Čtyřmiliardový tendr na dodávky nafty pro České dráhy vyhrál Unipetrol - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čtyřmiliardový tendr na dodávky nafty pro České dráhy vyhrál Unipetrol

,
Čtyřmiliardový tendr na dodávky nafty pro České dráhy vyhrál Unipetrol
Zdroj: Euro

Motorovou naftu bude Českým drahám (ČD) od 1. července 2017 po dobu tří let dodávat společnost Unipetrol RPA. Firma zvítězila ve veřejné zakázce, kde jediným kritériem byla cena. Hodnota kontraktu je zhruba 4,4 miliardy korun, oproti předpokládané ceně o 1,5 miliardy méně. Dráhy očekávají, že proti vývoji průměrných cen ušetří 100 milionů ročně.

České dráhy soutěží dodavatele nafty pro provoz motorových lokomotiv a vozů pravidelně ve tříletých intervalech. Podle uzavřeného kontraktu dodá Unipetrol v cisternových dodávkách během 36 měsíců 213 milionů litrů nafty.

„Dodavatele nafty pro období 1. července 2017 do 30. června 2020 jsme vybrali elektronickou aukcí. Jediným hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. Pro hodnocení nabídky je podstatná marže, takzvaný index IP, který vítězná společnost Unipetrol v aukci nabídla ve výši 76 USD/t bez DPH,“ odpověděl na dotaz webu Euro.cz mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Přečtete si o hospodaření Unipetrolu:

Unipetrol slaví rekord: čistý zisk loni navýšil na 8 miliard

Chemický závod Unipetrolu v Litvínově

„Finální cena nafty se stanovuje podle ceny nafty na burze a vysoutěženého indexu IP s dalšími vlivy, například kurzem měn. Na základě těchto faktorů je hodnota kontraktu zhruba 4,4 miliardy korun, oproti předpokládané ceně o přibližně 1,5 miliardy méně. Ve srovnání s průměrným vývojem cen nafty podle ČSÚ můžeme odhadovat roční úsporu kolem 100 milionů korun,“ upřesnil mluvčí ČD.

V soutěži projevili zájem o dodávky nafty pro ČD dva uchazeči. Jméno neúspěšného zájemce dráhy zveřejnit nechtějí. „Ve veřejných obchodních soutěžích neposkytujeme informace o ostatních účastnících výběrových řízení. Konstatovat pouze můžeme, že druhý uchazeč nabídl v elektronické aukci podstatně vyšší marži, tedy index IP s více než dvakrát vyšší hodnotou,“ upřesnil na závěr mluvčí Šťáhlavský.

Čtěte také:

České dráhy nakoupily starší rakouské vagony. Za téměř půl miliardy

Dráhy chtějí lepší lokomotivy, za pronájem dají 1,3 miliardy