. Tehdejší zastupitelstvo Sibřiny prý bylo stavbě nakloněno. V následujícím roce byl podán návrh na změnu územní plánu, který by výstavbu umožnil.

Podstata problému je ale v tom, že Lidové domky začaly nabírat zákazníky a vybírat od nich zálohy, přestože změna územního plánu ještě ani zdaleka nebyla schválena. „Celkem jsme získali asi 250 klientů,“ uvádí Pavel Hric. Někteří zaplatili jen rezervační poplatek, mnozí ovšem uhradili i zálohy v řádu stovek tisíc korun. „Tvrdili, že mají územní plán od obce schválený. Ale nebyla to pravda. Měli jen podánu žádost. Teď mi zadržují peníze v hodnotě nové Škody Fabie,“ říká Ondřej Ešner.

OBČANÉ: NECHCEME MEGALOMANSKÝ PROJEKT

V roce 2005 začal postupně proti obřímu projektu narůstat odpor obyvatel obce. „Především jim vadilo, že to byl projekt zcela neúměrných rozměrů. V současnosti máme asi 420 občanů, ta stavba by přivedla dalších až 1300 obyvatel. Navíc návrh vůbec nepočítal s dostatečnou infrastrukturou, kterou pro tolik lidí potřebujete. Jde například o školy, kulturní a sociální instituce i silnice,“ uvádí současný starosta obce Jiří Šáda. „Také nikdo nevypracoval analýzu ekonomických dopadů na finance obce. Podle zkušeností se mnozí noví obyvatelé nepřihlásí. Takže na ně nedostaneme peníze, ale výdaje s nimi jsou,“ dodává starosta. „Obecně nejsme proti novým stavbám, ale tady mělo jít vyloženě jen o kobercovou výstavbu domů,“ shrnuje místostarostka Lenka Stemberková.

„To není pravda. Například ulice měly být široké 11 až 12 metrů, přitom obvyklá šíře je osm metrů. Návrh také počítal s tím, že z celkové plochy bude 30 procent vyhrazeno zeleni a volným prostorám. Běžných je přitom jen 15 procent,“ oponuje Hric.

Obci také vadilo, že firma LD nikdy nerealizovala podobně velký projekt. Na dotaz po předchozích referencích Hric odkazuje k výstavbě domků v nedaleké obci Přišimasy. Na té se podílela jeho další firma. Ta je ale v současnosti vystavena hned několika exekucím. „Pokud jsou dnes v projektu Přišimasy nespokojení zákazníci, jsou to všechno lidé, kteří nám dluží peníze,“ tvrdí Hric. Rozpaky dále vzbuzovala i situace kolem pozemků, na kterých měly novostavby vyrůst. Ty totiž nepatřily firmě LD, ale vlastní je několik různých majitelů. Hric tvrdí, že s nimi měl vše důkladně předjednáno.

PETICE ZA URBANISTICKOU STUDII

Odpor starousedlíků Sibřiny a její části Stupice (obě části mají společnou samosprávu) vyústil v petici, kterou podepsalo zhruba 150 občanů. „Ve Stupicích, které by projekt především zasáhl, ji podepsali kromě jedné rodiny úplně všichni obyvatelé,“ zdůrazňuje místostarostka Stemberková.

Petice požadovala zpracování urbanistické studie dopadů projektu. Rozhodnutí o změně územního plánu bylo vzhledem k odporu obyvatel oddalováno. V referendum o této otázce se pak de facto proměnily volby do obecního zastupitelstva v loňském roce. Vedení obce, které z nich nakonec vzešlo, není stavbě nakloněno. V prosinci bylo rozhodnutí o územním plánu odsunuto na letošní červenec. V té době už byl Hric pod tlakem klientů. Ti pochopili, že šance na realizaci stavby klesá směrem k nule.

HRIC: AŤ OBEC UHRADÍ NÁKLADY!

Začalo být jasné, že celý projekt zůstane zřejmě jen na papíře. Zmizela v něm mezitím spousta peněz. Pavel Hric přitom tvrdí, že pochybila obec. Zaslal jí proto fakturu na zhruba 22 milionů korun a žádá uhrazení dosavadních nákladů. „Fakturu jsme už dvakrát vrátili. Obec nemá s firmou Lidové domky žádnou smlouvu ani jiný právní vztah. Nechápeme, proč bychom měli hradit nějaké výdaje soukromé společnosti,“ podivuje se starosta Šáda. „Navíc je otázka, zda měla firma s přípravou projektu tak velké výdaje,“ dodává.

Čím argumentuje Pavel Hric? „Z naší právní analýzy vyplývá, že počáteční podpora projektu ze strany dřívějšího vedení obce se dá označit za veřejný příslib. Takže pokud obec slíbila, že stavbu schválí, a pak to neudělala, pochybila,“ míní Hric. „A kde se vzaly náklady? Musel jsem zajistit reklamní kampaň, zpracovat dokumentaci, najmout novou kancelář,“ uvádí.

ZÁKAZNÍCI: AŤ HRIC VRÁTÍ PENÍZE!

Co říkají rozzlobení klienti? „Věc jsem předal vymahačské firmě. Má dva měsíce na to, aby peníze od pánů Hrice a Sochy získala (poznámka redakce: Vlastislav Socha je Hricův strýc a spolupracovník). Pokud peníze takto nezískám, půjdu už cestou žaloby,“ varuje Ešner.

Jana Henychová, která s manželem zaplatila rezervaci ve výši 50 tisíc korun, upozorňuje především na to, že firma zadržuje neoprávněně peníze. „To, že společnost měla problémy, přece zákazníky nemusí zajímat. K něčemu se zavázala, vybrala peníze a nesplnila to. Přinejmenším by tedy měla peníze vrátit. Osobnímu jednání se vyhýbá a rozesílá pouze neosobní namnožené dopisy a stohy dokumentace. Když jsme jí zaslali dvakrát dopis s výzvou na zaplacení, nikdo nám neodpověděl a při našem telefonickém kontaktu společnost pokaždé přišla s nějakým dalším příběhem. I kdyby v tuto chvíli peníze všem vrátila, může být ráda, že dostala na řadu dní bezúročnou půjčku,“ míní Henychová. „V dopisech jejích představitelů se však objevuje i arogance, ať je lidé nezdržují urgencemi, že musejí pracovat. Dali jsme proto k soudu návrh na platební rozkaz,“ pokračuje.

Henychová se zároveň snaží spojit s dalšími klienty a informovat média. „Je to kvůli tomu, aby tito lidé nemohli ve vybírání záloh pokračovat a nevrátili několika lidem peníze tím, že je vylákají z někoho jiného,“ říká.

Již dříve dala věc k soudu další klientka Marcela Mojková. „Mé zkušenosti s LD jsou od prvopočátku špatné. Teď si vyčítám, proč jsem s nimi do té spolupráce šla. Hned při první schůzce jsem položila panu Sochovi otázku: Co když vám záměr nevyjde? A on odpověděl: Tak nás dáte k soudu. No vidíte, přesně tak to dopadlo,“ říká Mojková. „Dnes čekám na rozsudek, oni se ani neobtěžují k soudu přijít,“ dodává. Kromě justice již začala případ na podnět od klientů vyšetřovat i policie. „Kriminalistům jsem poskytl všechny podklady. Budu jenom rád, pokud vyšetří pozadí případu,“ říká Hric.

PROBLÉM ZA 40 MILIONŮ?

Jednatel LD tvrdí, že problém chce s klienty řešit. „Nehodlám se schovávat a vyhýbat odpovědnosti. Mohl jsem nechat firmu padnout, je to jen společnost s ručením omezeným. Ale neudělal jsem to, mám připraveno řešení. Nabízím klientům odkup pohledávek,“ říká. Peníze chce prý získat prodejem pozemků, které ale odmítá blíže specifikovat. „Nebudu ovšem platit klientům, kterým právníci poradili, aby kvůli 50tisícové pohledávce vyvolali exekuci na pětimilionový majetek.“ Podle Hrice jen desetina zákazníků v současnosti tlačí na okamžité vrácení peněz. Někteří prý naopak již podepsali smlouvu o budoucím odkupu pohledávky.

A kolik vlastně firma LD na zálohách od klientů celkem vybrala? Podle dostupných informací by se mohlo jednat o sumu někde kolem hranice 40 milionů korun. Hric to sice odmítá upřesnit, cifru ale naznačil součtem několika údajů. Jednak jde o oněch 22 milionů, které měly padnout na výdaje během přípravy projektu. „V majetku firmy je dále 13 milionů korun, pět milionů bylo dosud vráceno klientům,“ říká.

FINANCOVAT MĚL ZÁKAZNÍK

Celá kauza je mimo jiné zajímavá z pohledu zamýšleného systému financování výstavby, který spoléhal na peníze od klientů. Tento model se již v historii českého developmentu několikrát ukázal jako krajně rizikový. „Mé firmy nevyužívají drahé bankovní úvěry, nechci ani jiné velké investory. Stavbu chci profinancovávat z peněz zákazníka. Jen díky tomu je možné postavit domky velmi levně. Ano, je v tom samozřejmě určité riziko. Ale tomu jsme se pokusili předejít právě tím, že jsme v případě Sibřiny většinu zákazníků získali předem,“ říká Hric.

Z hlediska hypoték domluvily LD spolupráci s Komerční bankou. „Společnost uzavřela v roce 2005 spolupráci s Komerční bankou v tom smyslu, že zájemci o bydlení v rámci tohoto projektu se mohli obracet na banku o zprostředkování hypotéky,“ potvrzuje tisková mluvčí banky Romana Ondrůšková. Žádná hypotéka ovšem nakonec pochopitelně poskytnuta nebyla. „V současné době s firmou již nespolupracujeme,“ dodává mluvčí. Na svých webových stránkách se ale Hric partnerstvím s Komerční bankou stále zaštiťuje.

DALŠÍ DVA PROJEKTY VE HŘE

Podle klientů LD snižuje důvěryhodnost Pavla Hrice to, že figuruje jako jednatel hned v několika společnostech se spornou historií. Samotnou firmu Lidové domky nedávno z obchodního rejstříku dokonce vymazal, zmizely také její webové stránky. Místo ní nyní v rejstříku figuruje podnik s názvem Pozemky Stupice, s. r. o.

Na další Hricovu firmu Rodinné domky, s. r. o., se zase vztahuje několik exekucí. Loni naopak založil novou společnost Lidové byty, s. r. o., která provozuje stejnojmenné webové stránky.

Přestože malér s výstavbou v Sibřině není zdaleka vyřešen, Hricova nová firma už inzeruje další dva projekty prodeje bytů. Jde o plán výstavby v Nové Vsi a v Českém Brodě. Stránky představují vizualizace domů a velmi příznivé ceny bytů. „V obou případech je schválení úřady na dobré cestě,“ ubezpečuje Hric.

V roli zájemce o bydlení jsme zkusili zatelefonovat do kanceláře firmy Lidové byty. Sekretářka nás informovala, že byt v českobrodském projektu by bylo možné ihned koupit.

FINÁLE CELÉ KAUZY MÁ PŘIJÍT UŽ V ČERVENCI

Pavel Hric ale věří i v budoucnost projektu Sibřina. „Jsem v jednání s jedním investorem, který by do něj mohl vložit peníze. Je to rakouský podnikatel, se kterým jsme po právní analýze dospěli k závěru, že obec Sibřina chybila a bude muset omyl napravit,“ říká Hric.

„Ale i kdyby se podařilo v červenci prosadit změnu územního plánu, bude se celá příprava muset rozjet nanovo. Odhaduji, že první část realizace stavby by pak mohla začít někdy příští rok na jaře,“ dodává.

Jaká je šance, že by zastupitelstvo obce při červencovém jednání na úpravu územního plánu přistoupilo? „Do hlav zastupitelů nevidím, proto za ně nemohu mluvit,“ krčí rameny starosta Šáda. Zklamaní klienti Lidových domků každopádně už nečekají a snaží se získat své peníze zpět. I kdyby tedy zatím virtuální projekt potřebné posvěcení přece jen získal, je otázkou, z čeho by byl financován.

Pole na kraji obce se tak zatím dál klidně zelená. Definitivní ortel nad obřím projektem padne, až začnou klasy v červencovém slunci žloutnout.

FIRMY PAVLA HRICE

Pozemky Stupice, s. r. o. Nástupce firmy Lidové domky, která byla letos v květnu vymazána z obchodního rejstříku. Hric se chce změnou jména odpoutat od špatné pověsti firmy LD.

Rodinné domky, s. r. o. Původně Ateliery Hric, s. r. o. Na společnost směřuje několik exekucí.

Lidové byty, s. r. o. Založena byla v srpnu 2006. Zastřešuje dva nové Hricovy bytové projekty v Nové Vsi a v Českém Brodě.

antiSOSátikum, s. r. o. Vznikla v září 2006. Rozeslala věřitelům návrh na smlouvu o budoucím odkupu pohledávek. Snaží se vystupovat proti činnosti občanského sdružení SOSák, které odmítá výstavbu obřího projektu v Sibřině.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít