Čtyřikrát ne, jednou ano

06. května 2011, 05:07 - Jaroslav Čech
06. května 2011, 05:07

Kdekdo byl šokován, když si ratingová agentura Standard & Poor's dovolila kritizovat jediný státní dluh, jenž je celým světem považován za přidanou hodnotou pro všechny – dluh zdravě konzumních Spojených států. A kdekdo byl pohoršen, že kritiku provedla právě jedna z těch institucí, jejichž selhání přispělo k vypuknutí Velké finanční krize.

Foto: Profimedia.cz

Nicméně skutečnost, že v pondělí 18. dubna – s poukazem na americký státní dluh – S & P změnila výhled ekonomiky USA ze „stabilního“ na „negativní“, má pravdivé jádro. Sděluje nám, že světová ekonomika míří k nestabilitě. A americké fiskální poměry jsou jen jedním z celé řady – a ještě mnohem horších – nebezpečí.

Ani horor, ani idylka Není to hned zřejmé, začteme-li se do dubnové, zatím poslední, zprávy MMF World Economic Outlook. Jde o stejné povýtce optimistické čtení, jako bylo to lednové, navíc s nezměněnými čísly. Předpovídá opět solidní růst 4,4 procenta HDP pro rok 2011 a 4,5 v roce 2012. Objem světového obchodu vzroste prý o 7,4 procenta v letošním roce a 6,9 v roce 2012. Inflace by rovněž měla být držena v přiměřených mezích; spotřebitelské ceny se v rozvinutých ekonomikách zvýší jen o 2,2 v roce 2011, a příští rok dokonce jen o 1,7 procenta. V rozvíjejících se (emergentních) ekonomikách je letos očekávána inflace 6,9 a napřesrok 5,3 procenta. Rozhodně žádný horor. Ani ráj. To na pohled…

Ale i povinně optimistický Outlook MMF konstatuje rozdílnou strukturu růstu. Dvourychlostní skladba globálního oživení doslova bije do očí. Rozvinuté země by totiž měly projít oživením jen mírným (růst 2,4 v roce 2011 a 2,6 procenta v roce 2012), zatímco rozvíjející se ekonomiky dosáhnou rekordního růstu 6,5 procent v letech 2011 a 2012. Vyspělé části Asie, v první řadě Čína a Indie, pak vyrostou o strhující 8,4 procenta.

Samotná tato nerovnováha je však základem všeobecné nejistoty. Také proto se zřejmě profesionální optimisté z MMF v jiném svém jarním (a jarém) elaborátu – ve Zprávě o globální finanční stabilitě – donutili k prohlášení, že od října 2010 se akutní „hrozby pro globální finanční stabilitu zmenšily“. A tak zatímco se odjinud dozvídáme, že důvěra například českých anebo německých podnikatelů v ekonomiku již druhý měsíc za sebou klesá, MMF míní, že tato důvěra všude – stoupá.

Kvarteto vykřičníků Buďme však spravedliví. Polemika s optimismem se dá vyčíst přímo z textu MMF a vůbec ne jenom z metafor nebo mezi řádky. Koncem dubna tak učinil i Martin Wolf, ekonomický analytik Financial Times, nositel Řádu Britského impéria a dlouholetý propagátor globalizace. Ve výčtu záporů dospěl ke čtyřem bodům:

1. Rozvinuté země se v žádném případě nevrátily k normálu. Rozpočtové deficity jsou nesplacené, měnová politika je krajně uvolněná, finanční sektor křehký (zejména v eurozóně). Státy i domácnosti se dál zadlužují, hrozí krachy bank nebo i samotných států (anebo obojího). Navzdory měnovým a fiskálním stimulům je oživení v těchto zemích nanejvýš chudokrevné.

2. Zatímco se rozvinuté státy noří do problémů, rozvíjející se země přímo „hicují“ nadměrným růstem a objemem úvěrů. V Asii a v Latinské Americe ekonomiky doskočily na úroveň výrazně vyšší, než jak to předvedly těsně před globální krizí. V Brazílii, Indii, Indonésii, Kolumbii a Turecku se objem úvěrů na hlavu od roku 2007 téměř zdvojnásobil. Nejen tam za úvěry ručí stále stoupající ceny nemovitostí. Rozvíjí se tak další vlna podřadných, potenciálně nezajištěných hypoték, které v USA před čtyřmi lety vstoupily do dějin jako „subprime“.

3. Mezi pomalu supící lokomotivou vyspělých ekonomik a raketovým pohonem „vynořujících se trhů“ jiskří složité a znepokojující interakce. Tato síť komplexních vztahů se již promítla do boomu cen, které mezi červnem 2010 a únorem 2011 vzrostly o 32 procent. Rychle rostoucí ceny vedly k relativně vysoké inflaci v rozvíjejících se ekonomikách a ke stagflaci, tedy k nedostatečnému růstu spojenému s inflací, v zemích rozvinutých. To vede jejich exekutivy ke snahám o zpřísnění měnové politiky a k tlaku na nominální veličiny, včetně mezd.

4. Světová efektivní poptávka je zablokována, navzdory přehřátému kotli růstu v emergentních ekonomikách. Tuto blokaci dále podporuje „fiskální konsolidace“ v zemích, které si, jak se samy obviňují, „žily nad poměry“. Toto podlomení poptávky je kompenzováno snahou o růst exportů, které však narážejí na prostou hru s nulovým součtem. Jednoduše není možné, aby všechny evropské státy měly kladnou obchodní a platební bilanci – aktivní saldo jedněch předpokládá zrcadlově obrácený schodek druhých. Tahle „bitva kolem nuly“, prodávaná veřejnosti jako ušlechtilé a „jedině možné“ úsilí o konkurenceschopnost, prohlubuje nerovnováhu globální ekonomiky a výrazně zvyšuje riziko dalších finančních šoků.

Tyto čtyři body nejsou snad skutečnými zápory, ale jen vykřičníky. Čínský premiér Wen Ťia-pao vyjádřil nedávno onu čtyřnásobnou negaci jinak, stručně a jasně: „Světová ekonomika je nestabilní, nevyvážená, nekoordinovaná a neudržitelná.“ Je tohle čínské čtyřikrát „ne“ pravdivé? Ano.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít