Čtyřsetletá tradice na březích Rhôny

17. června 2008, 14:38 - Karel Růžička
17. června 2008, 14:38

Domaine Chapoton - Côtes du Rhône Villages Rochegude 2007

Ve středu vinařské oblasti Côtes du Rhône Villages leží na levém břehu řeky Rhôny malebná vesnice Rochegude. Její bohatá vinařská historie se začala psát již v době vlády Ludvíka XIV.

Producent
Sídlí v ní také velmi úspěšné vinařství Domaine Chapoton (www.domaine-chapoton.com), jehož současnými majiteli jsou manželé Annika a Serge Remusanovi. Hospodaří na 60 hektarech vinic osázených převážně odrůdami Grenache, Syrah a Carignan. Vinice leží v blízkém okolí vesnice převážně na jihovýchodních svazích a vyznačují se značně kamenitými půdami, které však mají schopnost zadržovat vláhu a akumulovat sluneční energii. To se velmi příznivě odráží ve kvalitě pěstovaných hroznů. Ošetřování vinic s minimálním použitím chemických přípravků, organické hnojení, stejně jako ruční sběr hroznů s probírkou jsou typickými znaky tohoto i mnoha obdobných francouzských vinařství, jejichž produkce je kvalitativně velmi vzdálená běžným produktům vinařské velkovýroby, a to i při prakticky srovnatelné cenové úrovni.
Ve vinařství Domaine Chapoton je zpracování hroznů a vytváření finálních produktů věnována velká pozornost. Vedle klasického kvašení v nerezových a betonových tancích se využívá také metoda karbonické macerace, při níž kvasný proces probíhá přímo v jednotlivých bobulích, a která je spíše typická pro oblast Beaujolais. Konečné produkty jsou po skončení kvasného procesu pečlivě scelovány z jednotlivých odrůdových vín pod dohledem renomovaného enologa Yanna Rohela a plní se bez filtrace do lahví. Vinařství poskytuje poměrně pestrý výběr vín od základního veselého růžového vína Côtes du Rhône Rosé z odrůd Cinsault a Grenache, přes robustní a velmi ovocité bílé cuvée Geodaisia vystavěné na bázi odrůd Roussanne, Marsanne a Viognier, až po velmi kvalitní červené Côtes du Rhône a Côtes du Rhône Village Rochegude, které jsou vynikající kompozicí odrůd Grenache, Syrah a Mourvedre. Rozhodně lze vinařství Domaine Chapoton označit za jedinečné, a to nejen z hlediska historie, ale i s ohledem na současnou integrovanou produkci plně odpovídající zdejšímu terroiru. Vytváří nádherná, plná komplexní vína s vysokou známkou kvality a umu.

Náš tip
Po nelehkém rozhodování jsme do našeho hodnocení vybrali červené víno Domaine Chapoton - Côtes du Rhône Villages Rochegude 2007. Naše sympatie si získalo zejména výraznou a elegantní ovocitou a svěží chutí s jemnými tóny ostružin a borůvek, doprovázenou korespondujícími vůněmi lesního bobulového ovoce a lékořice. Víno má vysokou pitelnost a přítomné třísloviny působí sametově, nasládle a prodlužují tak příjemnou a harmonickou dochuť.

Tabulka:
Hodnocení Vzhled vína (max. 15) – 11 bodů
Vůně vína (max. 30) – 27 bodů
Chuť vína (max. 44) – 42 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 9 bodů Celkem (max. 100) - 89 bodů
Box
Stupnice časopisu The Wine Spectator:
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno 89-80 bodů velmi dobré víno 79-70 bodů průměrné víno 69-60 bodů podprůměrné víno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít