ČSÚ: Průmyslová výroba v lednu vzrostla o 16,9 procenta

11. března 2011, 10:59 - ČTK
11. března 2011, 10:59

Průmyslová výroba v lednu meziročně vzrostla o 16,9 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 12 procent. Kladně se na tom podepsala hlavně výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Foto: Martin Siebert

V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 3,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 19,2 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů český průmysl proti loňskému lednu vzrostl o 14,1 procenta. Letošní leden měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den více.

Automobilová výroba, která nejvíce přispěla k meziročnímu růstu průmyslu, se zvýšila o 34,3 procenta. Statistici zaznamenali i růst výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, a to o 26,4 procenta, a výroby elektrických zařízení o 33,1 procenta. Naopak pokles byl ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 5,9 procenta), v dřevozpracovatelském průmyslu (o 2,7 procenta) a výrobě usní a souvisejících výrobků (o 4,9 procenta).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v lednu meziročně vyšší o 18,1 procenta a z přímého vývozu podniků o 20,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o 16,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Nových zakázek ze zahraničí přibylo 25,5 procenta, zatímco tuzemských nových zakázek bylo více jen o 9,2 procenta. K meziročnímu růstu zakázek podle ČSÚ přispěla hlavně kovovýroba a slévárenství, výroba strojů a zařízení a elektrovýroba. Naopak nových zakázek ubylo ve výrobě ostatních dopravních prostředků.

Letošní rok ukáže, zda se český průmysl skutečně dostal z krize. V současné době již vidíme podniky, které se vezou na vlně hospodářského oživení, jiné ale dále zápasí o přežití. Nejen ekonomický růst u našich sousedů v Německu se stará o rostoucí poptávku. Tlak na marže však stále přetrvává, stejně jako těžko předvídatelný vývoj cen surovin. Přestože se na straně bank obnovuje důvěra, pro velkou část českých podniků zůstává úvěr nadále nedostupný. S postupujícím oživením si také podniky stále více uvědomují nedostatek kvalifikované pracovní síly, zejména v technických oborech,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací společnosti PwC ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít