Čtečka pro všechno

10. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
10. května 2004, 00:00

VYZRAJTE NA NEJRŮZNĚJŠÍ DRUHY PAMĚŤOVÝCH KARETDigitální fotoaparát, videokamera, mobilní telefon nebo MP3 přehrávač. Každý z těchto přístrojů může používat jinou paměťovou kartu. Jak je všechny propojit a vyhnout se zbytečným drátům? Paměťové karty se již, kromě klasických zařízení jako fotoaparát nebo kamery, zabydlely i v mobilních telefonech.

VYZRAJTE NA NEJRŮZNĚJŠÍ DRUHY PAMĚŤOVÝCH KARET

Digitální fotoaparát, videokamera, mobilní telefon nebo MP3 přehrávač. Každý z těchto přístrojů může používat jinou paměťovou kartu. Jak je všechny propojit a vyhnout se zbytečným drátům?

Paměťové karty se již, kromě klasických zařízení jako fotoaparát nebo kamery, zabydlely i v mobilních telefonech. Jsou k potkání na každém počítačovém kroku. Jejich propojení s mozkem - počítačem - zaručují čtečky paměťových karet. Ovšem na každý typ karty je třeba jiná čtečka. Různým modelům paměťových karet jsme se věnovali v Profitu č. 18/2004. Pokud někdo podlehl svodům rozličných zařízení a má doma více než jeden model paměťových karet, určitě má k počítači připojené nejrůznější čtečky tak, aby jeho počítač mohl komunikovat s každou kartou. Čím více krabiček na stole, tím více drátů a tím větší chaos. Tohle všechno přitom jde vyřešit poměrně elegantně univerzální čtečkou, která zvládne přečíst více druhů paměťových karet a přitom jde stále o jednu krabičku. K základním typům karet patří Smart Media, Compact Flash I iII, Secure Digital (SD), Multimedia Card, Memory Stick a xD Picture Card. Dobrá multičtečka by tedy měla zvládnout všechny uvedené typy karet a také by měla umět rychle data z karet načíst, přenést do počítače a opět z počítače nakopírovat na karty. V zásadě jsou dostupné dva typy multičteček. Interní, které se napevno zabudují do počítače obdobně jako disketová nebo CD mechanika, a externí, které se připojují pomocí kabelů a jsou snadno přenosné z místa na místo. Výhody každého modelu jsou jasné - interní nikde nepřekážejí a jsou elegantně umístěné v počítači, externí naopak na stole překážet mohou, ale zase si je můžeme brát s sebou na cesty a při používání stolního a přenosného počítače postačí jedno společné zařízení. Všechny externí čtečky by měly být vybaveny konektorem USB 2.0, který zaručuje vysokou rychlost přenosu dat mezi počítačem a čtečkou. Také kabel u externích zařízení by měl být přiměřeně dlouhý, obzvláště pokud nemáte konektory USB na předním panelu počítače.

PRODUKTY NA TRHU

Hezký design je prvním kladem čtečky Apacer s označením Mega Steno 2.0 . Jde o externí model s jednoduchou instalací. O její aktuální činnosti informuje dvojice LED diod, praktické je, že propojovací kabel se dá uschovat pod krytem v zadní části čtečky. Jako příslušenství výrobce přikládá malou transportní brašničku a prodlužovací USB kabel. Zajímavostí konstrukce je sdružená štěrbina pro SM, MS a SD/MMC karty, kvůli které nelze poslední dvě jmenované karty použít současně.

Interní čtečka Embedded 7in1 od stejného výrobce má rozměry jako standardní disketová jednotka a jde o interní provedení. Nabízí čtveřici štěrbin pro všechny běžné formáty karet kromě méně obvyklé xD. Její instalace je složitější, protože je třeba vydat se do útrob počítače a správně propojit všechny kabely do základní desky.

Firma Carry dodává tři zajímavé produkty. První má typové označení UISDMA2W . Dokáže přečíst standardní karty, s výjimkou Compact Flash - místo ní je pod krycími dvířky ukryt slot pro AT A flash karty s rozhraním PC card. Teoreticky by Compact Flash karty šly přečíst při použití redukce, která však není součástí balení. To je velká škoda, protože CF karty patří k těm nejpopulárnějším. O činnosti čtečky opět informují dvě LED diody. Podle dostupných informací patří k nejrychlejším čtečkám na trhu.

Druhá čtečka se značkou Carry má typové označení UISDMC41W a je v interním provedení. Velké pozitivum je v množství kabelů, které se dají do ní zapojit. Kromě standardní čtveřice štěrbin pro paměťové karty má přední panel dvojici zdířek pro USB a jednou pro IEEE-1394 rozhraní (FireWire - to používají především počítače Apple). Většímu množství portů odpovídá i počet konektorů, které se zezadu poměrně složitě připojují odpovídajícím počtem kabelů. I tato čtečka patří k těm rychlejším.

Jednotka označená UISDMC4W také patří pod značku Carry . Její kovové tělo je navrženo pro vnitřní instalaci do skříně počítače, má ale dvojici USB konektorů - jeden pro přiložený interní kabel, druhý pak pro běžný USB kabel. Protože je čtečka celá uzavřena do pouzdra, lze ji bez nebezpečí provozovat i externě. Rychlostí ovšem nijak nevyniká.

Značku iTec dodává na český trh přístroj Multislot 6-in-1 . Na malém a tenkém těle, které je pro větší odolnost vyrobeno z kovu, najdeme standardní čtveřici slotů pro paměťové karty a na horní ploše zapuštěnou stavovou diodu v dvoubarevném provedení. Odnímatelný kabel se ke čtečce připojuje miniUSB konektorem. Cena i rychlost čtečky patří k průměru.

Druhý reprezentant značky iTec nese označení USB 2.0 8-in-1 a jako jedno z mála dostupných zařízení zvládá xD karty, které používají někteří výrobci fototechniky. Čtečka je zabudována v plastovém boxu rozměru 3,5“ mechaniky, dokonce s dírkami pro šroubky. Dá se použít jako externí nebo interní, záleží jen na rozhodnutí majitele. Kabel se standardním USB konektorem je k jednotce připojen pevně, v prodejním balení je navíc krátká redukce pro připojení k vnitřnímu USB konektoru na desce.

Značku Kouwell reprezentuje na poli externích čteček zařízení s typovým číslem 2205 . S cenou těsně pod tisíc korun to není čtečka nijak nákladná a její odolné mechanické provedení ji předurčuje k použití na cestách. Krátký kabel lze schovat v těle čtečky, pro použití se stolním PC je v balení prodlužovací kabel.

Nejširší spektrum připojení má čtečka Kouwell F7210 . Je celkem rozměrná a lze ji k počítači připojit přes dva konektory USB 2.0, IEEE-1394 a Serial AT A , navíc má i tři jack konektory pro vyvedení výstupu na zvukové karty. Jako jedna z mála čteček vyžaduje dodatečné napájení ze zdroje PC.

Čtečku Lexar Multi-Card Reader plně charakterizují slova malá a dobře vybavená. Mimo jiné umí číst kromě běžné sady podporovaných karet i formát xD card. Její externí provedení má šachty karet kryty odklápěcím víčkem, komunikační kabel je odpojitelný, s miniUSB konektorem.

Externí zařízení External 7in1 od výrobce PanRAM není příliš praktické. Ploché a tenké tělo čtečky má prostor pro uložení USB kabelu, při použití bez přiložené USB prodlužovačky však nemusí být manipulace s krátkým konektorem nijak pohodlná.

Druhým produktem firmy PanRAM je Internal 7in1 - tedy prakticky stejný model, ovšem montuje se dovnitř počíta- zápisu dat na kartu, ale také její instalace je o něco složitější.

Značku PQI reprezentuje v Česku plochá externí čtečka Travel Flash AllinOne s USB konektorem, který lze i v tomto případě pro transport schovat do těla čtečky. Na těle z perleťového plastu nalezneme dvojici stavových LED diod a pouze tři štěrbiny pro paměťové karty. SD a MMC karty se zasouvají do stejného slotu jako Memory Stick, nelze ji proto využít pro více karet současně. Zajímavá je její cena a příslušenství, jehož součástí je i USB prodlužovačka a jednoduchý transportní obal.

Integrovaná čtečka od firmy Sweex s označením CardReader USB 2.0 je nevelkých rozměrů. Tělo čočkovitého tvaru nese vpředu čtveřici standardních konektorů a dvě LED kontrolky, vzadu pak miniUSB konektor pro odpojitelný kabel.

Spíše takovou zvlá
štností je čtečka Travel Flash CF USB 2.0 od výrobce PQI . Jde o zařízení, které dokáže číst pouze karty Compact Flash I a II. Zajímavá je především velmi nízkou cenou a vysokou rychlostí. K dispozici jsou i jiné modely. Výjimkou nejsou zařízení, která kromě čteček na paměťové karty obsahují i vlastní pevný disk. Toho se dá využít například na dovolené s digitálním fotoaparátem. Namísto notebooku stačí čtečka, do které se postupně stahují obrázky z karty. Jaká čtečka bude nejlepší, si musíte vybrat sami, zkombinováním požadovaných vlastností a výší zamýšlené investice. Uvedený přehled by měl spíše posloužit jako pomůcka pro orientaci na trhu. Je také dobré předem popřemýšlet, jestli je opravdu nutná víceformátová čtečka, nebo stačí jednoduchý model. Pokud však vlastníte více karet, není co řešit. Průměrná cena zmíněných čteček se pohybuje kolem tisíce korun, což jistě stojí za zvážení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
475 laptopů od HP obsahovalo neaktivní keylogger. Schovával se v ovladači ke klávesnici
Stáhněte si zdarma PC hru Assassin’s Creed IV: Black Flag
Tyto hodinky dostanou Android Wear Oreo a s ním i češtinu
Hry pro příležitostné hráče