Co všechno je easy

08. února 2008, 11:39 - Karel Zaoral
08. února 2008, 11:39

Vadí snad jen malý displej

Asus Eee PC, který se právě začíná prodávat, stojí kolem 300 dolarů a vypadá dobře. Kdyby bylo Eee PC o trochu tenčí (mimochodem Eee znamená Easy to learn, easy to play, easy to work), možná by se prodávalo za sto tisíc korun. Při porovnání parametrů s ultrakompaktními notebooky, které jsou ovšem současně ultradrahé, totiž vychází Eee velmi dobře. Ve srovnání s ultrakompakty má prakticky jen dvě vady na kráse, a to velikost displeje a již zmíněnou poněkud větší tlouštku. Výdrž baterie hodnotit nebudu, na tak malých displejích o rozměrech kolem jedenácti až dvanácti palců, jaké ultrakompakty většinou mají, se stejně nedá dlouhodobě pracovat. Je to nepohodlné. Tyto počítače spíše poslouží jako výkonnější PDA s pohodlným připojením na internet, komfortním vyřizováním pošty nebo občas pro účely slideshow prezentací. A to malé Eee zvládne taky. Už dříve jsem se zamýšlel nad tím, jak drasticky rostou výkony počítačů, hnané nároky nového softwaru. Přitom rozdíl třeba mezi textovým editorem MS Word z roku 1997 a shodným programem v aktuální verzi v podstatě neexistuje mimo několika vizuálních úprav. Půl gigabytu paměti a čtyřgigabytový disk jsou parametry strojů, obvyklých právě před deseti lety, jenže kupodivu, když si odmyslíme 3D legrácky, na kancelářské programy tato „sestava“ v pohodě stačí. Stejně tak na brouzdání internetem, ovšem s racionálně napsaným prohlížečem. Když k tomu ještě přihodíme Wi-Fi, integrovanou kameru, velmi slušný zvukový kodek a výdrž baterie zhruba tři a půl hodiny, od ultrakompaktu se Eee liší už jen displejem. A ten prý bude v budoucnu možné koupit větší než pouhých sedm palců. Stejně tak hmotnost, která nedosahuje ani jednoho kilogramu, je skvělá. S „eeečkem“ se tak dá lehce manipulovat jednou rukou. Námitek proti Eee lze shromáždit dost. Například cena je vyšší, než se původně plánovalo, a v plné výbavě atakuje hranici devíti tisíc korun, což je už velmi blízko nejlevnějším notebookům. Nebo že pro celodenní vytížení je potřebná výdrž nejméně pět, ale spíše šest hodin. A podobně. Jenže notebooky v ceně kolem třinácti tisíc korun jsou většinou čtyřikrát až pětkrát těžší než Eee, a když započítáme i zdroj, který v případě „asusátka“ připomíná spíše větší nabíječku na mobil, jde tento poměr ještě dál. A za notebook s výdrží šesti hodin si majitel řádně zaplatí, možná sedmkrát i víckrát tolik, než co Eee stojí.
Konkurence se bohužel moc neurodilo. Snad jen tchajwanská společnost Fic, která vyrábí mininotebook s poetickým názvem Cloudbook. Jenže strojek, který má proti Eee výhodu ve výrazně větší kapacitě disku a v rychlejším procesoru, se do našeho regionu dovážet nebude.
Takže komu se nechce platit za ultrapřenosný notebook desítky tisíc korun, má v Eee mimořádnou možnost kompromisu. I když to bude možná chtít počkat, až bude na trhu dostupný model s větším displejem.

klady:
elegantní design
přenosnost
nízká hmotnost adaptéru
nízká cena

zápory
malý displej

Asus Eee PC 4G Displej: 7” Operační systém: Linux / Windows XP komunikace: ethernet, WiFi, kamera operační paměť: 512 MB (DDR2)S.S.D. Storage (Solid-State Disk) 4GB
Audio: Hi-Definition audio Stereo speaker Baterie čtyřčlánková: 5200 mAh, výdrž 3,5 hodiny hmotnost: 0,92 kg
cena: 300 USD

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít