Další obrovská díra v zákoně?

27. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
27. března 2006, 00:00

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách. V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách.

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Zákonodárci zřejmě firmám předložili další legislativní paskvil. Tentokrát jde o jednu z nejdůležitějších právních norem pro podnikatele - zákon o veřejných zakázkách.

V minulém čísle Profitu jsme informovali o změnách, které přinese nový zákon o veřejných zakázkách. Ten po podpisu prezidenta začne platit zřejmě od července. Zákon však podle zjištění Profitu obsahuje chybu, která může některé uchazeče vyřadit z boje o zakázku.

Jde o významnou změnu, jež se týká uchazečů, kteří ve snaze „pojistit si šanci na úspěch“ podají jak vlastní nabídku, tak se zároveň jako subdodavatelé chtějí účastnit nabídky jiné. Nový zákon tyto praktiky zakazuje pod sankcí vyřazení nabídek, ve kterých se takto sporný dodavatel a zároveň subdodavatel vyskytuje.

Naprosto tragický dopad tohoto ustanovení lze ukázat na následujícím příkladu: V zakázce na dodávku papíru chce uspět společnost PapírnaABC, která dodá část ze své produkce a část od subdodavatele -PapírXYZ. Výrobní kapacity PapírnyABC totiž nestačí pokrýt plnění nabídky a společnost PapírXYZ je jejím standardním obchodním partnerem. Společnost PapírXYZ je tedy bez svého vědomí zařazena do nabídky subdodavatele, což samozřejmě zákon dovoluje.

Na druhé straně společnost PapírXYZ má takové výrobní kapacity, že je schopna zajistit všechen papír sama, a proto sama podává nabídku, aniž by věděla, že totéž činí také PapírnaABC. Nastává tak situace, kdy PapírXYZ je zároveň dodavatelem i subdodavatelem. Podle zákona zadavatel zakázky musí v takovém případě všechny nabídky, ve kterých se vyskytne PapírXYZ, vyřadit.

Kromě výše uvedené situace může být citovaný paragraf zneužíván ke konkurenčnímu boji. Teoreticky není problém označit v nabídce všechny hlavní konkurenty jako subdodavatele, následkem čehož musejí být všechny takovéto nabídky vyřazeny.

**NÁZOR ODBORNÍKA

„Záměr zákonodárce byl zjevně správný, leč textace a konkrétní úprava je, mírně řečeno, nedokonalá a dává prostor nepoctivým soutěžitelům. Situaci by měla urychleně vyřešit novela,“ potvrzuje právník Daniel Šimáně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít