Další rána pro Samsung: po mobilech explodují i pračky

29. září 2016, 11:30  -  Daniel Džmuráň
29. září 2016, 11:30

Jen měsíc po tom, co vyplavaly na povrch zprávy o samovolném vzplanutí baterií u chytrých telefonů Samsung Galaxy Note 7, má jihokorejský elektronický gigant další problém. Američtí regulátoři ve středu vydali bezpečnostní varování před dalším jeho výrobkem. Tentokrát jde o pračky, jejichž náhlé exploze nahlásilo hned několik zákazníků.

Americká Komise na ochranu spotřebitele vydala ve středu varování, v němž upozorňuje na několik nahlášených případů samovolných explozí u praček od jihokorejského Samsungu. Přesný model spotřebiče nebyl specifikován, podle prohlášení jde ale o shora plněné pračky vyrobené mezi březnem 2011 a dubnem 2016.

Jejich majitelům Komise doporučuje, aby pro praní ložního prádla a voděodolných či objemných materiálů používali jemnější prací programy, jejichž „nižší rychlost snižuje riziko poranění či poškození majetku vinou náhlého uvolnění pračky.“ Agentura zároveň uvedla, že již na odstranění případné spolupracuje závady s výrobcem.

Podle CNN se zatím objevily nejméně tři případy, kdy pračka Samsungu během praní náhle explodovala. Výbuch měl takovou sílu, že značně narušil vedle stojící zeď, uvedla zákaznice z Georgie, podle níž exploze připomínala spíše výbuch bomby. Další případy pocházejí z Texasu a Indiany. Podle ABC News se však na Komisi s podobným incidentem obrátilo od začátku minulého roku již 21 lidí.

Na výrobce už byla podána i hromadná žaloba. Právník Jason Lichtman, jenž nespokojené zákazníky zastupuje, je přesvědčen, že nosná tyč, která v zařízení drží buben, není dostatečně upevněna a během praní se může uvolnit. Po nárazu takto uvolněného bubnu do těla spotřebiče pak pračka může skutečně explodovat a způsobit vážná poranění či majetkové škody.

Tiskové prohlášení vydal i Samsung. Uvádí v něm, že „výskyt abnormálních vibrací, při nichž vzniká riziko poranění či škody na majetku, není ve výjimečných případech při praní objemného či voděodolného materiálu a ložního prádla vyloučen.“ Doporučuje tak v těchto případech využívat výhradně pomalejší prací program, při němž k žádným nehodám nedošlo. „Je třeba však také připomenout stovky milionů pracích cyklů, jež byly od roku 2011 úspěšně dokončeny,“ uklidňuje výrobce v závěru prohlášení.

Varování přichází jen něco málo přes měsíc po tom, co se objevily zprávy o přehřívání lithiových baterií u smartphonů Samsung Galaxy Note 7. V několika desítkách případů vedlo přehřátí dokonce k samovolné explozi. Samsung kvůli skandálu přišel o miliardy dolarů v tržní hodnotě, byl nucen stáhnout z trhu přes 2 miliony již prodaných telefonů a ze strany rozhořčených klientů čelí mnoha žalobám. Aby toho nebylo málo, objevilo se před několika týdny ve Spojených státech obvinění z kartelové dohody s konkurenčním výrobcem LG ohledně nepřebírání zaměstnanců.

Dále čtěte:

Další rána pro Samsung: v USA čelí žalobě za kartel s LG

„Výbušné baterie“ připravily Samsung o 7 miliard dolarů

Neobvyklé řešení: Samsung u explodujících baterií omezí nabíjení

Samsung prodává podíly ve firmách, připravuje se na krizi?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít