Což takhle dát si běh?

14. srpna 2011, 12:26 - Tomáš Nohejl
14. srpna 2011, 12:26

Ještě měsíc… a pak se rozběhne celá země. Opravdu. V září se chystá pět velkých běžeckých podniků pro tisíce běžců. Ve volnějším prázdninovém rytmu ještě zbývá čas k přípravě.

Foto: praguemarathon.com

Jak si vybrat? Akce jsou to podobné, ale zároveň hodně odlišné. Aspoň filozoficky. Koneckonců zvládnout se dají v těch šesti týdnech všechny. A pak porovnávat. Kde jsem si užil sportovního zážitku a potkal nejvíc známých? Tady se dá vybírat i generačně. Kde měli lepší občerstvení? A že to pivo v cíli nechutná všude stejně… Kde mi dali nejparádnější tričko na památku? Třeba Nike nabízí na webu zhotovení originálního designu.

Happening nebo festival

První zářijovou sobotu, tedy doufejme ještě za hřejivého babího léta, se bude hopkat městem v rytmu Nike Run Prague. „Bude to happening, ani ne závod. Chceme ukázat, že běh je zábava, ne jen honění vteřin,“ říká Lucie Grošaftová, PR manažerka Nike ČR. Na webu už pár týdnů řinčí zbraněmi válka pohlaví v počtu naběhaných tréninkových kilometrů. Projekt má tady premiéru, ale za sebou už úspěch v Tel Avivu nebo San Francisku. Běh jako marketingový nástroj mocné světové korporace? Proč ne!

Desetikilometrový okruh povede centrem ze Žlutých lázní, kde pak zaburácejí koncerty v čele s Tatabojs. Očekává se víc než pět tisíc lidí. Vítěz, ne běhu, ale tomboly(!), dostane Fiat Cabrio 500. „Konkurenci ostatních podniků neřešíme. Chceme rozběhat lidi, jiný termín nešel,“ dodává Michal Brabec, marketingový manažer Nike ČR. To může být taková běžcova rozcvička, ochutnávka…

O týden později si už nechte změřit čas – opět desítku, ženy i kratší pětku – v magické noční kulise staré Prahy při tradiční Mattoni Grand Prix. Po dlažbě vyrazí černé africké hvězdy, hobíci i barmani v žonglérském běhu s tácem a skleničkou vody. A skutečná top VIP persona Pavel Nedvěd, jehož loňská účast na půlmaratonu přilákala ku Praze pozornost celého sportovního světa. K tomu firemní a charitativní běhy. Opět až pět tisíc účastníků. Nejlepším se rozdělí přes 200 tisíc korun. „Děláme krásný závod v centru města, večer s osvětlením. Už 15 let nám stoupají čísla, nechceme se bavit o konkurenci. Čím víc lidí bude běhat, tím líp i pro nás,“ tvrdí Carlo Capalbo, čechoitalský majitel prosperující „běžecké“ firmy PIM, která uvádí roční obrat až ke stům milionům korun.

Ano, má nejdražší startovné (až 700 korun pro opozdilce), ale nabízí asi nejkomplexnější servis napříč běžeckým spektrem. Kvalitní tričko, medaile, ale i esemeska s časem ve vašem mobilu a městská doprava zdarma.

Závody jen pro pokročilé?

Další víkend čeká zkouška pokročilé. Půlmaraton 21,09 kilometru. Capalbův PIM tým obsazující republiku poprvé poběží skrz Ústí nad Labem. Jako hlavní atrakci láká na proběhnutí areálem zakázaného území chemičky, kde se odehrávaly slavné romány Vladimíra Párala. Jasně že omezí provoz, aby to tu nesmrdělo. „Odhalíme tak běžcům všechny tváře města. Poběží po stezce podél řeky Labe směrem k hradu Střekov, proběhnou centrem města kolem kostela se šikmou věží a brány jim otevře i průmyslový podnik, kam se běžný člověk dostane jen na exkurzi autobusem,“ říká Capalbo. Věří expanzi do krajů po vzoru Olomouce. Tam červnový půlmaraton získal za dva roky ohromnou popularitu, letos se už týden před startem vyprodalo všech 2 000 čísel. Tady se dá očekávat zájem ze sousedního Německa, kde mají zanedlouho Drážďanský maraton.

Na řadě je klasika

Dál tu máme možná sportovní vrchol. Každopádně historickou klasiku, silniční běh z Běchovic do Prahy. Přesně 10 031 metrů zvedající se rovinou s drsným hrdlořezským kopcem na závěr. „Už 115 let máme stejnou trať. Na tom nic nezměníme. Neděláme kasamače, nechceme si lidi kupovat,“ říká ředitel Josef Šaman. Sází na tradici nejstaršího evropského běhu, taženou třemi stoletími od roku 1897. Ve zlaté éře 70. let měli přes 3 000 běžců, teď čekají lehce přes tisíc. „Tohle je těžký, specifický závod pro připravené. Nechceme, aby nám lidi na třetím kilometru padali,“ tvrdí Šaman. V cílové rovince už tu běhající kardiochirurg Pirk nahazoval načtyřikrát (úspěšně!) srdeční kolaps. Jednou ale na trati člověk zůstal. Ale koneckonců, když už to má přijít, není nejkrásnější smrt při tom, co máme rádi?

Velké podzimní běhy

3. 9. Nike Run Praha 10 km

10. 9. Mattoni Grand Prix Praha 10/5 km

18. 9. Ústecký půlmaraton 21,09 km

25. 9. Běchovice – Praha 10,03 km

8. 10. Vokolo Príglu Brno 14,1 km

Běchovice mají nejnižší startovné (pro včasné 200 korun), ale i prize money (35 500 korun). „Marketingová práva drží svazová Česká atletika. Ví, že má drahokam, ale na billboardy po celém městě to asi není. A kolik by přibylo lidí, Praha je přežraná,“ brání se komerční vlně pořadatelé.

Uff, teprve až teď přichází odpočinkový víkend. A po něm ještě říjnový, už podzimní výlet Brna a štrapáce Vokolo Príglu. Přesněji 14,1 kilometru okolo přehrady. „Je to osobní výzva, touha po mimořádném prožitku nás, co to tu známe, co tu žijeme,“ vysvětlovali pořadatelé regionálně patriotickou ideu vzniku závodu. Loni hned při prvním pokusu přivítali 927 běžců. Bez masové reklamy, za podnikem stojí ve srovnání s Nike nebo mattonkou Triexpert jen obchod s běžeckou obuví.

Nebojte, v rytmu hantecu si můžete dát už poklidný závěr sezony. Anebo start do vaší nové běžecké dimenze?

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít