Czech Pointy se osvědčily

03. března 2008, 00:00 - Jan Němec
03. března 2008, 00:00

OSTRÝ PROVOZ KONTAKTNÍCH MÍST - Projekt Czech Point má za sebou rok pilotního provozu a od letošního ledna funguje naostro. Lidé si službu oblíbili: od počátku fungování vydaly Czech Pointy celkem téměř 150 tisíc výpisů.

Kontaktní místa Czech Pointy slaví v těchto dnech první narozeniny. Ambiciózní projekt ministerstva vnitra, který má výrazně zjednodušit komunikaci lidí s úřady, prošel od loňského března do konce roku pilotní fází. Od prvního dne roku 2008 pak zahájil ostrý provoz. Czech Pointy nyní fungují na více než 1 300 místech. Vedle městských a obecních úřadů se do projektu zapojila i Česká pošta a Hospodářská komora ČR.

KOLIK UŽ EXISTUJE CZECH POINTŮ

• Krajské, městské, obecní

úřady – 1196

• Česká pošta – 74

• Hospodářská komora ČR – 43

Nejvíce táhnou výpisy z trestního rejstříku

V současné podobě poskytují Czech Pointy ověřené výpisy z některých centrálních státních evidencí a rejstříků. Další služby mají postupně přibývat. Jako jedna z prvních se podle Vladimíra Řepky z tiskového oddělení ministerstva vnitra chystá možnost přístupu k výpisům z karty řidiče.

V loňském pilotním provozu nabízely Czech Pointy výpisy tři: z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku. Od začátku letošního roku k nim přibyly ještě výpisy z rejstříku trestního. A právě o ně je aktuálně největší zájem. Podle statistik ministerstva vnitra si je v letošním lednu a únoru vyzvedlo přes 55 tisíc lidí. Pro porovnání – za stejnou dobu vydaly Czech Pointy přibližně 23 tisíc výpisů z katastru nemovitostí, 12 tisíc výpisů z obchodního rejstříku a pouze necelou tisícovku výpisů z živnostenského rejstříku.

VÝČET KONTAKTNÍCH MÍST JE K DISPOZICI NA TĚCHTO ADRESÁCH

http://www.czechpoint.cz/pages/kontakty/seznam.php.html

http://www.cpost.cz/data/cz/info/seznam_km.xls

http://www.komora.cz/hk-cr-top-02-sede/sluzby/czech-point/art_22173/article.aspx

Přechod na ostrý provoz znamenal mnohonásobný nárůst vydaných výpisů. Největší část z nich „měl na svědomí“ trestní rejstřík. Vyšší počet kontaktních míst, spuštěných od začátku letošního ledna, se však odrazil i na počtech ostatních vydaných výpisů. Zájem o ně stoupl dvoj až trojnásobně. V souhrnných statistikách ministerstva vnitra za celých 12 měsíců fungování Czech Pointů vypadají podíly na celkovém počtu vydaných výpisů následovně: rejstřík trestů 38 procent, katastr nemovitostí 35 procent, obchodní rejstřík 25 procent a živnostenský rejstřík dvě procenta.

Ministerstvo vnitra sleduje pouze počty výpisů vydaných na Czech Pointech na úřadech. Ty tvoří absolutní většinu. Na poštách je podle náměstka generálního ředitele České pošty pro veřejnou správu a eGovernment Petra Stieglera největší zájem o výpisy z katastru nemovitostí. Od Nového roku jich pošta vydává měsíčně více než tisíc. Počty výpisů z obchodního a živnostenského rejstříku dosahují zhruba polovičních hodnot. Hospodářská komora podle své mluvčí Viktorie Plívové prozatím vydala celkem přibližně 1600 výpisů.

Stejné Czech Pointy, různé služby

Jedním z problémů současných Czech Pointů je nejednotnost služeb. Všechny čtyři druhy výpisů je totiž možné získat jen na kontaktních místech na úřadech. Česká pošta ani Hospodářská komora prozatím nemohou vydávat výpisy z rejstříku trestů. To se jim pochopitelně nelíbí. „Česká pošta z této dvoukolejnosti rozhodně nemá radost. Jsme přesvědčeni o tom, že má-li být projekt úspěšný, musí mít všichni občané jistotu, že na každém místě, označeném logem Czech Point, musí dostat stejné služby,“ tvrdí Petr Stiegler.

„Trestní rejstřík patří, na rozdíl od katastru nemovitostí nebo obchodního a živnostenského rejstříku, mezi neveřejné agendy. Pracuje s citlivými osobními údaji. Pravděpodobně to byl důvod, proč správce rejstříku trestů a zákonodárci zpočátku váhali tuto agendu svěřit i České poště,“ vysvětluje důvody Stiegler. Ještě letos se to však má změnit. Podle Stieglera totiž prošla Poslaneckou sněmovnou novela zákona o rejstříku trestů. „Pokud novela projde úspěšně i dalšími částmi legislativního procesu, mohla by být tato agenda dostupná na poštách přibližně od druhé poloviny tohoto roku,“ dodává Stiegler. „Věřím, že je to otázka týdnů, maximálně měsíců, kdy začneme i tyto výpisy vydávat,“ potvrzuje mluvčí Hospodářské komory Plívová. Problémem se zabývá též ministerstvo vnitra. „O možnosti vydávání výpisu z rejstříku trestů i na České poště a Hospodářské komoře ČR vede ministerstvo vnitra intenzivní jednání s ministerstvem spravedlnosti,“ tvrdí mluvčí Vladimír Řepka.

Naproti tomu Czech Pointy v zahraničí poskytují kompletní služby. „Byly zřízeny konkrétně na velvyslanectví v Bratislavě, Varšavě, Washingtonu, ve Vídni, na generálním konzulátu v Drážďanech a na velvyslanectví České republiky v Berlíně,“ vypočítává Řepka. Zahraniční Czech Pointy mají podle něj usnadnit život lidem žijícím či podnikajícím v zahraničí. „Kvůli některým úředním záležitostem nemusejí cestovat ze zahraničí do Česka a vše pohodlně vyřídí za hranicemi,“ dodává Řepka.

Kontaktní místa stále přibývají

V současné době existuje už více než 1300 Czech Pointů. V půlce února fungovaly kontaktní místa na 1196 úřadech, v 43 ověřovatelských kancelářích Hospodářské komory a na 74 pobočkách České pošty. Tato čísla se však průběžně a rychle mění. O Czech Pointy je mezi obcemi zájem a nové přepážky s charakteristickým modrým logem otvírá i Česká pošta. Kdo a jak vlastně rozhoduje o tom, kde bude nový Czech Point vybudován?

„Vydávat výstupy podle zákona 365/2000 Sb. a jeho novely 269/2007 Sb. mohou krajské úřady, matriční úřady, zastupitelské úřady a dále další úřady, které jsou uvedeny ve vyhlášce 388/2007 Sb.,“ vysvětluje Řepka. „Tato vyhláška stanovuje seznam obecních úřadů a seznam zastupitelských úřadů oprávněných vydávat ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy.“ Pokud tedy například město či obec zatouží otevřít na svém úřadě Czech Point, musí být do této vyhlášky zapsáno. „Je nutné poslat písemnou žádost obce podepsanou starostou. V ní prohlašuje, že je obec technicky i personálně vybavena tak, aby mohla činnost Czech Pointu vykonávat, a že k této službě nežádá od státu žádné peníze,“ upřesňuje Řepka. Výjimkou jsou podle něj matriční úřady. Ty mohou podle novely vydávat výpisy i bez zařazení do vyhlášky.

Česká pošta se při posuzování vhodných míst pro zřízení nového Czech Pointu rozhoduje především podle počtu obyvatel v dané lokalitě. „Upřednostňujeme větší města a místa s větším počtem obyvatel, kde lze předpokládat, že zde bude o tento typ služeb zájem,“ říká mluvčí České pošty Dita Václavíková. K pilotním sedmi desítkám by podle ní měly do konce letošního roku přibýt stovky dalších. „Do konce roku 2008 by na poštách mělo být až 2000 přepážek Czech Point,“ upřesňuje.

Vydávání výpisů na Czech Pointech není zdarma. Místo dřívějších kolků zaplatí nyní zájemce správní poplatek. Ten na úřadech činí 50 korun za každou stranu výpisu. Vybrané peníze pak plynou do rozpočtu subjektu provozujícího projekt Czech Point a jsou určeny k financování nákladů spojených s jeho provozem. Ministerstvo vnitra se k otázce na celkovou vybranou sumu správních poplatků nevyjádřilo. Podle Petra Stieglera ale Česká pošta například jen v letošním lednu vybrala 913 tisíc korun. „Za výpisy jsme do dnešního dne vybrali 190 tisíc korun,“ dodává Viktorie Plívová z Hospodářské komory.

Zjistíte i body za přestupky

Vydáváním čtyř výpisů z centrálních rejstříků plány ministerstva vnitra zdaleka nekončí. Nové služby mají podle Vladimíra Řepky postupně přibývat. „Počítáme s možností vydávání výpisů z dalších registrů. Nyní jednáme s ministerstvem dopravy o možnosti vydávat výpisy z karty řidiče,“ potvrzuje Řepka. Lidé by si tak na Czech Pointech mohli zjistit počet trestných bodů udělených za přestupky. Tato novinka je zřejmě nejblíže realitě, konkrétní termín ale Vladimír Řepka uvádět nechce.

Doplnění Czech Pointů o další agendy bude podle něj složitější. „O doplnění projektu Czech Point dalšími agendami, u kterých je nutná legislativní úprava, povede ministerstvo vnitra s příslušnými rezorty intenzivní jednání,“ tvrdí Řepka. Již dříve však ministerstvo vnitra oznámilo záměr, podle nějž by Czech Pointy bylo možné využívat i z domova přes internet. To je však ještě hudba daleké budoucnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít