Co vědět, než si zařídíte bezpečnostní schránku - Euro.cz

Přihlášení

Co vědět, než si zařídíte bezpečnostní schránku

, Jana Pohunková,
Co vědět, než si zařídíte bezpečnostní schránku
Zdroj: Prague Safe Deposit
Komerční sdělení

Pojem bezpečnostní schránka si lidé nejčastěji asociují s malým úložištěm, který půdorysem kopíruje formát papíru o velikosti A4. Jedná se vskutku o nejčastější typ a důležité dokumenty, smlouvy a jiné listiny si do nich ukládají jak fyzické osoby, tak firmy. „Zajímavostí je, že častým artiklem v bezpečnostních schránkách jsou předmanželské smlouvy,“ říká Filip Křeček, country manager společnosti Prague Safe Deposit pro ČR.

Od smlouvy až po klarinet

Bezpečnostní schránky nicméně neslouží pouze k ukládání dokumentů. Používají se pro mnoho dalších cenností, jako jsou drahé šperky, umělecká díla, datové nosiče nebo třeba hudební nástroje. Schránky proto existují v celé řadě provedení, přičemž u těch největších délka v některém ze směrů může být i výrazně delší než jeden metr. „Naše firma nabízí
i speciální sekci se schránkami, kde je udržována konstantní teplota a vlhkost. Splňuje tak nejpřísnější muzejní standardy pro uchovávání uměleckých děl,“ dodává Křeček. V podstatě jediné, co do schránek nelze uložit, jsou tak předměty jako zbraně, hořlaviny či věci podléhající zkáze.

Pronájem schránky je otázka chvíle

Bojíte se, že vás při pronájmu čeká mnoho papírování a domlouvání? Zajistit si pronájem schránky je naopak velmi jednoduché, a to zejména u soukromých poskytovatelů, kde vám obvykle postačí pouze jeden doklad totožnosti. Standardně si poté stačí vybrat typ schránky, vyplnit registrační formulář, potvrdit souhlas s obchodními podmínkami a uhradit první část pronájmu. Od schránky obdržíte dvojici klíčů, přičemž Prague Safe Deposit jakožto poskytovatel již žádným dalším nedisponuje. Ke klíčům dostanete čipovou kartu, která vás bude opravňovat k přístupu do prostoru schránek. Tím je vše vyřízeno a vy si do schránky můžete uložit, co potřebujete a plně ji využívat.

Cena schránky se odvíjí od velikosti, dostupnosti a doplňkových služeb. Nejmenší lze sehnat již za několik stovek měsíčně, naopak velké boxy přijdou i na tisíce.

 Prague Safe Deposit

Nebankovní depozitní schránky vedou nejen nabídkou služeb

Trochu jiná situace nastává u bankovních depozitních schránek. Některé banky je poskytují pouze svým klientům, prakticky všechny po vás ale budou vyžadovat zřízení bankovního účtu, z nějž budou odcházet peníze za pronájem. Přístup u nich navíc standardně získáte na základě ověření totožnosti, zatímco u nebankovních poskytovatelů je využívání zcela anonymní, jelikož k přístupu potřebujete pouze čipovou kartu a klíč.

„Anonymita u bank je obecně diskutabilní, jen málo z nich totiž disponuje nemonitorovaným prostorem, kde lze se schránkou manipulovat. U Prague Safe Deposit je naopak takový prostor k dispozici. Zbytek pobočky je pochopitelně pod dohledem kamer s napojením na centrální pult ochrany tak, aby byly splněny bezpečnostní standardy na úrovni centrálních bank.“ říká Filip Křeček.

S ohledem na prokazování totožnosti a další administrativní kroky je zřízení u bank obecně složitější a zdlouhavější. Jelikož služba pronájmu schránek je součástí banky, vztahují se na ně pravidla dohledu a kontrol ČNB, což v případě nebankovních poskytovatelů neplatí.  
O bankovní schránce tak mohou získat informace například exekutoři či finanční úřad.

Navíc banky mají často z důvodu omezené nabídky vyčerpanou kapacitu a na některé typy schránek proto mohou mít vypsané dlouhé pořadníky. Přístup ke schránce je pak omezen velmi limitovanou otevírací dobou pobočky. Schránky na umělecká díla bývají k dispozici pouze výjimečně, u některých bank také nepochodíte s uložením hotovosti či cenných papírů.

 Prague Safe Deposit

Doplňující informace

Společnost Prague Safe Deposit působí na tuzemském trhu od roku 1992 a je součástí GB holdingu Berkley Credit & Finance sídlícího v Londýně. V České republice má pobočku v centru Prahy (Na Příkopě 1047/17, Praha 1) a nabízí zde široké portfolio schránek, P.O. boxů a sejfů s několika úrovňovým zabezpečením na úrovni centrálních bank. Důraz klade na profesionální personál s individuálním, lidským a maximálně diskrétním přístupem. Ten je klientům k dispozici 24 hodin 365 dní v roce a je schopen komunikovat v několika světových jazycích včetně angličtiny a ruštiny v podání rodilých mluvčích.
Více informací o službě naleznete na http://www.praguesafedeposit.com/.

Prague Safe Deposit na dubnovém veletrhu starožitností Antique

Asociace starožitníků pořádá ve výstavní síni Novoměstské radnice 11. – 14. dubna 2019 již 43. ročník veletrhu starožitností Antique, na kterém bude společnost Prague Safe Deposit hrdým vystavovatelem. V sále G se návštěvníci veletrhu budou moci setkat se zástupci společnosti a o výhodách soukromých bezpečnostních schránek si popovídat osobně.