Cvičení bez rady odborníka může zničit zdraví

09. června 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
09. června 2003, 00:00

říká majitelka fitness studia Marie Aliovápřípadová studiePodnikatelka Marie Aliová se trenérské práci ve fitness centrech věnuje s přestávkami již od roku 1990. K myšlence založit si vlastní studio vybavené speciálními cvičicími stoly přišla v roce 1992.

říká majitelka fitness studia Marie Aliová

případová studie

Podnikatelka Marie Aliová se trenérské práci ve fitness centrech věnuje s přestávkami již od roku 1990. K myšlence založit si vlastní studio vybavené speciálními cvičicími stoly přišla v roce 1992. Po porodu měla totiž stejný pocit jako celá řada jiných žen, že musí se svým tělem něco dělat. Cvičicí stoly jí vrátily původní fyzickou kondici a svou další budoucnost si bez nich již nedokáže představit. Staly se základem jejího regeneračně-relaxačního studia Ami-Tar, které pojmenovala podle začátků jmen svých dvou dětí. Marie Aliová je vyučenou dámskou krejčovou. Po vyučení vystudovala oděvní průmyslovou školu. „Občas se ke své původní profesi trochu vracím, nemám na to ale při svém dnešním vytížení prakticky čas,“ říká žena, která se chce zřejmě napořád věnovat regeneraci a relaxaci.

Problém č. 1: Začátky podnikání

Na počátku 90. let pracovala jako trenérka ve fitness centru, které vlastnil spolu s jedním společníkem její manžel, sportovec a kulturista. Po mateřské dovolené se rozhodla, že se postaví na vlastní nohy a pokusí se podnikat ve svém původním oboru. V letech 1994 až 1996 tedy provozovala krejčovskou dílnu. „To ale byla hrozná dřina. Jsem totiž velmi pečlivá a často se mi stalo, že jsem po nocích musela předělávat práci po svých třech zaměstnancích. S dvěma malými dětmi to téměř nešlo zvládnout. Muselo to skončit,“ popisuje Aliová. Jako vedoucí krejčovské dílny měla různorodou klientelu a ceny uzpůsobené tomu, aby si její služby mohl dovolit téměř každý. Tato filozofie ji provází i v dalším podnikání. Činnost krejčovské dílny ukončila a chtěla se věnovat svým dětem. „Pak přišla kamarádka s tím, že její manžel jí kupuje zařízené fitness centrum a chtěla, abych tam pracovala jako hlavní trenérka, protože ona tomu nerozuměla.“ Tam pracovala rok a půl. V té době dostala nabídku ke koupi cvičicích stolů. „Tomu jsem nemohla odolat,“ říká dnes Marie Aliová. Stoly si sice koupila, ale neměla stálé prostory k jejich provozování. Trvalo téměř rok, než je začala provozovat. Ke stolům přidala infrasaunu a masážní vanu a v září 2002 začalo fungovat její vlastní regeneračně-relaxační centrum

Problém č. 2: Stavební firma mi vyhrožovala Ukrajinci

Prostory pro své studio sháněla Aliová dlouho a intenzivně. Když se pak naskytly sklepní místnosti nedaleko jejího bydliště blízko centra hlavního města, bylo podle ní rozhodnuto. Problémy ale nastaly hned při přestavbě prostor, které dříve sloužily jako kanceláře a nebyly používané asi pět let. „Měla jsem příšerné problémy se stavební firmou, s kvalitou její práce a s komunikací s jejím majitelem a zaměstnanci. Pořád po mně chtěli peníze a já nevěděla za co, protože kvalita odvedené práce daleko zaostávala za mými představami a za tím, na čem jsme se původně dohodli. Nedodržování termínů bylo naprostou samozřejmostí,“ říká Aliová. Podnikatelka si řekla, že tak už to dál nejde. Majiteli firmy nabídla, že se s ním finančně vypořádá za veškerou vykonanou práci, ale na dokončení že si najme někoho jiného. Dopadlo to tak, že jí nakonec bylo vyhrožováno ukrajinskými dělníky, kteří si přijdou osobně říci o svou zaslouženou výplatu. Po těchto výhrůžkách se zalekla a k podpisu smlouvy o ukončení spolupráce si pozvala svého muže, který o problémech ani výhrůžkách nevěděl. Manžel, který je původem Arab a věnuje se kulturistice, přišel na jednání, stavbyvedoucí se zalekl a přestal s výhrůžkami i dalšími problémy. „Když mi vyhrožovali Ukrajinci, tak jsem jim chtěla ukázat, koho mám doma já,“ říká podnikatelka. „Manžel tam jen stál, podali si ruku a pak jsme se stavbyvedoucím projeli kalkulaci znova a podle mých představ.“ Celková rekonstrukce nakonec trvala místo dvou měsíců půl roku. Investice včetně zakoupení vybavení se pohybovala kolem 1,5 milionu korun. Podnikatelka nepředpokládá, že by jejich návratnost byla kratší než tři až pět let. „Možná i déle,“ poznamenává dnes.

Problém č. 3: Propagace, hledání klientů a konkurence

Nové rekondiční a relaxační studio bylo potřeba uvést do povědomí veřejnosti a najít pro něj zákazníky. Marie Aliová si k reklamě nechala vyrobit letáky, využila inzeráty do novin, založila si webové stránky a v neposlední řadě se snažila šířit informace přes známé. Ve svém novém studiu se snaží odlišit od konkurence vybavením, nabízenými službami i prostředím, které je komorní a lidé se tu mohou cítit jako doma. Kombinace cvičicích stolů, infrasauny a masážních van a solárka je pro fitness studia nezvyklá. „Potřebovali jsme nabízet trochu jiné služby než ostatní,“ říká podnikatelka.

Problém č. 4: Individuální přístup je výhodou

Malé a domácí prostředí umožňuje individuální přístup ke každému zákazníkovi. „Každou zákaznici si na začátku změřím, zvážím a doporučím jí konkrétní program. Pro zhubnutí doporučuji například cvičení a saunu, pro regeneraci pak solární studio, cvičení, masážní vanu, masáž nebo saunu a tak dále,“ popisuje náplň činnosti svého studia Marie Aliová. Pracuje pro ni masér, občas jí vypomáhá brigádnice. Na cvičení chodí převážně ženy, muži jen občas, do sauny chodí častěji zase spíše muži. Podnikatelka se snaží zachovat svou filozofii přijatelných cen, aby její služby mohly využívat co nejširší vrstvy. „Nechci zvyšovat ceny, pokud to nebude nutné. Pak by mi bylo líto, že někteří si to už nemohou dovolit,“ tvrdí. K práci trenérky ve fitness centru absolvovala Marie Aliová trenérský kurz zahrnující anatomii, motoriku, psychologii a školení o cvičení na stolech. Nyní se chystá na další kurz zaměřený na formování postavy a odstranění celulitidy.

Investice do zdraví se vyplatí

Ze své trenérské minulosti měla Marie Aliová zkušenost s ženami a muži, kteří přišli poprvé do posilovny a nevěděli jak cvičit. „A když nesprávně cvičí a dýchají, tak se mohou ničit, odcházejí jim záda, klouby,“ dodává. Podle ní se u nás, zejména v některých fitness centrech, podceňuje fyzioterapeutická odborná práce trenéra. Mnoho lidí přicházejících do center totiž nemá na to hned cvičit na strojích v posilovnách. Často jim to může naopak uškodit. V Ami-Tar studiu je kompletní sada šesti cvičicích stolů švédského výrobce BODY QUEST. Úplně první cvičicí stoly jsou známé z USA pod názvem Slender Y ou. První stůl tohoto typu vymyslel americký ortoped ve 40. letech pro svého obrnou postiženého synovce. Pomocí těchto stolů ho částečně rozpohyboval. Dnešní člověk podle Marie Aliové už přichází na to, že zdraví je přednější než práce. Pracovní vytížení lidí je velké, a měli by se proto o sebe starat, relaxovat, hýbat se. „Je potřeba preventivě se o sebe starat nejen fyzicky, i duševně. Postupně na to lidé přicházejí a budou více vyhledávat tato studia. Neobávám se proto, že bych se neuživila,“ poznamenala podnikatelka.

* Fitness centrum si nemůže otevřít každý. Pro jeho úspěšné vedení je potřeba absolvování speciálních kvalifikačních kurzů.

* Je lepší nabízet i jiné služby než naprostá většina obdobných studií či posiloven nebo kombinaci různých služeb.

* Komorní atmosféra a rodinné prostředí pomáhají vytvořit přátelskou atmosféru a získat stálé zákazníky, kteří se do studia rádi vracejí.

* Před podpisem smlouvy se stavební firmou je důležité si ujasnit pravidla a podmínky, stejně jako sankce za to, když je firma nedodrží.

Název firmy: Ami-Tar Studio

Forma podnikání: fyzická osoba

Datum vzniku: 2002

Předmět podnikání: regeneračně-relaxační studio

Klíčová osobnost: Marie Aliová

Cíl: spokojenost zákazníků a udržet si přijatelné ceny pro nejširší veřejnost

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít