Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

,
Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru
Zdroj: CC0 via Pixabay

Arabský poloostrov a země na Blízkém východě mají v současné globální ekonomice velký vliv na cenu energií, zejména ropy. Svou váhu by mohly arabské země zvýšit vesmírným programem a případnou těžbou drahých kovů a vody mimo Zemi.

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie nyní žijí z těžby ropy, ale zároveň investují i do vesmírného programu. V budoucích letech by mohly tyto země doslova těžit z toho, že budou ovládat ložiska drahých surovin mimo naší planetu.

Upozornil na to Tom James, ředitel singapurské konzultační firmy Navitas Resources, která radí firmám s investicemi do komodit a energetiky.

Zejména by se mělo jednat o ovládnutí mimozemských zásob vody, které budou klíčové pro výrobu paliva mimo Zemi.

„Voda je novou ropou vesmíru,“ prohlásil James. „Investice arabských zemí do vesmírného programu rostou tak rychle, že jim to umožní přechod od ekonomiky založené na těžbě ropy na znalostní ekonomiku,“ míní.

Země s největšími zásobami ropy v miliardách barelů
Venezuela 300
Saúdská Arábie 267
Kanada 171
Írán 158
Irák 143
Kuvajt 102
Spojené arabské emiráty 98
Rusko 80
Libye 48
Nigérie 37
Spojené státy 35
Čína 25

Pozn. Stav k roku 2016. Zdroj: eia.gov


Alternativní odhad: Spojení státy mají největší zásoby ropy
Ani Venezuela, ani Arábie. Nejvíce ropy se má nacházet v USARopná plošina v USA


Průzkumný satelit stojí v řádu desítek milionů dolarů a komická loď, která může těžit nerostné suroviny na asteroidech, okolo 2,6 miliardy dolarů, odhadl analytik investiční banky Goldman Sachs Noah Poponak.

Většina surovin bude podle analytiků využita přímo ve vesmíru pro další výboje, ale například platina by se mohla vozit zpět na Zemi.

„Těžba ve vesmíru je stále vzdálená z hlediska komerční návratnosti, ale má potenciál usnadňovat další přístup do vesmíru,“ míní Poponak. Využívat by se mohla voda i vzácné kovy na asteroidech, které jimi v hojné míře disponují.

Navitas Resources předpokládá, že průzkumné družice mohou být vypouštěny do pěti let a skutečná těžba by mohla probíhat již okolo roku 2025.

Jediný asteroid může obsahovat až 175krát více platiny, než je na celé Zemi vydolováno za rok, uvedli vědci z Massachusetts Institute of Technology. To by odpovídalo ceně mezi 25 a 50 miliardami dolarů a mohlo by to výrazně otřást s trhem drahých kovů.

Vývoj ceny platiny za posledních 10 let

source: tradingeconomics.com

James se domnívá, že většina surovin vytěžená ve vesmíru bude použita na další vývoj infrastruktury kolem družic a vesmírných stanic. Pak by se zásoby vody staly klíčovými pro výrobu raketového paliva.

Saúdská Arábie i Spojené Arabské Emiráty už vlastní vesmírné programy spustily, navíc Saúdové uzavřeli v roce 2015 smlouvu s Ruskem o spolupráci na vesmírném průzkumu.

Investoři z Abú Zabí zase dali prostředky do vesmírného projektu miliardáře Richarda Bransona Virgin Galactic.

Navíc tyto země mají na své straně i geografickou polohu, čím blíže rovníku, tím vyšší je rychlost otáčení Země okolo své osy. Proto raketa, která chce opustit atmosféru, spálí méně paliva, což činí z této oblasti vhodné místo pro budování vesmírných komplexů.

„Země na Arabském poloostrově staví nejvyšší budovy a největší nákupní komplexy. Mají také stále větší vliv na vesmírný a satelitní průmysl,“ nepochybuje o novém směru investic arabských šejků James.

O dobývání vesmíru dále čtěte:

NASA chce udělat Mars obyvatelným pomocí magnetů. Začne do roku 2050

Regulace pro vesmírný turismus neexistují. První lidé budou pokusní králíci

Mars Rover Curiosity (Zdroj: NASA)