Další obchodní plochy pro pražské centrum

11. prosince 2006, 00:00 - PETR BÝM
11. prosince 2006, 00:00

HLAVNÍ NÁDRAŽÍDoprava jako menšinová aktivita - tak vidí České dráhy budoucnost pražského Hlavního nádraží. Z nádraží se podle nich po rekonstrukci stane především další velké obchodní a kulturní centrum.Po ničem jiném obchodníci netouží tolik jako po vysoké „průchodnosti“.

HLAVNÍ NÁDRAŽÍ Doprava jako menšinová aktivita - tak vidí České dráhy budoucnost pražského Hlavního nádraží. Z nádraží se podle nich po rekonstrukci stane především další velké obchodní a kulturní centrum.

Po ničem jiném obchodníci netouží tolik jako po vysoké „průchodnosti“. Pražské Hlavní nádraží jim vysoký počet potenciálních zákazníků může nabídnout. Jde bezesporu o nejdůležitější dopravní uzel Česka, kudy každým rokem projdou desítky milionů lidí. Po skončení už třetí rekonstrukce by jich mělo být ještě o polovinu více.

„Pražskému centru nabídneme další obchodně-kulturní komplex. Počítáme, že ze současných sto tisíc pasažérů denně se návštěvnost nádraží zvýší na 150 tisíc,“ tvrdí Petr David z Českých drah. „Nové Hlavní nádraží bude důležitým místem nejen pro dopravu, ale i pro celé město,“ dodává Enrico Aliotti z investorské italské společnosti Grandi Stazioni. Své investice Grandi Stazioni dostane zpátky především z pronájmu obchodních jednotek na nádraží, které bude mít v pronájmu po dobu třiceti let. Udělat z nádraží fungující obchodní středisko je proto jejím životním zájmem.

ATRAKTIVNÍ CENTRUM

„Hlavní nádraží nabídne 16 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Konkrétní dispozice prodejen se budou odvíjet od dohod s nájemci, ceny zase od poptávky v této lokalitě,“ říká Martin Hamšík, tiskový zástupce Grandi Stazioni.

Podle současných představ developera i Českých drah mají mezi nájemci dominovat jednak značkové obchody, jednak banky a poskytovatelé služeb cestovního ruchu, včetně gastronomických. Takové firmy na nádraží působí už dnes - tyto nájemce chce italský developer v závislosti na sjednaných podmínkách postupně přebírat a zároveň bude jednat s novými nájemci. „Jednání s některými firmami jsou ve velmi pokročilém stadiu,“ tvrdí Enrico Aliotti. Zájem o pronájem obchodních prostor v pražském centru je v současné době značný. Ulice Na Příkopech je 18. nejdražší obchodní třídou na světě. Měsíční nájemné se zde pohybuje na úrovni 150 eur za metr čtvereční.

Poptávka je dnes vysoká - i velké obchodní řetězce začínají z okrajových oblastí měst směřovat opět do jejich vnitřních lokalit. Nasycenost české kotliny nejrůznějšími hyper- a supermarkety je vysoká - celkových 10 milionů metrů čtverečních maloobchodních ploch představuje 80 procent západoevropského průměru. To je vzhledem k nižší kupní síle hodně.

Proto přibývá neúspěšných obchodních komplexů a množí se stížnosti nájemců na vysoké nájemné a naopak nízkou návštěvnost. Výsledkem toho všeho je, že konkurenční boj nutí obchodníky hledat atraktivnější lokality - a těmi městská centra, a obzvláště to pražské, bezesporu jsou. Například obchodní komplex Palladium na náměstí Republiky, které zahájí provoz na podzim příštího roku, má v podstatě už „vyprodáno“. Společnosti H&M, Nike, Ahold, Bata, Benetton a další už mají s Palladiem nájemní smlouvy. „Z celkových 39 tisíc metrů čtverečních centra, což představuje přibližně 170 obchodů a tři desítky restaurací, kaváren a barů, je 90 procent už pronajato,“ říká Veronika Kozová ze společnosti EPD, která Palladium staví. Nájemné se podle ní pohybuje v rozmezí 20 až 100 eur za metr plochy měsíčně, v závislosti na velikosti a sortimentu prodejny.

S KONKURENCÍ, ALE BEZ BEZDOMOVCŮ

Centrum Prahy je dnes v nabídce maloobchodních prostor omezeno. Říká to Michal Hinšt z realitní konzultantské společnosti CB Richard Ellis. Brzy tady obchodů bude o hodně více. Palladium není jediný obchodní projekt v centru Prahy. Ve Vodičkově ulici se do finální fáze blíží výstavba budovy Myšák Gallery - developerská společnost Sekyra Group tady zájemcům nabídne 3000 metrů čtverečních. O kus dále se počítá s výstavbou u stanice metra Národní -v lokalitě vymezené ulicemi Charvátova, Purkyňova a Vladislavova vyroste Copa Center Národní, kde se počítá s 12 tisíci metry čtverečními obchodních ploch.

Poměrně málo se mluví o jiném projektu, který by pro budoucnost Hlavního nádraží mohl být velkou konkurencí. Jde o administrativněrezidenční komplex Churchill Square, který vyroste nad Hlavním nádražím, mezi ulicemi Španělskou a Italskou. Tady ovšem maloobchod bude hrát nevýznamnou roli, což je mimo jiné důsledek dopravních omezení v lokalitě. I tak ale v nejbližších letech budou mít obchodníci v centru Prahy z čeho vybírat.

Představitelé Českých drah i Grandi Stazioni věří, že nové Hlavní nádraží o nájemce přesto nebude mít nouzi. Neměli by je odrazovat ani bezdomovci a zanedbané zbytky Vrchlického sadů, skrze něž se do nádraží vstupuje. „Bezdomovci jsou celosvětovým problémem,“ konstatuje opatrně Allioti. Kombinace kamerového monitoringu, činnosti městské i státní policie a také soukromých bezpečnostních agentur by problematické návštěvníky měla z nádraží vytlačit. Současně developer jedná s radnicí Prahy 1 o revitalizaci parku před hlavním vchodem a totéž platí o přiblížení tramvajové dopravy k nádraží. Naproti tomu rekonstrukce nic nezmění na provozu problematické magistrály. „Toto nedokážeme řešit,“ konstatuje Aliotti. Také proto zůstane hlavní vchod do nádraží na současném místě - v zásadě totiž hmotu i vstupy do budov nádraží rekonstrukce nijak nezmění.

PŘÍSLIBY PRO BUDOUCNOST

Zatím jen v obrysech jsou další projekty, které by ovšem maloobchodní karty v centru mohly dále slušně zamíchat. V době nikoli tak vzdálené by mohla být modernizována budova České typografie v ulici Na Poříčí. V tomto případě se ovšem uvažuje hlavně o kancelářských prostorách. Nicméně je skoro nemyslitelné, že by obchod přišel úplně zkrátka. Stavět by se mělo také v bloku mezi Václavským náměstím a Panskou ulici, který získala irská developerská společnost Ballymore Properties. Předzvěstí revitalizace tohoto relativně rozsáhlého pozemku se stala rekonstrukce budovy na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí (dnes palác The Forum). Ten kromě kanceláří obohatil centrum Prahy o dalších 3000 metrů čtverečních moderní obchodní plochy.

Už dlouho se mluví také o rekonstrukci a hlavně revitalizaci Masarykova nádraží, které je od Hlavního nádraží pár set metrů. „S výstavbou by se však pravděpodobně mělo začít nejdříve v roce 2010 a konečné plány dosud nejsou jasné,“ komentuje tento záměr Michal Hinšt. Podle něj by mělo logiku v budoucnosti Hlavní a Masarykovo nádraží obchodně i dopravně nějak propojit. Vše ale nepochybně bude záležet i na poptávce obchodníků, kteří zase budou vycházet z přání svých potenciálních zákazníků. „Spojování obchodních ploch s dopravními tepnami je v zahraničí častým a úspěšným jevem. Nicméně chování a postoj českých spotřebitelů k tomuto jevu lze poměrně těžko předvídat,“ uzavírá Michal Hinšt.

NOVÉ OBCHODY V CENTRU PRAHY

(s předpokládanou dostavbou do roku 2010)

projekt plocha

Palladium 39 000 m2

Hlavní nádraží 16 000 m2

COPA Centrum 12 000 m2

Churchill Square 3000 m2

Myšák Gallery 3000 m2

Pramen: developerské společnosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít