CPI Group loni vydělala přes miliardu korun

03. května 2011, 12:54 - Profit.cz
03. května 2011, 12:54

Investorská a developerská skupina CPI loni kralovala domácímu realitnímu trhu. Investiční aktivity se projevily také na jejích hospodářských výsledcích. Skupina za rok 2010 vydělala přes miliardu korun, výrazně rozšířila portfolio svých nemovitostí a hodnotu majetku tím navýšila na téměř 40 miliard korun.

Foto: CPI

Čistý zisk skupiny za rok 2010 dosáhl částky 1,11 miliard korun a oproti předchozímu roku 2009 se téměř zčtyřnásobil (302,6 milionů korun). Ukazatel EBITDA dosáhl hodnoty 1,62 miliard korun. Významný podíl na tomto výsledku mají hlavně tržby z pronájmu nemovitostí, které oproti roku 2009 stouply o 26 % a dosáhly hodnoty 718,6 milionů korun. „Nárůst byl ovlivněn především zvýšením tržeb z pronájmu bytového portfolia a novými akvizicemi. Poslední fáze deregulace nájemného řízená státem v řadě měst umožnila výraznější navyšování činží, což se podepsalo na vyšších příjmech bytové divize. Nové akvizice pak zahrnovaly komerční nemovitosti generující další příjmy z pronájmu,“ komentoval výsledky generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka.

Zásadní nárůst zaznamenala aktiva skupiny, jejichž hodnota oproti roku 2009 vzrostla o 18 miliard na celkových 39,7 miliard korun v roce 2010. „Na majetku CPI Group se už tradičně projevily investice do nemovitostí v celkové výši 26,3 miliard korun, což představuje 66 % celkových aktiv,“ uvedl Zdeněk Havelka.

CPI Group se poslední roky daří navyšovat také vlastní kapitál, z něhož dále financuje svou expanzi. V roce 2010 dosáhl vlastní kapitál skupiny hodnoty 12,6 miliard korun, tedy o 2,5 miliardy víc, než v roce předchozím. „I v tomto roce je pro nás hodnota vlastního kapitálu základním předpokladem pro další akvizice. Předpokládáme investice především do segmentu maloobchodu, kanceláří a logistiky. Letošní nákupy budou ale mnohem více reflektovat situaci na trhu a měnící se podmínky, včetně návratu některých konkurenčních investorů. Cena tak bude klíčovým faktorem našeho rozhodování,“ potvrdil záměry CPI Group Havelka.

Z pohledu rozvoje jednotlivých odvětví činnosti skupiny byl rok 2010 klíčový zejména pro segment maloobchodu. CPI nakoupila nemovitosti, pozemky a budoucí developerské záměry v Česku a na Slovensku za celkem  4 miliardy korun. Hodnota investic do těchto nemovitostí překročila 8,3 miliard korun.

Na rozmachu portfolia skupiny se významnou měrou podílely také nákupy kanceláří, které v celkovém objemu přesáhly částku 3,5 miliardy korun a z kancelářské divize CPI, která dosud zahrnovala především budoucí developerské záměry, učinily jednu z dominantních složek portfolia. Mezi kancelářskými akvizicemi figurují např. sídlo potravinářského koncernu Nestlé, administrativní objekty Longin Business Center nebo sídlo strojírenského giganta Siemens v Praze. V Českých Budějovicích získala CPI Group spolu s nákupem obchodního centra IGY také dvě administrativní budovy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít