Co se v Česku dělá, ale dělat nesmí

24. března 2003, 00:00 - Text a foto Jakub Turek, jakub.turek@horydoly.cz
24. března 2003, 00:00

Milovníci zakázaného adrenalinu často riskuji zdraví i nepříjemné střety s úřady Žádná jména, žádné podrobnosti, žádné fotografie! Klasická věta ze špatných špionážních filmů nebo televizních dokumentů o tuzemském podnikání. To samé platí v realitě o mnoha sportech na hraně zákona.

Milovníci zakázaného adrenalinu často riskuji zdraví i nepříjemné střety s úřady

Žádná jména, žádné podrobnosti, žádné fotografie! Klasická věta ze špatných špionážních filmů nebo televizních dokumentů o tuzemském podnikání. To samé platí v realitě o mnoha sportech na hraně zákona.

Aktéři o svých výkonech neradi mluví jinde než v hospodě mezi kamarády nebo na zpola utajených internetových stránkách, protože proti nim bojují ochranáři, policisté i černí šerifové.

Skialpinizmus

Lyžařské výstupy na stoupacích pásech a divoké sjezdy lavinovými poli či skalnatými žleby jsou stále oblíbenější. Hlavním předpokladem pro úspěšnost akce je vyhnout se ochranářům, protože sport, tolik populární v Rakousku, Francii, Itálii nebo na Slovensku, je v Česku zakázaný. V Krkonoších se tradičně jezdí Kotelní jámy, svahy do Labského dolu, Studniční a Luční hora a někdy i Sněžka. Nenáročné, ale hezké terénní sjezdy vedou z Kotle a z Lysé hory údolím Bílého Labe, Čertovou strouhou a z Kozích hřbetů. Pěkné skialpové trasy nabízejí Jeseníky v okolí Pradědu a Červené hory. Občas někdo sjede i šumavský Plechý nebo Třístoličník. Na všech trasách hrozí kromě pokut i nebezpečí lavin. Sjezdy jsou možné jen za dostatku sněhu, aby se neničila kosodřevina a mladé stromky. (Info: www.volny.cz/palicvs)

Freeriding

Pohodlnější lyžaři než skialpinisté provozují freeriding, což je ježdění ve volném terénu, ale za pomoci lanovek. Zatímco v Alpách nebo v Americe se jedná o sjezdy v hlubokém prašanu na širokých pláních, v Česku se kličkuje lesem nebo v úzkých průsecích. Nejlepší tuzemské terény jsou přímo pod lanovkami, ale chce to mít dost exhibicionizmu v těle. Divoký sjezd v úzkém korytě pod dohledem stovek lyžařů nad hlavou chce sebezapření. Pěkné jsou trasy na špindlerovském Medvědíně, harrachovském Rýžovišti a rokytnické Lysé hoře v Krkonoších. Pokud napadne hodně sněhu, zajímavé trasy vedou i vysokým lesem z Ještědu. Krátké „sjezdíky“ se jezdí také v Peci pod Sněžkou, ale mezi lyžaři se šíří zprávy, kdo za svezení kolik zaplatil na pokutách. (Info: www.skisports.cz)

Buildering

Zpola ironické označení (podobné jako bouldering - lezení po nízkých kamenech) pro zvláštní odnož horolezectví je staré zhruba deset let. Builderista leze po budovách, betonových sochách, nábřežních zdech a podobných lidských výtvorech. V tuzemských poměrech je zatím zřejmě nejvážnějším výkonem vylezení na výškovou budovu Motokovu v Praze. „Prvovýstupci“ i jejich následovníci stoupali v noci, protože se oprávněně báli policistů i ochranky. Dalšími známými pražskými objekty jsou umělecké plastiky na obou stranách Barrandovského mostu, mostní pilíře pod mostem Barikádníků, ale vylezeno bylo i pár směrů po stěně Stavební fakulty či na Hlavním nádraží. Po betonu se ovšem leze i v Ústí nad Labem, v Brně či Ostravě. (Info: www.lezec.cz)

Slaňování

Slaňování z věžáků se z původně soukromé zábavy nevybitých horolezců stalo reklamní atrakcí. Při současné kvalitě horolezeckého či jeskyňářského vybavení může po krátké instruktáži sjet na laně každý začátečník. Silnější nátury zkoušejí slaňovat do volného prostoru, jako je Nuselský most v Praze, Most přes Lužnici u Bechyně či Zvíkovský most přes Vltavu. Pokud lano nekončí na pevné zemi, je potřeba po něm vystoupat zase nahoru pomocí jeskyňářských šplhadel, což připomíná pohyb housenky na stéble trávy. Policisté takové věci bez povolení nemají rádi. (Info: sakal.stredozem.cz)

Kienova houpačka

Extrémní horolezec Helmut Kiene vymyslel před lety obdobu bungee jumpingu, ale bez speciálního pružného lana. Z mostu se neskáče rovnou dolů, ale do strany a lano vás proto nezachytí jako opičku na gumičce, ale jako kyvadlo. Prakticky to vypadá tak, že konec lana uvážete na jednu stranu mostu, potom ho pod ním provléknete a na druhé straně se k němu přivážete. Pak už nezbývá nic jiného, než všechno zkontrolovat a skočit. Zkušení borci doporučují napřed místo sebe svrhnout do hlubiny na laně přivázaný batoh plný kamení. Je to poslední kontrola, že jste si skok vypočítali přesně a nerozplácnete se o pilíř nebo neskončíte na zemi. I v Česku je už evidováno několik smrtelných zranění. Na Kienovu houpačku můžete do určitých míst dostat jednorázové povolení od silničních nebo drážních úřadů. Za komerčních podmínek se občas skáče například z železničního mostu v Hracholuskách u Plzně. (Info: houpacka.ic.cz)

Ledové lezení

Lezení po zmrzlých vodopádech není nic neobvyklého. V Česku ovšem mají ledolezci stejný problém jako skialpinisté: ochranáři jim zakázali vstup k nejlepším rampouchům. Tuzemská ledová oblast číslo jedna je totiž Labský důl v Krkonoších a číslo dvě Obří důl v tomtéž pohoří. Padesátimetrové ledové výstupy jsou sice nelegální, hrozí za ně velké pokuty a nad horolezci visí hrozba veřejných prací, ale přesto je tu každý zimní víkend k zahlédnutí několik dvojic s cepíny v rukou. Legální je naopak lezení menších ledopádů v Jizerských horách a v Jeseníkách, v okolí Děčína a v severočeských opuštěných lomech. Zmrzlá voda se dá na pár týdnů v roce najít téměř všude včetně středních Čech či severní Moravy. Trendem mezi nejlepšími lezci je tak zvaný drytooling, což je kombinované lezení v mačkách a s cepíny po ledu i suché skále. (Info: pruvodce.webpark.cz)

Base jumping

Skočit s padákem z letadla nebo z vysokého kopce není dnes nic zvláštního. Za pomoci instruktora to zvládají i důchodci a malé děti. Ale skákali jste někdy z mrakodrapu nebo ze skály? Této smrtelné zábavě se říká base jumping. Chybu při ní uděláte jen jednou. Na nápravu máte totiž jen zlomky vteřiny, což obvykle nestačí. Toho jsou si vědomi úřady a tento extrémní druh parašutizmu zakazují. Například v USA vás po přistání chytí policista a jdete do vězení. V Česku se zatím o takovém případu neví. BASE je také zkratka pro všechna čtyři místa, odkud se skáče: buidling (dům), antenna (televizní věž), span (mostní oblouk) a earth (země, skály, útesy). Jednoho z nejlepších výkonů se odvážil Američan John Vincent, když pomocí přísavek vylezl na mostní oblouk v St. Louis a skočil z něho dolů. V tuzemsku jsou zatím všechny skoky důsledně utajené a mezi parašutisty se šušká, co a kdo možná skočil. (Info: www.volny.cz/skycity)

Jeskyňářství

Jistý postarší speleolog z Českého krasu má archiv smutných fotografií: dokumentuje stav jeskyní na Karlštejnsku od padesátých let do dneška. Staré obrázky jsou plné krápníků, na nových ze stejných míst už nic takového vidět není, protože lidé všechno zničili. Proto také jeden z tamních ochranářů říká: „Nejlépe chráněná jeskyně je ta, která ještě nebyla objevena.“ Přesto do jeskyní lezou kromě speleologů i mnozí turisté, kteří si jen chtějí užít dobrodružství. Nejznámější je Barrandova propast u Berouna, která začíná dvacetimetrovou propastí, na jejíž zdolání je potřeba lano. Lidským podzemním výtvorem, kam vstup zakazují ochranáři kvůli netopýrům a báňské úřady pro nebezpečí zřícení, jsou tři kilometry dlouhé štoly mezi zatopenými lomy Malou a Velkou Amerikou. Jsou sice zabezpečeny mřížemi, není těžké se do nich s místním znalcem dostat. (Info: www.lomyamerika.wz.cz, www.speleo.cz)

Pokud tam musíte aneb výbava příznivců zakázaného adrenalinu

Skialpinizmus: sjezdovky se skialpinistickým vázáním a přepínáním na chůzi i sjezd, stoupací pásy, mapa, busola a lavinový vyhledávač

Freeriding: normální sjezdařské vybavení

Buildering: horolezecké lano, lezecké boty, úvazek, přilba, magnézium na vysušení prstů, smyčky a karabiny

Slaňování: speleologické lano, horolezecký úvazek, karabiny, slaňovací brzda, dvě šplhadla a smyčky

Kienova houpačka: dvě horolezecká lana, úvazek, karabiny se zámkem, smyčky a slaňovací brzda

Ledové lezení: cepíny, mačky, plastové pohorky, přilba, horolezecké lano, karabiny, ledovcové skoby, úvazky, smyčky a teplé nepromokavé oblečení

Base jumping: padák tvaru křídla, přilba

Jeskyňářství: spolehlivá svítilna s náhradní baterií, dvacetimetrové horolezecké lano, šplhadlo, buzola a pevné pohorky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít