Další mlha vicepremiéra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další mlha vicepremiéra

, Pavel Matocha,
Další mlha vicepremiéra
Zdroj: Euro.cz

Předseda lidovců byl spoluvlastníkem firmy Ruchstav Holding

Místopředseda české vlády Jiří Čunek byl spoluvlastníkem stavební firmy Ruchstav Holding. Tuto informaci, kterou získal týdeník EURO, předseda lidovců minulý týden potvrdil. Již dříve byly zveřejněny informace, že právě Ruchstav pomohl Čunkovi získat peníze ze zkrachovalé Universal Banky a že od této společnosti koupil třetinu její podnikové chaty. Nikdy však nevysvětlil, jak se k této společnosti dostal. Nyní přiznal vlastnickou provázanost s touto firmou, čímž se otevřelo mnoho nových otázek, na které však již staronový vicepremiér nechce odpovídat.

Obchod bez peněz

Před více než dvěma týdny položil týdeník EURO Jiřímu Čunkovi několik jednoznačných otázek, které se všechny týkaly jeho vlastnictví akcií společnosti Ruchstav Holding, či podílu ve společnosti Ruchstav s. r. o. Obě dvě firmy se navzájem většinově vlastnily, takže nelze říct, která byla matkou a která dcerou. Ptali jsme se, jak velký podíl vlastnil, od koho a za jakou cenu jej koupil, kdy, komu a za jakou cenu podíl zase prodal a jaký s ním měl záměr. Odpovědi nepřišly, ale v týdnu po stranickém sjezdu byl předseda KDU-ČSL ochoten se nad tímto tématem sejít.
Během téměř dvě hodiny trvajícím rozhovoru byl velmi milý, ale udržet ho u tématu Ruchstav bylo obtížné. Čunek jednoznačně potvrdil, že v roce 1998 akcie společnosti Ruchstav Holding měl. „Akcie Ruchstavu jsem získal na základě smlouvy o půjčce. Ty akcie jsem měl vrátit s nějakým přínosem pro toho, kdo je zapůjčoval. Měl jsem ty akcie v držení několik měsíců. Měl jsem s nimi plány, nedělal jsem to pro žádnou charitu, měl jsem na tom vydělat nějaké peníze. Protože jsem se stal starostou, tak jsem se toho zbavil.“
Jenže tím veškerá chuť mluvit o této operaci skončila. Na otázku, kolik akcií si půjčil, odpovídá: „Byla to jistě jen nepatrná část těch akcií. Tedy objem byl dost značný, nicméně ten výdělek byl v promilích. Ale upřímně řečeno, po všech mých zkušenostech se na mě nemůžete zlobit, že o tom vůbec nechci mluvit.“ A vzápětí zdůrazňuje, že šlo o obchod, který mohl udělat bez peněz. „Na tento obchod jsem nepotřeboval žádné peníze, potřeboval jsem k tomu jen znalosti a vztahy, které jsem měl. Za stejnou cenu, tedy žádnou, jsem se jich poté zbavil, protože jako starosta bych se tomu už nemohl věnovat.“ Týdeník EURO v této souvislosti oslovil několik právníků (Radka Pokorného z AK Pokorný & Wagner, Petra Hanzala z AK Weil, Gotshal & Manges a Jana Hladkého z AK Havel & Holásek), aby se k praxi půjčování veřejně neobchodovaných akcií vyjádřili. Všichni se shodli na tom, že transakce je sice naprosto legální, ale nikoli běžná, pokud nesloužila jako zajišťovací instrument nějaké jiné půjčky či jiné finanční pohledávky. Jak na vypůjčení akcií mohl Čunek vydělat, nechtěli komentovat, neboť místopředseda vlády k tomuto podnikatelskému záměru neuvedl žádné bližší informace.

Nikdo mě vydírat nebude!

Kdo Čunkovi akcie půjčil a jaký on s nimi měl záměr, vicepremiér opakovaně odmítl sdělit. Odvolával se přitom na špatnou zkušenost s médii i policií. Bylo zřejmé, že je přesvědčen, že pražští politici, novináři a policisté se proti němu spikli. O deset let staré avantýře s akciemi Ruchstavu se mu mluvit nechce. Říká: „Není ale ani stín podezření, že by Jiří Čunek hospodařil špatně, když osm let hospodařil s miliardami jako starosta města. A všechno se dnes točí kolem toho, co Jiří Čunek dělal předtím. V zásadě se asi chce představit určitý zázrak, že člověk, který byl gaunerem, tak ve chvíli, kdy se stal politikem, tak byl najednou andělem. Spíše to přece bývá naopak.“
Je zřejmé, že otázku na své minulé podnikání, stejně jako vyšetřování majetkových poměrů vnímá jako nespravedlnost. „Proč se novináři jiných politiků neptají, jak je možné, že mají majetků za třicet milionů korun, když si vydělali jen deset milionů?“
Koho má konkrétně na mysli, ale odmítá říct stejně, jako nechce prozradit podrobnosti ohledně Ruchstavu. Pak se ale nadechne k ostré větě: „Já k tomu mohu říct ještě jednu a nejzávažnější větu. Mě nikdo nebude vydírat, nikdy! Ve mně je geneticky zakódováno to, že já nemám v životě z těchto věcí strach. Já nejsem člověk bázně.“

Incestní Ruchstav

Jiří Čunek se podle dříve publikovaných informací dostal do kontaktu se společností Ruchstav dvakrát. Poprvé v době krachu Universal Banky, kde měl uložené peníze, převedl tuto svoji pohledávku za bankou na společnost Ruchstav Holding, která ji započetla vůči vlastnímu dluhu bance. V roce 2000 pak Čunek od Ruchstavu získal ideální jednu třetinu rekreační chaty v Suché Rudné na Jesenicku. A co je překvapivé, kupní smlouvu na tuto nemovitost podepisoval i za Ruchstav, vystupoval tedy jak za prodávajícího, tak za kupujícího. A podle nepotvrzených informací společnost Ruchstav stavěla Čunkovi jeho dům.
Nyní je zřejmé, že Čunek byl minimálně v roce 1998 spolumajitelem této firmy. I pokud měl akcie půjčené, disponoval v tu chvíli akcionářskými právy. Jasné ale není, proč Čunek kolem svého propojení se společností Ruchstav tolik mlží, proč nechce jasně vysvětlit, za jakých podmínek, s jakým přesným plánem a od koho akcie Ruchstavu získal.
Společnosti Ruchstav Holding a. s. a Ruchstav s. r. o. jsou příkladem ekonomického incestu, kdy není jisté, kdo je matka a kdo dcera. Akciovka totiž vlastnila přes devadesát procent eseróčka a naopak Ruchstav s. r. o. vlastnil šedesát procent Ruchstavu Holding a. s. Ovládány přitom byly stejnými fyzickými osobami, což v době Čunkova angažmá byl z pozice jednatele a předsedy představenstva jeho bratranec Petr Kozáček. Ten se ke kauze opakovaně odmítal vyjádřit. I minulý týden jeho sekretářka týdeníku EURO řekla: „Vzhledem k tomu, že jste novinář, mám pověření od pana Kozáčka vyřídit, že se k celé záležitosti s panem Čunkem nebude vůbec vyjadřovat.“

Ruchstav s. r. o. byla ve druhé polovině roku 2000 poslána do likvidace. Na společnost Ruchstav Holding byla v roce 2003 uvalena exekuce kvůli dvoumilionovému závazku.

Box:
Měl jsem plán, jak zbohatnout

EURO: Za jakou cenu, kdy a od koho jste získal akcie společnosti Ruchstav?
ČUNEK: Nekoupil jsem je, ale půjčil si je. Nepotřeboval jsem žádný vstupní kapitál. Ten, kdo mi je půjčoval, měl mít podíl na budoucích výnosech.

EURO: Takže vy jste akcie získal, aniž byste za ně musel cokoli zaplatit?
ČUNEK: Ne, nic jsem neplatil. V budoucnu měl vyplynout výdělek pro toho, od koho jsem si je půjčoval. Byla na to smlouva. Tato záležitost byla naprosto jasná a zcela jistě v zákonném rámci.

EURO: Jak se dá na půjčení akcií vydělat, když ty akcie nejsou veřejně obchodovatelné?
ČUNEK: Měl jsem zkrátka svůj plán.

EURO: Můžete přece ten plán nyní prozradit, vždyť už je to deset let a ty akcie jste už dávno vrátil, tak v čem je problém?
ČUNEK: Já bych vám to řekl, ale problém je v tom, že mám za sebou více než rok zkušeností… Po celý můj politický život na postu předsedy strany mě provází ´smůla´, která dílem pramenila z toho, na čem jsem se nepodílel a dílem z mé nezkušenosti. Dřív jsem byl přesvědčen, že když člověk nedělá věci, které se nemají, tak že je umí vysvětlit. Ale ony nejdou vysvětlit v tomto prostředí mediálních zkratek. Než jsem se stal starostou Vsetína, tak jsem neplánoval žádnou politickou kariéru, chtěl jsem normálně vydělávat peníze. Chtěl jsem být partnerem v podnikání svému bratranci a zároveň jsem chtěl stavět. Jenže jsem se zabýval podnikáním krátce, nemohl jsem mít nashromážděný žádný velký majetek, tak jsem v uvozovkách šel po každém výdělku.

EURO: Ty akcie Ruchstavu vám půjčil váš bratranec, kterého jste zmínil?
ČUNEK: Ne, to bylo jinak.

EURO: Kdo vám je tedy půjčil?
ČUNEK: Byl to někdo jiný.

EURO: Akcie Ruchstavu jste tedy měl necelý rok? Když jste se koncem roku 1998 stal starostou Vsetína, tak jste je tomu, kdo vám je půjčil, vrátil?
ČUNEK: To bylo méně než rok, několik měsíců, a vrátil jsem je dřív, než jsem 1. prosince nastoupil do kanceláře starosty. Zbavil jsem se akcií tak, jak jsem je nabyl, a tu povinnost na sebe pak převzal někdo druhý. Jako starosta Vsetína jsem se potřeboval od všech těchto transakcí osvobodit.

EURO: Komu jste vrátil ty akcie?
ČUNEK: Ty akcie jsem zkrátka posunul jinam.

EURO: Takže jste je nevrátil tomu člověku, který vám je půjčil?
ČUNEK: Já se do toho nechci zaplétat.

EURO: Nejjednodušší by bylo, kdybyste řekl, jak to bylo.
ČUNEK: To není pravda! Byl jsem předmětem všemožných šetření a já tyhle věci už nechci komentovat, ani se do nich zaplétat nějakým vysvětlováním. Všechno to bylo zákonné, nebylo to nemorální a všechny aktivity, které jsem tehdy měl, směřovaly k tomu, že jsem normálně chtěl vydělávat na příležitostech, které se mně nabízely. Tak jako každý jiný normální člověk.

EURO: Ten bratranec, kterého jste zmiňoval, je Petr Kozáček, který šéfoval společnosti Ruchstav?
ČUNEK: Ano jeden z mých bratranců byl předsedou představenstva Ruchstavu.

EURO: A je to ten, se kterým jste dělal ten byznys?
ČUNEK: Ne, to byl zase jiný. My jsme široká rodina.

BOX2:
Kariéra od píky
Před vstupem do vysoké politiky
– Automechanik v Pozemních stavbách Zlín (1977-1982)
– Bezpečnostní technik ve Zbrojovce Vsetín (1982-1993)
– Vedoucí bezpečnosti práce ve Zbrojovce Vsetín Indet (1992-1997)

Funkce ve statutárních orgánech
– Člen představenstva firmy ZEVETA Bojkovice, a. s. (1993-1994)
– Místopředseda představenstva ZEVETY (od 1994), společnost je v likvidaci
– Jednatel a společník firmy AVERA, s. r. o. (1994-1997)

Politické funkce
– Člen zastupitelstva Vsetína (od 1994)
– Místostarosta Vsetína (2. 12. 1994-6. 3. 1995)
– Starosta Vsetína (1998 až prosinec 2006)
– Člen zastupitelstva Zlínského kraje (od 2000)
– Senátor za volební obvod Vsetín (od 28. 10. 2006)
– Předseda KDU-ČSL (od 9. 12. 2006)
– První místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj,
(9. 1. 2007-13. 11. 2007 /7. 11. 2007 rezignoval/, znovu jmenován 2. 4. 2008)

BOX 3:
Čunkovy maléry
– Od konce roku 2006 vyšetřován kvůli údajné korupci: jako starosta Vsetína údajně přijal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty; koncem listopadu 2007 bylo Čunkovo stíhání definitivně zastaveno.
– Čunek byl podezřelý i z toho, že v devadesátých letech pobíral od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení, ačkoliv v té době uložil do bank celkem 3,5 milionu korun. Tuto kauzu odložila policie koncem letošního ledna.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze