ČSOB stáhla z Řecka čtyři miliardy

12. listopadu 2010, 15:08 - Petra Pelantová
12. listopadu 2010, 15:08

Státní dluhopisy

Angažovanost tuzemských bank v řeckých státních dluhopisech se tenčí. ČSOB držela ještě letos v květnu bondy vydané řeckou vládou v objemu 7,91 miliardy korun. V současné době už ale drží pouze 3,65 miliardy, jak banka uvádí ve výsledcích za třetí letošní čtvrtletí. Během pěti měsíců tedy prodala řecké státní dluhopisy v objemu přesahující čtyři miliardy korun.
„V důsledku významného zhoršení bonity emitenta se skupina rozhodla v roce 2010 postupně prodat celé portfolio dluhových cenných papírů emitovaných řeckou vládou klasifikovaných jako Finanční investice držené do splatnosti. V návaznosti na toto rozhodnutí skupina reklasifikovala dluhopisy v objemu 8,217 miliardy korun do portfolia realizovatelných finančních aktiv, ze kterého mohou být následně prodány za vhodných tržních podmínek,“ sdělil ředitel externí komunikace ČSOB Ivo Měšťánek.
Česká národní banka (ČNB), která dosud tvrdila, že expozice českých bank vůči dluhopisům řecké vlády vychází na méně než půl procenta celkových aktiv bank, nyní zveřejněná data upřesnila. „Objem řeckých dluhopisů v držení českých bank představuje necelou třetinu procenta celkových aktiv bankovního sektoru,“ uvedl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB. Třetina procenta celkových aktiv je dle aktuálních bilance bank 14,29 miliardy korun.

(Ne)proděláme

Podrobnosti o prodeji ČSOB nezveřejnila. Bez znalosti doby, kdy banka řecké dluhopisy pořídila, se lze jen těžko dohadovat, jak moc na prodeji prodělala. „To je opravdu velmi těžké říct. V tom období (od letošního května do září, pozn. red.) se cena řeckých dluhopisů pohybovala mezi sedmdesáti až pětaosmdesáti procenty nominální hodnoty. Pokud bychom to tedy velmi zjednodušili a předpokládali, že banka nakupovala dluhopisy za nominální cenu, potom by ztráta mohla činit přibližně jednu čtvrtinu. Ale skutečná nákupní cena mohla být i výrazně jinde,“ odhaduje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Výši výdělku či prodělku z čísel, která banka zveřejňuje, odvodit nelze. Je ale téměř vyloučeno, aby ČSOB na prodeji vydělala. Když totiž prodávala v období mezi květnem a zářím, vydělat mohla pouze tehdy, jestliže nakupovala v prvním letošním čtvrtletí. To je ale velmi nepravděpodobné, neboť by šlo o spekulativní nákup.
Lze také pouze odhadovat, co banku k prodělečnému prodeji vedlo. Podle oslovených analytiků zřejmě zvítězila snaha snížit riziko vyplývající z angažovanosti v problematických cenných papírech, což může souviset s plánem mateřské KBC prodat část ČSOB na burze. ČSOB se totiž zbavovala i rizikových dluhopisů Itálie. Zatímco ještě v květnu držela ČSOB italské vládní dluhopisy v objemu 5,17 miliardy korun, k devátému listopadu už jde pouze o dvě miliardy korun, jak ČSOB uvádí ve výsledcích za třetí letošní čtvrtletí.

Komerční banka vyčkává

Řecké dluhopisy drží kromě ČSOB i Komerční banka, která ovšem uvedla, že před splatností se jich zbavit nehodlá. „Expozici vůči Řecku máme ve výši 7,5 miliardy korun v amortizovaných nákladech, respektive 6,5 miliardy korun v účetní hodnotě. Dluhopisy jsme pořídili s úmyslem držet je do splatnosti,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Pokud Řecko nezbankrotuje a investoři vyčkají do splatnosti jeho bondů, na investici nelze prodělat. „Pokud Řecko své závazky řádně splatí, pak nákup řeckého dluhu bude výhodný. Naopak společnosti, které řecký státní dluh pořídily v minulosti za téměř bezrizikové sazby a dnes by ho chtěly nebo musely prodat za tržní cenu, na tom prodělají,“ konstatoval Petr Kříž, partner společnosti PricewaterhouseCoopers Audit.
Dluhopisy Řecka i zmiňované Itálie patří do problematického regionu, za který se zaručila Evropská centrální banka tím, že přislíbila brát dluhopisy vydané vládami těchto zemí do zástavy. Tím ulevila bankám, které měly problémové bondy v portfoliu, neboť jim v případě potřeby vlastně přislíbila likviditu oproti zástavě těchto dluhopisů. Dluhopisy problematických zemí jižní Evropy nakupovala také italská skupina UniCredit. Zda však některé z nich skončily v účetních knihách české dcery, není jasné, protože čísla banka zveřejňuje pouze na úrovni celé skupiny. Česká spořitelna už dříve uvedla, že dluhopisy Řecka nemá. Pryč s Řeckem (expozice ČSOB vůči dluhopisům států jižní Evropy, v miliardách korun)
Země*listopad 2010*květen 2010
Itálie*2,05*5,17
Řecko*3,65*7,91
Španělsko*0,58*0,6
Pramen: ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít