Cosa Nostra přichází o kmotry

25. listopadu 2009, 16:18 - Mgr. Pavel Pokorný
25. listopadu 2009, 16:18

Policie si připsala další významný úspěch: zadržela muže číslo dvě sicilské mafie

Je polovina listopadu a v provinčním městečku Calatafimi na západním cípu Sicílie takzvaně „chcípl pes“. Domenico Raccuglia se cítí být v bezpečí a v bytě na kraji tohoto „zapadákova“ v poklidu sleduje svůj oblíbený televizní seriál. Klid je však jen zdánlivý. Ozbrojená jednotka obkličuje dům s Raccugliou, bleskově zasahuje a zadržuje pětačtyřicetiletého muže, který se ještě snažil uniknout přes balkon. Policie právě zatkla jednoho z nejhledanějších zločinců Itálie, odborníka mafie na „veřejné zakázky“ usvědčeného z pěti vražd. Číslo dvě v hiearchii Cosy Nostry.

VRAŽEDNÝ STROJ „Mimmo“ Raccuglia má v podsvětí přezdívku Veterinář, protože prý miluje zvířátka. Jinak je to ale nemilosrdný vrah, jenž posledních patnáct let úspěšně utíkal před zákonem. Přitom stihl řídit organizovaný zločin v oblasti Trapani (kde se skrýval a byl chycen) a pořídil si i dvě děti s vlastní manželkou. Jak prohlásil Umberto di Maggio, předseda sicilské pobočky organizace Libera, jež bojuje proti mafii, „zadržení Raccuglii je velký den pro boj s organizovaným zločinem“. „Je to jeden z proslulých velkých bossů,“ dodal di Maggio, „lidé nevěřili, že ho lze dostat do vězení.“ Policie na něj měla políčeno již v dubnu, kdy vtrhla najisto do byzantského kláštera v Piana degli Albanesi, ale Veterináře tam nenašla.
Raccuglia dostal první doživotní trest za vraždu Girolama La Barbery, jehož syn Gioacchino se stal takzvaným pentitem, neboli kajícníkem. Tak se v Itálii říká bývalým mafiánům, kteří se rozhodli svědčit proti svým někdejším druhům. Gioacchino La Barbera byl jedním z klíčových svědků v procesu s vrahy soudce Giovanniho Falconeho, který nepřežil atentát v roce 1992. Raccuglia si o dvanáct let později vysloužil stejný „flastr“ ještě za sérii vražd z devadesátých let.
Třetí zločin, jenž mu zvýšil počet doživotních trestů na tři, šokoval Itálii nejvíce. Šlo o únos a brutální zabití Giuseppa di Mattea, syna dalšího „kajícníka“ – Santa Di Mattea. Jedenáctiletého Giuseppa chytili podřízení jednoho z šéfů mafie Giovanniho Brusky v listopadu 1993 poté, co Santo Di Matteo odpadl od mafie a přešel na stranu spravedlnosti (viz Kajícník žalobcem). Rozhodnutí zavraždit rukojmího padlo až v lednu 1996 – po 779 dnech – v okamžiku, kdy se Brusca prostřednictvím televize dozvěděl, že byl díky Di Matteově výpovědi v nepřítomnosti odsouzen k doživotí pro vraždu jistého sicilského podnikatele. Na to Bruskův bratr Enzo a další dva mafiáni včetně Raccuglii dítě zaškrtili a podle mafiánského rituálu jeho ostatky nechali zmizet v sudu s kyselinou sírovou.

MOCENSKÉ VAKUUM Chytili je, odsoudili a teď sedí ve vězení. Na doživotí. Takový je osud nejvyšších šéfů sicilské Cosy Nostry v posledních dvou desetiletích. Salvatore Riina, Bernardo Provenzano i Salvatore Lo Piccolo jako „capi di tutti capi“ skončili za mřížemi. Salvatore „Bestie“ Riina (79) se skrýval v ilegalitě skoro čtvrt století, než ho dopadli v lednu 1993. Ještě na svobodě vyhlásil státu válku a nařídil sérii vražd, bombových útoků a únosů. Jeho nástupce Bernardo Provenzano (76), mimochodem rovněž rodák z proslulé sicilské vesničky Corleone, usoudil, že takové aktivity byznysu nesvědčí a aplikoval je pouze v „nezbytných“ případech. V mládí si ale servítky nebral – měl přezdívku „Traktor“, protože se tímto strojem jako mladý a ambiciózní muž vypořádával se svými rivaly. Policie jej dopadla v roce 2006 po 43 letech na útěku. Další „boss bosů“ – Salvatore „Baron“ Lo Piccolo (67) – si šéfování moc neužil: sedí již od listopadu 2007.
Zatím poslední číslo jedna Cosy Nostry Matteo Messina Denaro (47) řečený „Playboy“ (kvůli své lásce k rychlým vozům, krásným ženám a zlatým hodinkám) se skrývá před zákonem od roku 1993. Nyní se nad ním povážlivě stahuje smyčka poté, co byl chycen jeho zástupce v nejvyšší hiearchii. „Raccuglia hrál významnou roli v pokusech Cosy Nostry o vlastní reorganizaci,“ potvrdil důležitost zadrženého mafiána palermský žalobce Antonio Ingroia. „V sicilské mafii to určitě způsobí další mocenské vakuum,“ dodal Ingroia, jenž před lety spolupracoval s proslulými antimafiánskými soudci Falconem a Paolem Borsellinem (zavražděn v roce 1992).
Policie hlásí v boji s organizovaným zločinem významné úspěchy. Za 18 měsíců vlády premiéra Silvia Berlusconiho zadržela podle ministra vnitra Roberta Maroniho přes 3600 mafiánů. Patnáct z nich bylo na seznamu třiceti nejhledanějších mužů v Itálii. Největší zátah se policii povedl v květnu v oblasti Neapole, kde zadržela šedesátku osob podezřelých z příslušnosti k mafii. Desítky mafiánů končí za mřížemi prakticky každý měsíc. Jediné, co se úřadům zatím nedaří, je zabránit mafiánským organizacím, aby stále dosahovaly miliardových nezdaněných zisků (viz Největší byznys).

* BOX
Kajícník žalobcem Santo Di Matteo (54), jeho žena a syn se v únoru 1997 prohlásili za žalující stranu u soudu v Palermu, aby dosáhli spravedlnosti v případu Di Matteova syna Giuseppeho zavražděného mafií. Vůbec poprvé v dějinách boje proti italskému organizovanému zločinu se tak stalo, že se mafiánský „kajícník“ prohlásil v procesu proti členům organizace Cosa Nostra za soukromého žalobce. Obvinění mafiáni své – většinou doživotní – tresty dostali.
Přeběhlík Di Matteo je překvapivě stále naživu a na svobodě, nemá ani policejní ochranu. Po propuštění z vězení v březnu 2002 se vrátil do otcovského domu v rodné vesnici Altofonte v horách jižně od Palerma, kde ho před vendettou brání jen železná vrata a dva psi. BOX
Největší byznys**
Obchody čtyř hlavních mafiánských organizací v Itálii v roce 2008 odpovídaly zhruba devíti procentům hrubého domácího produktu země. Podle italské výzkumné společnosti Eurispes obrat sicilské Cosa Nostry, neapolské Camorry, kalábrijské ’Ndranghety a Posvátné sjednocené koruny v Apulii loni činil více než 130 miliard eur. Hlavním zdrojem příjmů mafie zůstávají drogy. Obrat obchodu s drogami činil 59 miliard eur. Následuje nelegální obchod s odpady a další kriminalita spojená s životním prostředím s příjmy kolem 16 miliard eur. Z lichvy loni mafie utržila 12,6 miliardy a z vydírání devět miliard. Příjmy z obchodu se zbraněmi a z pašování činily 5,8 miliardy eur. Italská asociace maloobchodních služeb Confesercenti koncem minulého roku uvedla, že organizovaný zločin je největším byznysem v Itálii. Podle organizace připraví každý den maloobchodníky a podnikatele o 250 milionů eur. To odpovídá zhruba deseti milionům eur za hodinu a 160 000 za minutu.
Italské policii se loni podařilo zabavit mafiánům majetek za 5,2 miliardy eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít