ČSÚ: Průmyslová výroba v únoru zpomalila růst na 13 procent

06. dubna 2011, 12:14 - ČTK
06. dubna 2011, 12:14

Průmyslová výroba v únoru meziročně zpomalila růst na 13 procent po lednovém revidovaném zvýšení o 16,4 procenta.

Foto: Profimedia.cz

K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Po lednovém překvapivě vysokém růstu průmyslové výroby přinesla únorová data mírné zklamání. I tak si však průmysl nadále udržuje poměrně vysokou dynamiku a již sedmý měsíc v řadě vykázal dvouciferný růst,“ komentoval čísla za únor Miroslav Frayer z Komerční banky. Za to český průmysl podle něj vděčí především oživení u klíčových obchodních partnerů České republiky v čele s Německem.

Také únorové výsledky průmyslové produkce potvrzují růstový trend nastoupený v loňském roce. Dobré vyhlídky českého průmyslu předznamenaly již únorové konjunkturální průzkumy ČSÚ, které potvrdily mírný optimismus podnikatelů v průmyslu. Příznivý vývoj českého průmyslu pak i nadále připisujeme rostoucí průmyslové produkci v zemích eurozóny, zejména pak u našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera Německa. Nových průmyslových zakázek v eurozóně přibylo na začátku tohoto roku o 21,2 %, nové německé zakázky si polepšily o 25 %,“ říká ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se v únoru meziročně zvýšila o 26,2 procenta, uvedli statistici. K růstu průmyslové produkce podle nich dále přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem o 26,2 procenta a výroba strojů a zařízení se zvýšením o 19,7 procenta.

Oživení výroby v Česku táhne zejména automobilový průmysl a jeho dodavatelé. Přísun nových zakázek, především ze západní Evropy, dodává podnikům optimismus, nicméně stále drží náklady na uzdě. „Úsporný režim“ očekáváme i po celý letošní rok. Dobrou zprávou je, že bychom již letos měli vidět více přijímaných než propouštěných. Podniky tak budou opět řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Tématem stále zůstává tlak na marže a rostoucí a těžko předvídatelné ceny surovin. Vybraní tuzemští výrobci, zejména z automobilového, elektrotechnického či chemického průmyslu, dostanou také pravděpodobně možnost nahradit svou produkcí výpadek japonských továren postižených přírodní katastrofou,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, PwC ČR.

Průmyslová produkce nejvíce naopak klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (pokles o 9,7 procenta), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 1,3 procenta) a výroba potravinářských výrobků, která se snížila 2,3 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 12,3 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly v běžných cenách o 21,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o 4,5 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,2 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky pouze o tři procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů s růstem o 10,8 procenta, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků se zvýšením o 25,3 procenta a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství, kde nových zakázek přibylo skoro o třetinu. Nové zakázky klesly v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to 8,5 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky se v letošním únoru meziročně zvýšil o 3,5 procenta. Měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně v únoru vzrostla o čtyři procenta na průměrných 23.552 Kč. Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v lednu v zemích evropské sedmadvacítky meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 6,8 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít