Co trápí malé firmy v době krize

15. července 2009, 00:00 - Eva Svobodová, Břetislav Ošťádal, Milan Kašík, Asociace malých a středních podniků a živnostníků
15. července 2009, 00:00

Asociace malých a středních podnikatelů provedla průzkum mezi 438 malými a středními podniky. Cílem je zmapovat názory podnikatelů na vládníprotikrizová opatření.Partnerem projektu se stal Vodafone Czech Republic.

Autor: Martin Siebert

Znáte konkrétní obsah dosavadních protikrizových opatření vlády Mirka Topolánka a vlády Jana Fischera?

29 % ANO

29 % NE

42 % částečně

Za překvapivý výsledek lze označit skutečnost, že 71 procent dotázaných nezná celý a konkrétní obsah vládního plánu. To ukazuje na problém v komunikaci mezi vládou a podnikateli. Na druhé straně respondenti srozumitelně zhodnotili význam jednotlivých opatření uvedených v jednotlivých dotazech.

Myslíte, že čerpání prostředků ze strukturálních fondů se v posledních 6 měsících urychlilo?

2 % ANO

46 % NE

52 % nevím

Oblast strukturálních fondů a jejich čerpání obsahuje značné rezervy. To je významné i vzhledem k tomu, že strukturální fondy a jejich zpřístupnění je považováno za jeden z rozhodujících nástrojů zmírnění dopadů hospodářské recese. Z velké části jsou problémy způsobeny administrativní náročností a byrokracií při zpracování a posuzování projektů a čerpání financí. Opět je třeba konstatovat, že v období hospodářské recese nepřivedlo českou administrativu ke zjednodušení a zrychlení čerpání těchto prostředků, což by mohlo přinést zmírnění dopadů krize.

Myslíte, že ve srovnání s rokem 2008 došlo ke snížení administrativní zátěže podnikatelů?

7 % ANO

88 % NE

2 % částečně

3 % nevím

Negativní hodnocení bylo zaznamenáno u plnění jednoho ze stěžejních cílů minulých vlád. Ke snížení administrativní zátěže došlo v rozsahu, který nepovažují podnikatelé za dostatečný.

Víte o tom, že Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytuje záruky k úvěrům malých a středních podniků?

57 % ANO

43 % NE

Pokud ANO – považujete tyto produkty ČMZRB za dostatečné?

28 % ANO

72 % NE

Průzkum zaznamenal větší znalost produktů ČMZRB. Respondenti však ukazují na velmi závažný problém: 72 procent z těch, kteří produkty ČMZRB znají, upozorňují na skutečnost, že záruky nejsou přijímány komerčními bankami.

Stát navýšil investice do dopravní infrastruktury. Pomohlo to nějak při vašem podnikání?

13 % ANO

86 % NE

1 % částečně

Průzkum ukazuje na problematické plnění závazku vlády navýšit investice na výstavbu infrastruktury. Vláda v posledním období tento svůj záměr přehodnocuje s ohledem na potřebu udržet deficit státního rozpočtu na přijatelné úrovni. Drtivá většina respondentů zvýšenou aktivitu v oblasti infrastrukturních investic nezaznamenala.

Využila vaše firma možnosti odkladu plateb na sociální a zdravotní pojištění?

10 % ANO

90 % NE

Pokud ANO – napomohly tyto odložené finanční prostředky vašim obchodním aktivitám?

71 % ANO

29 % NE

Celkem 90 procent podnikatelů překvapivě zatím nevyužilo možnosti odkladu plateb na sociální a zdravotní pojištění. Důvod vidíme zejména v nedostatečné informovanosti firem, ze značné části způsobené též nedostatečnou komunikační kampaní ze strany vlády. Jde přitom o jedno z poměrně účinných opatření s rychlým efektem, o čemž svědčí též to, že téměř 2/3 firem, jež odkladu využily, je hodnotí jako velmi užitečné.

Využili jste ve své firmě možnosti odečtení DPH při koupi auta?

37 % ANO

63 % NE

Pokud ANO – ovlivní ušetřené peníze nějak vaše obchodní aktivity?

41 % ANO

49 % NE

8 % částečně

2 % nevím

S velmi kladnou odezvou se setkala možnost odečíst DPH při nákupu automobilu, 37 procent respondentů této možnosti již využilo. Bude zajímavé sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně z průzkumu vyplývá, že polovině firem, které nákup automobilu s možností odpočtu DPH uskutečnily, neovlivnily ušetřené prostředky jejich obchodní aktivity. Pomohly však ušetřit provozní prostředky, což je samozřejmě také pozitivní.

Těžiště vašich prodejních aktivit v příštích 6 měsících bude spíše:

63 % v tuzemsku

12 % v zahraničí

25 % obojí asi stejně

Ve zbytku tohoto roku vidí téměř dvě třetiny firem těžiště svých prodejních aktivit v tuzemsku a pouze čtvrtina firem vnímá své šance v Česku a v zahraničí vyrovnaně. Zejména segment mikro a malých firem stále vnímá pronikání na zahraniční trhy jako obtížné. Dobývání nových (zahraničních) teritorií je všeobecně náročné na čas a peníze. Většina firem vnímá také problémy západních ekonomik a z toho plynoucí menší poptávku po zahraniční kooperaci. Průmyslově zaměřené firmy, jež na zahraničních trzích již působí, často vidí potenciál tuzemska a zahraničí přibližně stejně.

Uvítal byste návrh na zrychlení odpisů v 1. a 2. odpisové třídě i na starší majetek?

87 % ANO

8 % NE

5 % nevím

S kladným ohlasem se setkal návrh na zrychlení odpisů v 1. a 2. odpisové třídě, přičemž drtivá většina oslovených firem by uvítala tuto možnost i u staršího majetku. V případě otevření takové možnosti by firmy mohly lépe obměňovat své strojní zařízení podle svých aktuálních potřeb. Toto je důležité zvláště v období celosvětové recese, kde firmy využívají pobídek svých vlád, prudce snižují ceny a tím vytlačují české firmy z trhu.

Považujete za rozumné předložit návrh na maximální délku splatnosti faktury na 90 dní?

48 % ANO

48 % NE

4 % nevím

Uvedený požadavek vyplývá hlavně z praxe, kdy největším dlužníkem s nejdelší dobou splatnosti je stát nebo jím řízené organizace.

Jaké jsou vaše zkušenosti s placením za získané zakázky? Je pravda, že u získané zakázky je největší problém dostat za ni zaplaceno?

60 % ANO

35 % NE

5 % nevím

Průzkum potvrzuje zhoršování platební morálky a obavu firem, že tento vývoj se bude dále stupňovat. Více než polovina respondentů označila za základní problém dostat za splněnou zakázku zaplaceno ve smluvní výši a termínu.

Využili jste ve své firmě výzvy ministerstva práce a sociálních věcí pro firmy v krizi – „Vzdělávejte se!“? (Jde o náhradu mezd včetně odvodů u školených zaměstnanců.)

5 % ANO

94 % NE

1 % nevím o nich

Pokud ANO – považujete administrativu s tím spojenou za přijatelnou?

15 % ANO

85 % NE

Nízký pětiprocentní podíl malých a středních firem jen dokazuje nedostatečný přístup ministerstva v této věci. Celý projekt „Vzdělávejte se!“ byl v první etapě velmi složitý. Od uzavření smlouvy s úřadem práce až po jeho vyhodnocení. Navíc v měsíci červnu 2009 již projekt nefungoval. Horší je to, že další pokračování bude ještě složitější. Mnoho společností si na přípravu projektu školení bude muset najímat agentury a finanční prostředky zase potečou tam, kam by nemusely.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít