Další pokus za soukromé peníze

30. října 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
30. října 2008, 00:00

Jižní úsek dálnice D3 by měla postavit a následně provozovat soukromá firma.

Po krachu projektu dálnice D47 se jedná již o druhý pokus spolupráce státu a privátního sektoru při budování infrastruktury.

Dostavba jihočeské dálnice D3 po mnoha letech přešlapování opět dostává konkrétnější podobu. Na počátku října začala stavba úseku mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí a minulý týden vláda rozhodla, že další část dálnice směrem na jih vybuduje v rámci projektu PPP soukromý kapitál. Pokud vše půjde podle stávajícího plánu, mohla by se tato část začít stavět v roce 2009, hotovo by pak mohlo být o pět let později.

Pravidla hry určí tendr

Ministerstvo dopravy momentálně chystá výběrové řízení na firmu či konsorcium, jež dálnici jednak postaví a jednak bude dalších 30 let provozovat. „Chceme, aby byl koncesionář vybrán do října 2009,“ říká náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Celkové náklady odhaduje ministerstvo dopravy na čtyřicet miliard korun, což je zhruba o dvě miliardy méně, než by stát zaplatil při klasickém financování.

Zatímco z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic bude trasa označena jako dálnice D3, z jihočeské metropole má pokračovat jako rychlostní silnice R3. V Dolním Dvořišti se pak R3 propojí s chystanou rakouskou rychlostní komunikací S10, jež od hranic povede do Unterweitersdorfu, kde začíná dálnice A7 na Linec.

Úsek Praha-Tábor blokují ekologové

Zatímco na jihu Čech už dálnice D3 dostává konkrétní podobu, ve středních Čechách se stále vedou spory o její trasu. Severní část D3 z Prahy do Tábora má totiž vést přes rekreační oblast Posázaví, proti čemuž řadu let protestují ekologické organizace i některé obce. V prosinci 2006 schválili krajští zastupitelé územní plány Benešovska a pražského regionu, jež počítají se severní variantou D3 v takzvané stabilizované trase přes Posázaví. Ministerstvo životního prostředí s tím nesouhlasí, a schvalovací proces této části je tak stále na počátku.

Tentokrát to prý už vyjde

Dálnice D3 má být prubířským kamenem partnerství veřejného a soukromého sektoru při výstavbě dálnic. Konkrétní smlouvu s investorem musí znovu schválit vláda a parlament.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana se nebude opakovat situace z let 2001 a 2002, kdy stát uzavřel smlouvu o výstavbě dálnice D47 s izraelskou firmou Housing & Construction a jako nevýhodnou ji poté složitě vypovídal. „Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o naprosto odlišný proces zadání a hledání koncesionáře,“ tvrdí Říman.

Vláda podle něj bude tentokrát postupovat podle zákona o veřejných zakázkách, to znamená, že na vybraný projekt se bude hledat nejvhodnější partner. „V případě dálnice D47 bylo postupováno přesně opačně, nejdříve se za slavných okolností našel partner a teprve poté se na něj napasovávala kritéria a parametry,“ říká Říman.

Pokud se systém PPP osvědčí, uvažuje se o jeho využití i na dalších dopravních stavbách. V první řadě jde o rychlostní silnici R35, která má spojit Mohelnici s Libercem a odlehčit dálnici D1, nebo o rychlodráhu z letiště Ruzyně do centra Prahy.

Peníze přijedou po dálnici

Odstupující jihočeský hejtman Jan Zahradník je přesvědčen, že se dálnici od Tábora ke státní hranici podaří dokončit podle předpokladů, tedy v roce 2014. „Jsem rád, že se model soukromého a veřejného partnerství konečně dočká naplnění,“ říká. Dálnice D3 podle něj vyřeší obrovskou dopravní zátěž v regionu. Od dokončení tohoto úseku si slibuje příchod nových investorů nejen do Českých Budějovic. Krajské město bude ležet v těsné blízkosti dálnice a zdejší průmyslová zóna čeká na další firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít