Cyklomaratony pro (skoro) každé horské kolo

14. června 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
14. června 2004, 00:00

VYUŽÍVÁTE MÍSTNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO PODNIKÁNÍ?S dlouhými závody na horských kolech se v posledních sezónách roztrhl pytel. Jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale stahují se na ně i tisíce amatérů.Různé cyklistické závody jsou příležitostí nejen pro profesionální i amatérské závodníky jak získat vavříny, ale také pro místní podnikatele.

VYUŽÍVÁTE MÍSTNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO PODNIKÁNÍ?

S dlouhými závody na horských kolech se v posledních sezónách roztrhl pytel. Jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale stahují se na ně i tisíce amatérů.

Různé cyklistické závody jsou příležitostí nejen pro profesionální i amatérské závodníky jak získat vavříny, ale také pro místní podnikatele. Největší možnosti jim nabízí marketing - tedy příležitosti, jak se zviditelnit, jak propagovat své výrobky.

SPONZORING PŘEDEVŠÍM

Startovné, které přijde každého závodníka na několik stovek korun, pokrývá obvykle pouze náklady na organizaci, propagaci a zdravotní zajištění akce. Další peníze jdou nad tento základní rámec. Bez sponzorů ze soukromé sféry se tedy drtivá většina těchto závodů neobejde.

Sponzoři jsou na cyklomaratonech zviditelňováni několika způsoby. Ti finančně nejsilnější se dostávají do názvů závodů a organizátoři se smluvně zavazují, že jména firem budou používat ve všech oficiálních dokumentech. Praxe je taková, že jména přebírají ve svém zpravodajství i média. Známý je například Budvar Cup či Nova Cup, na jména sponzorů nepřímo odkazují například Olomoucká buřinka (spořitelna) a Protivínský maratón (pivo).

Loga firem, které přispívají méně, lze vidět na internetových stránkách, na plakátech, přímo v terénu a objevují se i v materiálech pro média. Oblíbeným způsobem, jak akci sponzorovat, je prezentace výrobků přímo v dějišti závodů. Organizátoři přivítají například jídlo a pití na občerstvovací stanice nebo.třeba pivo do cíle. Pokud nese značku sponzora, tím lépe.

Možnosti prezentace značky je také cena pro vítěze. Některé závody, které se orientují spíše pro veřejnost, nedávají největší ceny vítězům, ale na závěr je losují ze všech účastníků, kteří dojeli do cíle. To je dobrá příležitost pro výrobce cyklistického a sportovního vybavení. Značku uvidí téměř v jedné emotivně vypjaté chvíli celé startovní pole i s doprovodem.

MALÁ POZORNOST PRO JEZDCE

Nezanedbatelná propagace je možná i pomocí účastnických materiálů. Některé závody totiž rozdávají každému účastníkovi nějaké malé pozornosti v igelitové tašce. Může v nich najít triko s logem sponzora, plechovku energetického nápoje, sušenky, energetické tyčinky, ale také reklamní leták, katalog, cyklistickou láhev či čelenku s logem sponzora. Mnozí závodníci si také předem objednávají speciální dresy své velikosti, kde je místo nejen na název závodu, ale také sponzorský vzkaz.

KAŽDÝ VÍKEND

Do října si lze každý víkend zazávodit nejméně v jednom podniku, někdy je možno si vybírat i mezi pěti závody podobného ražení. Každý rok se jede okolo stovky cyklomaratonů.

Do tohoto nezapočítáváme další desítky malých regionálních soutěží pro pár místních borců. Proč jsou terénní cyklomaratony tak populární? Protože v nich může bojovat na stejné trati devatenáctiletý dravý mladíček s padesátiletým zkušeným bike-rem i profesionálním reprezentantem. Cyklomaratony smazávají stavovské rozdíly a na startovní čáře spolu stojí všichni. (Špička samozřejmě vepředu, aby mohla hned po startu ujet mase rekreačních bikerů.)

MISTROVSTVÍ SVĚTA

Mistrovství světa v maratónu na horských kolech letos probíhá 11. července v rakouském městečku Bad Goisern nedaleko Salcburku. Kromě hlavního závodu se konají i vedlejší závody otevřené pro veřejnost. Také zde (ale i na dalších podobných závodech v zahraničí) mohou být příležitosti pro české podnikatele, kteří sponzorují některého českého účastníka závodu. Na dresu může být například logo firmy nebo název jejího výrobku. Pokud by firma chtěla umístit na jeho dres i nějaký stručný slogan, měl by být v angličtině, protože cyklistika je sportem především mladých a světem protřelých lidí. Mezinárodnímu heslu v angličtině porozumí Češi stejně jako Němci či Rakušané.

Světový pohár bikemaratonů se jede v následujících místech: 19. 6. Oisans (Francie), 20. 6. Mont-Sain-te-Anne (Kanada), 14. 8. Kaprun (Rakousko), 22. 8. Graz (Rakousko) a 2. 10. St. Wendel (Německo). Všechny závody budou mít i kategorie pro veřejnost.

CYKLOMARATONY DO KONCE ROKU 2004

19. 6. Rampušák (Šumperk) 7. 8. Pahorkáč (Rumburk)

19. 6. Sázavský Blizák (Sázava) 14. 8. Plzeňská padesátka (Plzeň)

19. 6. Jistebnický maratón (Jistebnice) 14. 8. Peklo severu (Česká Kamenice)

19. 6. Bike Brdy (Lety) 14. 8. Svatá Trojice Tour (Bohdíkov)

26. 6. Zručský maratón (Zruč nad Sázavou) 21. 8. Žernovský mazec 26. 6. Olomoucká buřinka (Olomouc) (Žernovník u Blanska)

26. 6. Českým Středohořím (Litoměřice) 21. 8. Jeseníky (Malá Moravka)

26. 6. Fofr Cup (Prysk) 21. 8. Karlovarský maratón

26. 6. Předměřický cyklomaraton 28. 8. Náměštský cyklomaraton

(Předměřice) (Náměšť nad Oslavou)

27. 6. Vector maratón (Nedožery) 28. 8. Kutnohorská padesátka (Kutná Hora) 3. 7. Vinařská padesátka (Znojmo) 28. 8. Moravský bikemaraton (Šumperk)

3. 7. Dásal (Holešov) 28. 8. Protivínský cyklomaraton (Protivín)

10. 7. Karpatský cyklomaraton 29. 8. Moravský bike maratón (Leština)

(Velká nad Veličkou) 4. 9. Bohemák (Zlaté hory)

10. 7. Krkonošský cyklomaraton 4. 9. Budvar Anlen (České Budějovice)

(Lomnice nad Popelkou) 4. 9. Golem (Blansko)

17. 7. Bohemie MTB (Nový Bor) 4. 9. Bike Babí léto (Chrastavá)

17. 7. Přes tři vrchy Vysočiny (Horní Cerekev) 11.9. Rallye Sudety (Teplice nad Metují)

24. 7. Beskyd Tour (Rožnov pod Radhoštěm) 11. 9. Po hřebenech Brd (Mníšek pod Brdy)

24. 7. Kenda maratón (Písek) 18. 9. Pražská padesátka (Praha)

31. 7. Železné hory (Chrudim) 18. 9. Merida Bike Tour (Brno)

31. 7. Král Valašska (Vsetín) 25. 9. Oderská mlýnice (Odry)

31. 7. Lipno (Kramolín) 25. 9. Děčínský cyklomaraton (Děčín)

7. 8. Podkrkonoším (Lázně Bělohrad) 25. 9. Krkonošská sedmdesátka 7. 8“. Kopřivnický drtič (Kopřivnice) (Janské Lázně)

7. 8. Krušnohorský cyklomaraton (Litvínov) 2.10. Trutnovská padesátka (Trutnov)

7. 8. Šumava (Zadov) 9.10. Nova Cup (Josefův Důl)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
475 laptopů od HP obsahovalo neaktivní keylogger. Schovával se v ovladači ke klávesnici
Stáhněte si zdarma PC hru Assassin’s Creed IV: Black Flag
Tyto hodinky dostanou Android Wear Oreo a s ním i češtinu
Hry pro příležitostné hráče