ČSÚ: Počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních loni vzrostl o 3,5 procenta

07. února 2012, 13:11 - MediaFax
07. února 2012, 13:11

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR se ve 4. čtvrtletí 2011 meziročně zvýšil o 3,1 procenta, za celý rok 2011 hromadná ubytovací zařízení vykázala o 3,5 procenta vyšší počet přenocování. Dnes o tom informoval Český statistický úřad.

Foto: Profimedia.cz

Počet přenocování hostů ve sledovaných hromadných ubytovacích zařízeních ve 4. čtvrtletí roku 2011 dosáhl 7,3 milionu, což bylo o 3,1 procenta více než ve stejném období předchozího roku. U rezidentů došlo k mírnému poklesu (o 0,2 %), naopak počet nocí strávených nerezidenty vzrostl o 5,3 procenta. Meziroční nárůst zaznamenaly hotely čtyřhvězdičkové o 8,1 procenta, pětihvězdičkové o šest procent a hotely kategorie garni o 8,5 procenta. V penzionech se počet přenocování snížil o 7,4 procenta. Kempy vykázaly meziročně nárůst počtu nocí o 30,5 procenta, a to především díky zvýšenému zájmu o ubytování v říjnu. Ostatní hromadná ubytovací zařízení vykázala o 4,5 procenta nižší počet přenocování než ve stejném období minulého roku. V regionálním členění vykázala nejvyšší růst ubytovací zařízení v Libereckém kraji (o 6,1 %), naopak nejvyšší pokles byl zaznamenán ve Zlínském kraji (o 2,8 %).

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve 4. čtvrtletí celkem 2,7 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o pět procent. Počet nerezidentů vzrostl o 5,7 procenta a rezidentů o 3,9 procenta. Počty hostů se snížily v jedno- a dvouhvězdičkových hotelích (o 3,8 % resp. o 4,9 %), penziony zaznamenaly pokles zájmu klientely o 4,8 procenta. Z regionálního pohledu se nejvíce zvýšil počet hostů ve Středočeském kraji (o 10,4 %) a krajích Karlovarském (o 9,1 %) a Plzeňském (o 9,0 %). Pokles zájmu vykázaly pouze dva kraje – Olomoucký (o 6,7 %) a Pardubický (o 2,5 %).

Nejvíce zahraničních hostů (podle státního občanství) přijelo již tradičně z Německa (337 tisíc), což bylo o dvě procenta více než v roce 2010. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (142 tisíc) s meziročním zvýšením příjezdů o 34,6 procenta. Z prvních deseti zemí, ze kterých zahraniční hosté přijížděli nejčastěji, vzrostl dále významně počet hostů ze Španělska (o 34,8 %), Slovenska (o 12,2 %) a Francie (o 11,2 %), naopak hostů z Rakouska přijelo o 7,6 % méně.

Lázeňská zařízení navštívilo ve 4. čtvrtletí 166 tisíc hostů, tj. o 6,2 procenta více než ve stejném období předchozího roku, přičemž počet nerezidentů se zvýšil o 11,6 procenta a rezidentů o 0,9 procenta. Zahraniční hosté strávili v lázeňských zařízeních o 6,5 procenta více nocí, domácí návštěvníci naopak o 3,9 procenta méně. V Karlovarském kraji, který trvale vykazuje více než polovinu z celkového počtu příjezdů i přenocování v lázeňských zařízeních, vzrostly příjezdy nerezidentů o 12 procent a rezidentů o 3,8 procenta.

Za celý rok 2011 se oproti předchozímu roku zvýšil celkový počet ubytovaných hostů o 5,7 procenta a počet přenocování o 3,5 procenta. Zahraničních návštěvníků přijelo více o 7,9 procenta a jejich počet přenocování se zvýšil o 8,1 procenta. Také domácích hostů v hromadných ubytovacích zařízeních přijelo více o 3,4 procenta, ale snížil se jejich počet přenocování o 1,1 procenta. Průměrná doba přenocování se dlouhodobě zkracuje, což se projevilo i v roce 2011. Hosté celkově strávili ve sledovaných ubytovacích zařízeních průměrně 3,0 nocí.

Regionálně se nejvíce zvýšil počet ubytovaných hostů v Praze a Středočeském kraji (oba shodně o 8,2 %). Pokles zájmu hostů o ubytování se projevil pouze v Pardubickém kraji (o 4,4 %). V celkovém počtu přenocování nejvyšší nárůst zaznamenala Praha a kraj Vysočina (o 9,0 %). V pěti ze čtrnácti krajů meziročně hosté strávili méně nocí než v roce 2010 – v Pardubickém (o 8,4 %), Jihočeském (o 3,6 %), Plzeňském (o 1,8 %), Zlínském a Královéhradeckém (oba o 1,9 %).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít