Další emisní skandál? Německé úřady vyšetřují Porsche - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Další emisní skandál? Německé úřady vyšetřují Porsche

, čtk,
Další emisní skandál? Německé úřady vyšetřují Porsche
Zdroj: Archiv

Německé úřady vyšetřují, zda výrobce sportovních aut Porsche nepoužíval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí výfukových plynů, oznámil Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Porsche patří do skupiny Volkswagen, zpráva je tak nejnovější ranou pro snahy koncernu zotavit se ze skandálu s emisemi, který byl odhalen loni na podzim.

KBA zkoumá software, který měří úhel volantu automobilu. Podle podezření mohl tento software zjistit, zda je auto právě laboratorně testováno, a pokud ano, přepnout vůz do režimu, kdy vypouští méně znečišťujících emisí, než za běžných jízdních podmínek.

Porsche obvinění odmítá. Mluvčí automobilky uvedl, že pohyby volantu nebyly použity k detekci toho, zda vůz zrovna prochází emisními testy. „To nebylo děláno u žádného z modelů Porsche,“ prohlásil mluvčí. Dodal, že automobilka s KBA plně spolupracuje.

EK vyšetřuje kvůli emisím sedm států EU včetně Česka:

Brusel zahájil právní kroky vůči Česku kvůli emisním pravidlům

Automobilové emise - ilustrační foto

KBA již provádí podobné vyšetřování u další značky Volkswagenu, a to výrobce luxusních vozů Audi. Divize Audi dodává motory pro Porsche.

Volkswagen loni v září přiznal, že instaloval do svých vozů s naftovým motorem software, který umožňoval při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Automobilka se již dohodla s americkými úřady na mnohamiliardovém urovnání a další miliardy utratí za opravy aut a urychlení vývoje elektrických vozů.

Více ze světa automobilů čtěte na webu Autobible.cz


Dále čtěte:

Volkswagen dostal v Koreji rekordní pokutu za klamavou reklamu

Volkswagen zruší 30 tisíc míst, uspoří 100 miliard korun ročně


Ohodnoťte tento článek
Diskuze