Další politická blokáda na obzoru?

10. července 2008, 12:04 - Pavel Hanslíček
10. července 2008, 12:04

Rakušané půjdou k předčasným parlamentním volbám zřejmě na konci září

Pouhých 18 měsíců vydržela vládnout velká koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ). Její konec oznámil minulé pondělí předseda lidovců Wilhelm Molterer se slovy „už to stačilo“ a odchod z vlády zdůvodnil tím, že nemůže připustit, aby se krize SPÖ stala krizí celého Rakouska. Zároveň vyzval k okamžitému vypsání předčasných voleb. Socialisté v čele se spolkovým kancléřem Alfredem Gusenbauerem překvapivě souhlasili a rovnou se s ÖVP shodli na 28. září jako dnu konání voleb. Rakouský tisk konec spojení SPÖ a ÖVP přijal bez velkého nadšení. Například deník Die Presse napsal: „Tak po 543 dnech skončila velká koalice, kterou nikdo nechtěl.“ Der Standard zase konstatoval, že „při rozhodování mezi zdravým rozumem a novými volbami zvítězily volby“.

Hádky hned od počátku

Co vedlo velkou koalici, jež vznikla s velkými obtížemi po parlamentních volbách v roce 2006, ke krachu? Hlavním důvodem byly dlouhodobé spory mezi oběma stranami. Opravdu hluboká krize nastala koncem června, kdy socialisté v bulvárním deníku Kronen Zeitung (KZ) zveřejnili svou představu o budoucí europolitice. SPÖ požadovala, aby se v případě rozhodování o důležitých evropských tématech hlasovalo v referendu. Přitom Lisabonskou smlouvu přijal rakouský parlament bez problémů a socialisté nikdy podobný proces nepožadovali. Poslední kapkou pak byla neschopnost se dohodnout na osudu zdravotních reforem řešících zadlužení zdravotních pojišťoven.
Pád rakouské vlády je ale současně odrazem krize uvnitř SPÖ, v níž se strana ocitla po volbách v Tyrolsku. Zde SPÖ získala jen 15,6 procenta, což znamenalo ztrátu deseti procent hlasů a propad na třetí místo v zemském parlamentu. Socialisty předstihla nejen ÖVP, ale i nová politická formace Fritze Dinkhausera, jehož nezávislá kandidátka získala 18,3 procenta hlasů. Tento výsledek spolu s propadem popularity Gusenbauera znamenal v polovině června výměnu v čele SPÖ, jejímž novým šéfem se stal ministr dopravy Werner Faymann. Nicméně Gusenbauer nadále zůstal rakouským kancléřem, což vyvolalo nejasnosti, kdo vlastně stranu řídí.

Miláček bulváru

Gusenbauerova pozice v SPÖ se ukázala jako neudržitelná a kancléřova politická kariéra asi končí. Sociální demokraté hned po souhlasu s předčasnými volbami totiž prohlásili, že jejich kancléřským kandidátem bude Faymann. Ten přitom ještě v okamžiku svého jmenování předsedou strany ujišťoval, že Gusenbauer je jasným lídrem i pro příští volby. Rozhodnutí zbavit se Gusenbauera je ale zřejmě správným krokem. „Problém strany se jmenuje Gusenbauer,“ potvrdil politolog Hubert Sickinger. A jaký je donedávna poměrně neznámý Faymann? „Hladký jako úhoř, pragmatik bez ideologických předsudků. Výborný komunikátor, stále se usmívá. Umí naslouchat a zalichotit,“ píší rakouská média. Navíc Faymann má ještě jednu velkou výhodu – je oblíbencem bulvárního KZ, který je s více než třemi miliony čtenářů nejčtenějším rakouským deníkem. A taková čtenářská obec v osmimilionovém Rakousku může znamenat mnoho. Podpora bulváru předznamenává také směr volební kampaně SPÖ. „S Kronen Zeitung v zádech bude Faymann usilovat o přízeň 'malých lidí'. Proto SPÖ opustila proevropský kurs a povede populistickou kampaň: proti bohatým, velkým koncernům, vysokým cenám benzínu a za sociální spravedlnost,“ domnívá se deník Berliner Zeitung.

Extremisté mají šanci

Ať již rakouské volby skončí jakkoliv, rozhodně budou zajímavé. Za prvé proto, že se uskuteční podle nových pravidel - volební období se prodlužuje ze čtyř na pět let a poprvé v nich budou volit mladí lidé od šestnácti let. Další zajímavostí bude sestavování povolební koalice. Nové spojení mezi lidovci a socialisty se nyní zdá být nepravděpodobné a tak bude muset vítěz voleb asi sáhnout mezi menší rakouské strany. Zde se nabízejí tři varianty – Zelení a nebo krajně pravicové FPÖ (Svobodní) a BZÖ (Svaz pro budoucnost Rakouska). Největší šance přitom červnový průzkum agentury OGM pro časopis Profil dává FPÖ. Preference dvou největších stran jsou vyrovnané, i když od voleb v roce 2006 měla ÖVP většinou o něco vyšší podporu. Takže se opět vrací myšlenka spojení SPÖ a ÖVP. „Nová velká koalice je velmi pravděpodobná,“ tvrdí politolog Thomas Hofer. Tento vývoj potvrzuje též skutečnost, že Faymann i Molterer již spolupráci s FPÖ, která je známá svými extremistickými tendencemi, odmítli.

BOX
Volební preference (červen 2008)
ÖVP 33
SPÖ 33
FPÖ 16
Zelení 14
BZÖ 4
Pramen: Průzkum agentury OGM pro časopis Profil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít