Čtvrtý pokus

30. srpna 2007, 15:52 - Martin Rychlík
30. srpna 2007, 15:52

První důležitý podpis na cestě k pražské olympiádě

Tak to přece jen začíná. V úterý 4. září podepíší pražský primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek dopis, kterým se Praha a ČOV oficiálně přihlásí ke kandidatuře na pořádání letních olympijských her 2016. V polovině ledna 2008 předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) vyplněný Dotazník pro města ucházející se o statut kandidáta a až do června budou experti MOV tvrdě testovat, zda na to česká metropole vůbec má. Vstoupíme do jakési kvalifikace.
Praha přitom neusiluje o pořádání olympiády poprvé, nýbrž již počtvrté. Důvody nezdarů jsou samozřejmě poučné. První seriózní návrh zazněl z prosinci 1920. Motivem byla popularizace sportu a též prezentace mladé republiky. Výhodou měly být úzké vazby šéfa ČSOV Jiřího Gutha-Jarkovského na zakladatele olympismu barona Pierra de Coubertina. K soupeřům patřily Amsterdam, Barcelona, Los Angeles, Řím a Paříž, která nakonec pořadatelství získala, přestože to bylo již podruhé v krátké historii. Vazby legendárního Gutha-Jarkovského na francouzského barona se ukázaly ne tak úzké.
Podruhé se Praha už už pouštěla do příprav po úspěšném uspořádání VIII. kongresu MOV v Praze roku 1925. V lednu 1926 se ČSOV vyslovil pro uspořádání olympiády a za tím účelem dokonce vznikl Olympijský fond, jehož řídicí orgán zavedl v roce 1935 i Cenu Jiřího Gutha- Jarkovského. Jen oficiality a fondy však k získání olympiády nevedly ani tenkrát.
Nejvážněji to vypadalo koncem šedesátých let. V roce 1967 usedl nakrátko do čela ČSOV Emanuel Bosák, za jehož předsednictví zazněl návrh uspořádat letní hry v roce 1980. V březnu 1968 podpořila projekt vláda a už se vybíralo na nový stadion na Maninách. Okupace vojsky Varšavské smlouvy učinila hrám přítrž. Praha musela ustoupit tím spíše, že se Moskva připravovala na LOH 1976 a poté i v roce 1980, které nakonec získala.
Příliš nadějně to nevyhlíží ani nyní. „Termín výběru kandidátských měst je stanoven na červen 2008,“ připomíná Tomáš Petera, ředitel společnosti Praha olympijská. To bude teprve semifinále. Rozhodne se v roce 2009. Nedělejme si velké iluze. Olympiádu v roce 2012 získal Londýn a hned následující evropské pořadatelství není příliš pravděpodobné.
Zajímavější to začne být poté, rozhodne-li se Praha usilovat o hry pro rok 2020.
Předpokládejme, že i za třináct let budou hry začínat první či druhý srpnový pátek. Do pátku 7. srpna 2020 zbývá v den vydání tohoto čísla týdeníku EURO 4723 dní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít