CzechTrade testuje chytrou analýzu trhů

05. ledna 2011, 13:24 - Tomáš Stingl
05. ledna 2011, 13:24

Ve které zemi má váš výrobek největší šanci na úspěch? To by měl na základě podrobnějších statistických dat než dříve umět vytipovat systém, který v současnosti testuje proexportní agentura CzechTrade. Pokud se systém osvědčí, mohl by se stát další součástí veřejné podpory exportérům.

Foto: Linet

Česká firma, která vyrábí například mikroskopy, chce zkusit své zboží vyvážet. Rozhodne se vydat do Asie. Požádá o pomoc proexportní agenturu CzechTrade, jež na základě podrobných statistických dat vytipuje, které asijské země jsou právě pro vývoz mikroskopů nejvhodnější, například kvůli očekávané poptávce či díky malé konkurenci. Tak má – zjednodušeně řečeno – vypadat využití nového systému, který v současnosti CzechTrade testuje.

Screening zahraničních trhů již nějakou dobu vývozcům nabízíme. Nový systém, který v současnosti zkoušíme, ale vychází ještě z daleko podrobnějších statistických dat,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechTrade Ivan Jukl. Obrovská databáze čísel má zahrnovat statistiky o 287 zemích za sedm předešlých let. Mezi zdroje údajů patří statistiky OSN a Eurostatu. Pouhé stažení údajů o jediné zemi do systému trvá den.

Vývozce získá komplexní pomoc. Díky objemné databázi mu CzechTrade pomůže detailně vytipovat perspektivní trhy a prostřednictvím svých zahraničních kanceláří mu pomůže na tyto trhy i vstoupit.

Proexportní agentura už zkusila v rámci testu zmapovat například šance v různých státech pro společnost Linet, která je předním českým vývozcem nemocničních lůžek. Testovací fáze ukázala, že důležité je správně interpretovat data. Například to, zda velký růst dovozu určitého výrobku do země znamená, že po něm bude poptávka i v budoucnosti, nebo naopak že se už příslušný trh pomalu nasycuje. Při vyhodnocení čísel je potřeba brát v úvahu také to, že způsob vedení statistik se v mnoha zemích liší, takže je náročné čísla sjednotit.

Vedle pomoci jednotlivým vývozcům by mohla nová hlubší analýza trhů být základem i pro celkovou státní strategii zahraničního obchodu. „CzechTrade odvedl na tomto systému velmi dobrou práci. Mohl by být dobrým zdrojem informací i pro budoucí rozhodování státu,“ potvrzuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

CzechTrade zatím obhospodařuje systém prostřednictvím stávajících zaměstnanců. „Například v Brazílii má státní útvar, který pracuje s podobným systémem, na 20 lidí. Tito analytici pak pomáhají vybrat třeba to, ve kterých zemích bude mít Brazílie oficiální zastoupení na veletrzích,“ dodává Ivan Jukl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít