CTP dál roste v Rumunsku. Kupuje logistické parky za 470 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

CTP dál roste v Rumunsku. Kupuje logistické parky za 470 milionů

,
CTP dál roste v Rumunsku. Kupuje logistické parky za 470 milionů
Zdroj: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia

Společnost CTP se sídlem v České republice rozšiřuje své působení v Rumunsku. Na západě balkánské země koupila od slovenské společnosti IPEC dva logistické parky za 18 milionů eur (470 milionů korun). Zároveň prodala svou dceřinou firmu CT Retail za 40 milionů eur (1,04 miliardy korun).

Jeden z parků se nachází ve městě Ineu v oblasti Arad, druhý pak v Salontě v oblasti Bihor. Dohromady disponují pronajímatelnou plochou o rozloze 37 tisíc metrů čtverečních. Park v Ineu v současnosti využívá firma Delphi Packard, dva sklady v parku v Salontě jsou k dispozici francouzské firmě Inteva. V obou logistických parcích se vyrábějí součástky k autům.

„Je to součástí naší růstové strategie na tomto trhu,“ uvedl pro Euro.cz šéf marketingu CTP Invest Július Hájek. „Pokud se podíváme na Rumunsko z ekonomického pohledu, tak zde činí automobilový průmysl dvě procenta z evropské a deset procent z produkce střední a východní Evropy. BPO, Smart Supply Chains a IT jsou vnímány jako hlavní odvětví pro budoucí ekonomickou prosperitu a zaměstnanost. V jmenovaných oblastech byl v roce 2016 meziročně dvanáctiprocentní nárůst,“ dodal.

Před týdnem CTP oznámila rozšíření jiného logistického parku na západě země v Temešváru, do kterého investovala 13 milionů eur. Kvůli zvýšené poptávce v oblasti zvýší rozlohu areálu o 32 tisíc metrů čtverečních.

V červenci pak CTP získala úvěr od Evropské banky pro obnovu a rozvoj a rumunské banky Banca Comerciala Romana v celkové výši 75,8 milionu eur (zhruba 2 miliardy korun) na financování rozšíření CTParku v Bukurešti, v jehož rámci mají vzniknout dva nové sklady o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních. S celkovou rozlohou 600 tisíc metrů čtverečních by se měl stát největším průmyslovým parkem v Rumunsku i celém regionu.


Makro se rozroste. CTP mu u Prahy postaví sklady za miliardu

Makro, ilustrační foto


Společnost CTP vlastní v Rumunsku deset logistických parků. Dalších 48 center pak má v Česku, Slovensku, Maďarsku, Polsku, Slovinsku a na Ukrajině.

CTP ovládá společnost Multifin, která sídlí v Nizozemsku. V Česku pronajímá CTP přes dva miliony metrů čtverečních plochy skladů, hal pro průmyslovou výrobu a kanceláří. Na jižní Moravě působí převážně v Brně, kde se podílela na vybudování administrativní zóny podél Heršpické ulice a na rozvoji průmyslové zóny Černovická terasa.

Hrubý zisk CTP loni meziročně vzrostl o 43 procent zhruba na deset miliard korun. Příjmy z pronájmů se firmě zvýšily o čtvrtinu na 5,4 miliardy korun.

CTP prodala portfolio supermarketů
CTP prodala svou dceřinou firmu CT Retail, která ovládala porfolio supermarketů a dalších obchodních nemovitostí, potvrdil Július Hájek.

Kupcem portfolia devatenácti nemovitostí je společnost DMO Invest, která měla zaplatit kolem 40 milionů eur (1,04 miliardy korun).

Dále čtěte:

Developer CTP téměř za miliardu rozšiřuje centrum v Bukurešti

CTP Invest chce po Hradci Králové náhradu škody za 20 milionů