Covid prověřuje domácí rozpočty. Desetině domácností extrémně klesl příjem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Covid prověřuje domácí rozpočty. Desetině domácností extrémně klesl příjem

,
Covid prověřuje domácí rozpočty. Desetině domácností extrémně klesl příjem
Zdroj: čtk

Výzkumná organizace PAQ, kterou založil sociolog Daniel Prokop, zveřejnila ve spolupráci s iniciativou IDEA AntiCovid průzkum o dopadech koronavirové krize na české domácnosti. Výzkumníci ve druhé polovině března na vzorku více než dvou a půl tisíc respondentů zjistili, že pět procent z nich během posledních týdnů ztratilo práci. OSVČ byly postiženy častěji než zaměstnanci. Ztráty práce v budoucnu se pak nejvíc obávají pracovníci v obchodu a službách, ale i v průmyslu a zemědělství.

Pokles příjmu domácnosti o polovinu či více uvedlo 16 procent respondentů. Přitom 38 procent účastníků přiznalo, že jejich domácnost vydrží s úsporami při úplném výpadku příjmů maximálně měsíc. Do rizikové kategorie domácností, které současně přišly minimálně o polovinu příjmu a mají úspory jen na měsíc, spadá devět procent oslovených, vyplývá z průzkumu.

Klesl vaší domácnosti kvůli koronaviru příjem?

Řešit složitou situaci chtějí domácnosti nejčastěji snížením výdajů, osm procent uvažuje o půjčce od rodiny, čtyři procenta o běžné půjčce, stejné procento o prodeji majetku a dvě procenta zvažují hledání levnějšího bydlení. Některé z těchto kroků plánuje i deset procent respondentů s vyšším vzděláním a příjmem, nejde tedy jen o problém nejchudších.

Problém se splácením hypotéky, půjček nebo úvěrů, zaplacením nájmu či jiných pravidelných výdajů má asi 16 procent domácností, týká se to více než čtvrtiny OSVČ, samoživitelek a už před krizí chudých domácností.

Covid prověřuje domácí rozpočty. Desetině domácností extrémně klesl příjem
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze