Co věděli v Černínu

28. prosince 2007, 18:30 - Jan Žižka
28. prosince 2007, 18:30

Pákistán je také hrozbou, říkali čeští zastánci amerického radaru

Pákistán může být také nebezpečný, ozvalo se z pražského Černínského paláce loni v prosinci. Radar tu tedy nemá být jen kvůli íránské hrozbě. Slova o Pákistánu z úst českých diplomatů zněla nediplomaticky. Islámábád je přece klíčovým spojencem Ameriky a Západu v boji proti terorismu. České ministerstvo zahraničí bylo hlavně rozladěné tím, že Američané Prahu předem neupozornili na novou zprávu amerických tajných služeb, podle níž Írán zastavil vojenský jaderný program. Tuzemští obhájci amerického radaru na českém území byli zaskočeni. V dané chvíli asi nechtěli být vůči Washingtonu a jeho asijskému spojenci diplomatičtí.
Zavraždění pákistánské političky Bénazír Bhuttové veškeré obavy potvrdilo - ano, tam se to může zvrtnout. Na rozdíl od Íránu už Pákistán jaderné zbraně má. Vliv radikálního islámu v některých částech země je obrovský. Teroristická organizace al-Káida a hnutí Tálibán jsou známé z Afghánistánu, ale působí i v Pákistánu. Tito radikálové nenávidí prezidenta Parvíze Mušarafa a nenáviděli Bhuttovou, která by pustila do země americké vojáky. Na místě je ovšem také zamyšlení, proč se vlastně radikálové těší oblibě části obyvatel. Nenese svůj podíl viny pákistánský režim?
Američané řeší „klasické“ dilema: mají podporovat mnohými nenáviděného diktátora, nebo prosazovat demokracii, i když je její zavádění spojeno s rizikem chaosu? V Pákistánu má navíc armáda (jíž Mušaraf donedávna velel) pod kontrolou jaderné zbraně. Bhuttová znamenala pro Washington velkou naději. Měla s Mušarafem vytvořit tandem, který by zajistil jakousi třetí cestu - více demokracie při zachování dostatečné stability. Plán byl zmařen.
Podívejme se ale také do metropole jiné velmoci. Málo se ví o tom, že Pákistánci považují za naprosto klíčové partnerství s Čínou. Je to logické, když tradičním rivalem islámské země je Indie. Z hlediska mezinárodních snah řešit krizi v Pákistánu může být nakonec role Pekingu zásadní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít