Číňané na nákupech. Státní výrobce čipů Tsinghua koupí francouzský Linxens - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Číňané na nákupech. Státní výrobce čipů Tsinghua koupí francouzský Linxens

, čtk,
Číňané na nákupech. Státní výrobce čipů Tsinghua koupí francouzský Linxens
Zdroj: Profimedia.cz

Čínský státní výrobce čipů Tsinghua Unigroup podepsal smlouvu o převzetí francouzského výrobce komponent pro chytré čipy Linxens za zhruba 2,2 miliardy eur (56,5 miliardy korun). Smlouva byla podle zdrojů agentury Reuters podepsána před více než měsícem, veřejně ale zatím nebyla oznámena.

Zdroje také uvedly, že převzetí francouzského podniku se má stát důležitým testem postoje evropských regulátorů k čínským investicím v regionu, které se uprostřed zhoršujících se obchodních vztahů Číny s USA zvyšují.

Tsinghua podle zdrojů kupuje Linxens od soukromé investiční skupiny CVC. Dohodu však ještě musejí schválit regulační úřady a odbory. Firmy Tsinghua a Linxens se ke zprávě nevyjádřily.

Tsinghua v roce 2015 oslovila s nabídkou na převzetí americkou společnost Micron Technologies. Nabídka však byla odmítnuta kvůli obavám o národní bezpečnost.


Ve stopách Kellnera: do asijského dobrodružství se pouští další firmy

 ilustrační foto


Od začátku letošního roku Čína vynaložila na získání majetku v Evropě 45,5 miliardy dolarů (997,4 miliardy korun), což je více než dvojnásobek loňské úrovně. Investice do USA naopak podle údajů Thomson Reuters o 75 procent klesly a dosáhly 1,9 miliardy dolarů.

Linxens má sídlo u Paříže. Roční tržby firmy činily 535 milionů eur a v devíti výrobních závodech po celém světě má podnik asi 3500 zaměstnanců. Kanceláře má také v Číně, Singapuru a Thajsku, není však zastoupena v USA. Firma vyrábí mimo jiné konektory důležité pro komunikaci mezi čipovými kartami a elektronickými čtečkami či antény.

Dále čtěte:

Dvě třetiny čínských investic v Evropě míří do Německa, podíl se může ještě zvýšit

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

CEFC vycouvala z další investice v Česku, zbavila se podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel

Spojeným státům se nelíbí odvetná cla. Stěžují si na ně u Světové obchodní organizace