Ďábelské detaily reformy penzí

06. prosince 2010, 19:53 - Jiří Šindelář
06. prosince 2010, 19:53

Nechat distribuci spoření na státu je vůči budoucím důchodcům nezodpovědné

Penzijní reforma patří mezi hlavní témata posledních měsíců a zároveň nejviditelnější cíle současné vládní koalice. V záplavě diskusí nad jejími makroekonomickými, daňovými a rozpočtovými aspekty však bohužel zanikají některé podstatné otázky, které budou zásadním způsobem určovat, zda Česká republika při reformě důchodového systému uspěje, či nikoliv. Bezprostředně se dotýkají toho nejzákladnějšího článku řetězce: spotřebitele, tedy budoucího důchodce.

Na trh, nebo přes stát?

Ačkoli definitivní slovo o zajištění distribuce budoucího penzijního spoření občanům dosud nepadlo, řada expertů má jasno: nakonec převáží varianta svěřit tuto činnost do péče České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ostatně není žádným tajemstvím, že za touto myšlenkou stojí i penzijní fondy. Z obchodního hlediska jde samozřejmě o velmi logickou a racionální úvahu. Komu by se nelíbilo mít zákonem vykolíkovaný prostor pro podnikání, do kterého ročně přiteče bratru 30 miliard korun, přičemž tu „zbytečně komplikující“ část – distribuci – obstará stát? Měla by takový postoj podporovat i vláda, která reprezentuje zájmy všech občanů a podnikatelských subjektů?

Ochrana spotřebitele nižší než malá

Zásadním problematickým bodem varianty ČSSZ je úroveň odborné péče a ochrany spotřebitelů. Nové penzijní spoření, které představuje základní nástroj zhodnocení úspor, totiž bude z principu produkt investiční, tedy produkt s investičním rizikem na straně klienta. Fondy z podstaty věci musejí nabídnout několik strategií, od konzervativní přes dynamickou. Lidé následně zváží rizika, potenciální výnosy a budou volit, kam jejich peníze poputují. Čtenáři zní taková úvaha možná logicky. Ale bude takovéto rozhodnutí schopna učinit většina české populace, tedy i ti, jejichž povědomí o financích či investování může být relativně omezené? Samozřejmě nebude. Respektive bude očekávat odbornou péči a radu od protistrany – pracovníků ČSSZ. Bude mu ji možné, s ohledem na dosavadní totálně odlišné profesní zaměření sociální správy, poskytnout? Odpověď nechť si dovodí každý sám.

Šedá ekonomika v rozkvětu

Oblíbeným tématem zastánců modelu veřejnoprávní distribuce bývá nižší nákladovost oproti klasické distribuci. Tento mýtus je zapotřebí jednoznačně vyvrátit. Zaprvé: ano, distribuce je skutečně potenciálně nákladnou oblastí. Ovšem nákladnou pouze pro poskytovatele, tedy penzijní fondy. Pokud totiž bude schválen standardní mechanismus management-fee (tedy zákonem stanoveného maximálního poplatku za správu úspor), je to právě poskytovatel, který ponese náklady jakékoli dodatečné aktivity nad rámec tohoto poplatku, což se týká zejména marketingových a jiných kampaní. Tedy nikoli stát či klient! Zadruhé, lze jen těžko předpokládat, že penzijní fondy se spokojí s náhodným rozdělováním klientů prostřednictvím přepážek ČSSZ. Můžeme spekulovat o tom, jaké marketingově-pobídkové nástroje fondy vyvinou a uplatní vůči nebohým referentům, nicméně bezpochyby vznikne prostředí, které bude velmi příhodné ke vzniku řady šedých, polooficiálních svazků a vazeb. Někdy možná i vazeb přímo černých.

Je na čem stavět

Celá tato debata je přitom do značné míry nelogická a zbytečná. Na trhu totiž existuje infrastruktura na velmi vysoké úrovni, a to v oblasti kolektivního investování. Ano, jedná se o onu pověstnou směrnici MiFID, jejíž název je dosud na compliance odděleních bank vyslovován s posvátnou úctou. Tato směrnice zásadním způsobem „překopala“ celý sektor investičních služeb a zavedla vysoké standardy pro pracovníky bank, obchodníky s cennými papíry i investiční zprostředkovatele či poradce. Tento celoevropský „benchmark“, který byl v Česku s obrovskými náklady implementován a výrazně přispěl ke zkvalitnění služeb na všech úrovních, je nyní připraven rozšířit svůj záběr i na velmi příbuznou sféru penzijního spoření. Jedná se o naprosto logickou volbu také proto, že nejlépe zohledňuje zájmy všech: klientů, státu a konec konců i penzijních fondů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít